Anda Rožukalne: Tukšās vietas latviešu mūzikas piepildītā jauniešu radio stāstā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Radio pieci.lv neveicas – tas ik gadu piedzīvo stresu, ko varētu nosaukt “ātrais pārveidošanas plāns”. Tagad plāna centrā likta prasība piepildīt kanālu ar latviešu populāro mūziku.

Ja iepriekš pieci.lv darbu un nākotni mainīt vēlējās politiķi ar naudas došanu un noņemšanu vai konkurenti komerckanālos, tagad pārveidošanas priekšplānā ir jaunās NEPLP locekļi. Tomēr stāstā ir daudz nezināmu vietu!

Es gribētu uzmanīgi iedziļināties informācijā par pieci.lv jauno formātu. Es gribētu izvairīties no ātras nostāšanās “tikai par” vai “pilnīgi pret” pozīcijā. Te nebūs, ceru, nekas tiem, kas, dzirdot pieci.lv, sociālajos medijos iekliedzas – “sen vajadzēja slēgt” vai “nekad nevajadzēja dibināt, jo nemaksāšu savu naudu par to, kas man nepatīk”. Tā diskusija par medija formātu nonāktu strupceļā.

Bet ieinteresētai diskusijai ir svarīga skaidra valoda. Lūk, mani kritēriji un argumenti.

Par sabiedriskā medija jauniešu auditoriju. Atbalstu šī kanāla dibināšanu, jo tas ir veids, kā piesaistīt jaunus cilvēkus sabiedriskajam medijam un piedāvātu oriģinālu, jēgpilnu saturu (ko tā dārdzības dēļ nespēj piedāvāt komerciālie mediji), platformu eksperimentiem un meklējumiem mediju jomā, formātu jaunu mūziķu sevis pieteikumiem, atbalstu dzīves uztverei un domām, izjūtām, kas daudziem svarīgas, bet kuras neskan un neieskanas citos medijos.

Par jauniešu auditoriju. Jau vismaz piecpadsmit gadus visā pasaulē mediji meklē ceļus, kā piesaistīt jaunu cilvēkus. Viena no raksturīgākajām šīs auditorijas pazīmēm ir nepastāvība - interešu, fokusa, struktūras mainīgums.

Tas nozīmē, ka interese jāpiesaista atkal un atkal, pēc veiksmes mirkļa var nesekot nākamais.

Visas pārējās pazīmes atšķiras, jauni cilvēki nav vienādi. Tāpēc arī jauniešiem tiek radīts daudzveidīgs saturs, kas uzrunā dažādas grupas, emocijas, intereses. Arī muzikālās. Velti gaidīt, ka jauniešu radio vai cita veida medijs sasniegs masu auditoriju, tā ir pārāk sadrumstalota. Tikai dažādība, atšķirīgu mediju produktu portfelis var piesaistīt plašāku auditoriju.

Par latviešu populāro mūziku. Man tā ir vērtība. Atbalstu latviešu populārās un nepopulārās mūzikas skanēšanu šajā un citos radio. Vēl lielāka vērtība man ir satura daudzveidība, arī mūzikas izvēlē. Tā dod uztveres plašumu, zināšanas, iespējas salīdzināt, iepazīt.

Par pieci.lv līdzšinējo darbību. Atzīstu kvalitātes problēmas, par labu nenāca naksnīgo rupjību atskaņošanas skandāls. Liela kļūda bija sākumā solītā lielā auditorija. Tagad šo pārsteidzību var izmantot kā radio veidotāju vainu un radio galveno trūkumu. Bet pieci.lv ir pastāvīgi attīstījies, tiecies pēc izaugsmes. Tas rada labus raidījumus. Ļoti vērtīgas, cilvēcību un sirsnīgumu veicinošas ir pieci.lv labdarības akcijas!

Nozīmīga pieci.lv daļa ir tā kanāli internetā: koncerti, rīta šovs, jaunāka un populāra mūzika un, jā, jā, kanāls “Pieci Latvieši” – tur skan jaunā latviešu mūzika.

Par pieci.lv nākotni. To nevajadzētu slēgt arī tādā gadījumā, ja latviešu mūzika skan mazāk nekā 90% no visa muzikālā materiāla. Kamēr nepārklājas frekvences auditorija, kura klausās pieci.lv auto vai citā radio, un tie, kuri izmanto tīmekli, nevar pāriet tikai uz interneta raidīšanu, jo tā arī zaudētu daļu klausītāju. Bet tam arī turpmāk būs jāsabalansē sabiedriskā medija uzdevumi un nemitīga prasība sasniegt lielāku auditoriju.

Šo visu turu prātā, domājot par pieci.lv pārveidošanas plāniem.

Kas zināms par pieci.lv pārveidošanu?

Kopš 11.maija zināms, ka NEPLP atbalsta pieci.lv formāta maiņu un to mainīs, ievērojami palielinot latviešu mūzikas īpatsvaru.

Pirmā versija, ka jāspēlē 100% latviešu mūzikas, feisbuka diskusijā starp NEPLP locekli Ivaru Āboliņu un LR3 un LTV kultūras žurnālistu Edgaru Raginski nosaukti par viltus ziņām, precizēta, ka latviešu un ārzemju proporcijas varētu būt 90% pret 10%.

Mēs zinām, ka formātu pārveidos NEPLP, ka viens no argumentiem pārmaiņām - nevajag maksāt no valsts naudas par UK Top 40 atskaņošanu, jāveido pašiem savu dziesmu Top 40.

Mēs zinām, ka NEPLP preses konferencē tika izteikta pārliecība, ka latviešu mūzikas īpatsvara palielināšana pieaudzēs auditoriju.

Pretrunīgi, bet pateikts

Lai gan izskanējis, ka pieci.lv pārveides plānu prezentējusi Latvijas Radio valdes locekle Sigita Roķe, viņa to nav apstiprinājusi. Ziņās minēts, ka pastāv četri Roķes iesniegti LR attīstības redzējuma varianti, bet plašāka informācija ir tikai par pieci.lv un LR3 pārveidi. Kur pārējās idejas, kas palīdzētu skaidrot paziņotās pārmaiņas?

Nav saprotams, kāpēc ārvalstu mūzikas skanēšana tiek saukta par UK Top40 atbalstīšanu no valsts naudas. Manuprāt, no sabiedrības maksātās nodokļu naudas tiek atbalstīts, lai Latvijas jauniešiem tiktu veidots radio, kurā ir iespēja klausīties daudzveidīgu mūziku. Tas ir ieguldījums auditorijā, nevis citu valstu mūzikā.

Ir paziņots, ka pieci.lv līdzšinējā darbība bijusi neveiksmīga. Kas ar to domāts, kādi argumenti ir šī vērtējuma pamatā?

Neticu, ka NEPLP nav varējusi sniegt pamatīgāku skaidrojumu savai pozīcijai!

Ko nezinām par pieci.lv pārveidošanu?

Mēs nezinām svarīgāko:

  • Kāds ir formāta maiņas patiesais mērķis, kāds sagaidāmais rezultāts?
  • Vai pieci.lv uzlabošanas vienīgais instruments ir latviešu mūzikas atskaņošana?
  • Vai primārais mērķis ir atskaņot latviešu mūziku, vai tomēr tas pats agrākais – radīt saturu jauniem cilvēkiem Latvijā, atskaņojot arī mūziku?

Nav zināms, kādi dati ir lēmuma pamatā. Auditorijas dati vai dati par latviešu mūzikas resursiem? Tādi nav minēti.

Cik nopietna ir ideja?  Vai tās pamatā nav tikai kāda vēlmes, intereses, kurām maz sakara ar pieci.lv pamatmērķiem?

Kas notiks, ja pieci.lv skanēs 90% latviešu mūzikas? Līdzšinējie komercradio mēģinājumi veidot latviešu mūzikas kanālus un kanālus jauniešiem nav nesuši panākumus lielas auditorijas izskatā. Vai tie, kas klausās un neklausās dažādus kanālus, mainīs paradumus, kad pieci.lv skanēs latviešu mūzika? Es pat baidos turpināt šo domu eksperimentu, jo tādā gadījumā būtu jāizslēdz citas mūzikas klausīšanās iespējas, brīva izvēle, "Spotify" un citi resursi.

Negribas paredzēt neveiksmi, bet pagaidām grūti ieraudzīt perspektīvu… Ja pieci.lv auditorija pēc latviešu mūzikas 90% atskaņošanas nepieaugs, vai NEPLP lēmuma pieņēmēji atbildīgi to atzīs? Vai atkal vainīgie būs radio darbinieki, kam varēs draudēt ar kanāla slēgšanu?

Nav saprotams, kā un vai ar pieci.lv pārveidošanas ideju saskan 17.maija ziņa par to, ka NEPLP izsludina ļoti īsu konkursu (līdz 19.jūnijam) pieteikumiem multimediālas latviešu populārās mūzikas platformas izveidei. Paredzētais finansējums ir 130 000 eiro. Lēmuma saturs un atvēlētā naudas summa atgādina Imanta Parādnieka 2016.gada novembrī aizstāvēto projektu, ka 130 000 no pieci.lv finansējuma jāatdod latviešu mūzikas atskaņošanai komerckanālos. Tā, protams, tikai sakritība.

Bet sakritība nav tukšās vietas pieci.lv pārveides lēmuma saturā un problēmas ar tā prezentāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti