Transtaukskābju ierobežošana piena pārstrādātājus neietekmēs; ārsti rosina tās aizliegt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Transtaukskābju limitu pārtikas produktos Latvijā plānots ierobežot no 2016. gada. Veselības ministrijas noteikumu projekta mērķis ir ierobežot transtaukskābju saturošo pārtikas produktu patēriņu tādējādi ilgtermiņā mazinot kaitīgo tauku izraisītās sirds saslimšanas.

Ārsti norāda, ka transtaukskābes būtu no produktu satura jāizslēdz pilnībā, bet valsts noteikts limits ir vismaz solis trūcīgāku iedzīvotāju iespējām ēst veselīgāku pārtiku. Tāpat kardiologs iesaka patērētājiem arī turpmāk pētīt produktu sastāvu. Savukārt uzņēmēji noteikumus gatavi respektēt un pārmaiņas industriju īpaši neietekmēšot, ja vien kontrole attieksies gan uz vietējo, gan ievesto pārtiku.

Visvairāk siera un krējuma izstrādājumos, kā arī biezpiena sieriņos

Oktobra nogalē saskaņošanai ministrijās nodoti Veselības ministrijas sagatavotie noteikumi par pieļaujamo transtaukskābju daudzumu pārtikas produktos. Plānots, ka norma būs 2% uz 100 gramiem no kopējā tauku daudzuma pārtikas produktā. Runas par ierobežojiemiem norit jau vairāk nekā gadu, un pērn zinātnes institūts "Bior" veica arī pētījumu, lai noskaidrotu kādi vietējie un Latvijā importētie produkti satur kaitīgās transtaukskābes.

Pētnieki izcēla piena produktu grupu, kur atsevišķos siera un krējuma izstrādājumos, biezpiena sieriņos slikto tauku koncentrācija ir līdz pat 12%.

Prasa "slikto tauku" ierobežošanu arī importa produktos

Centrālās piensaimnieku savienības vadītājas Jānis Šolks gan norāda, ka nozarē jaunie ierobežojumi nedaudz ietekmēšot tikai trīs uzņēmumus. "Lielākā daļa uzņēmumu strādā tikai ar pienu un tā sastāvdaļām, ražojot savu produkciju, atsevišķi uzņēmumi ražo arī krējuma izstrādājumu, arī tauku pastu, kas ir kas līdzīgs sviestam, bet atšķiras ar to, ka tur izmantoti augu tauki," skaidro Šolks. "Bet, zinot, ka jautājums aktualizēts arī daudzus gadus iepriekš, tad arī tie, kas vēl ražo produktus ar augu taukiem, jau šobrīd strādā pie transtaukskābju apjoma mazināšanas. Kopumā nozares uzņēmumi ir gatavi piemēroties noteikumiem, taču būtiski, lai ierobežojumi attiecas arī uz ievestajiem produktiem," akcentē piensaimnieku vadītājs.

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure apstiprina, ka arī kopumā ražotāji ierobežojumus atbalsta un vairumā uzņēmēju tas neskars, taču bažījas par to, vai un kā tiks kontrolēti arī ievestie produkti.

"Bez šaubām ir jāpārbauda vairāku receptūru veidi un jāveic analīzes, tāpēc finansiālā ietekme būs katram uzņēmumam individuāli un uzņēmumi jau to dara," klāsta Šure. "Bet mūs ne tik daudz uztrauc tie limiti, bet gan formulējums pašreizējos Ministru kabineta noteikumos. Tiem jābūt skaidri definētiem, ka tas neattiecas tikai uz vietējiem ražotājiem, bet arī uz pārtiku, kas ievesta Latvijā. Bet tagadējā versijā, kas bija valsts sekretāru sanāksmē, ir aizgājusi savādāka, un tur var būt spekulācijas, jo pašlaik ES ir savstarpējās atdzīšanas principi un tas nozīmē, ka mēs nevaram ar savu nacionālo likumdošanu tiem stāvēt pāri," piebilst Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja.

Ministrija: Produkti ar transtaukskābēm apritē būs līdz 2018.gadam

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta pārstāve Sanita Lazdiņa gan skaidro, ka noteikumu projekts izstrādāts, lai noteiktu maksimāli pieļaujamo transtaukskābju daudzumu gan pārtikas produktiem, kas ražoti tepat Latvijā, gan ievestajiem produktiem. Noteikumi tiek saskaņoti ar Eiropas Komisiju.

"Mēs ejam tieši uz to, ka ierobežojumi attieksies uz visiem produktiem, kas nonāk Latvijas tirgū, un arī tirgotāji norādījuši, ka to var arī izkontrolēt, iepērkot produktus," nosaka Lazdiņa. "Protams, ir jārēķinās, ka esam līdzās tādām valstīm kā Polija, kur transtaukskābes tiek plaši izmantotas, bet kolīdz noteikumi stāsies spēkā, tas attieksies arī uz šīm valstīm," piebilst ministrijas pārstāve.

Laboratoriskas pārbaudes pārtikas produktiem veiks Pārtikas un veterinārais dienests izlases kārtībā, kam būs nepieciešams papildfinansējums ap 60 000 eiro gadā.

Sākumā pārbaudes, visticamāk, būšot vairāk, jo arī Dānijas un Austrijas pieredze rādot, ka pēc intensīvām pārbaudēm pirmajos trīs gados visas transtaukskābes no pārtikas tika izņemtas. Paredzēts, ka noteikumi varētu stāties spēkā sākot ar 2016. gadu, tiesa gan, ražotājiem būs pārejas periods trīs gadu garumā, proti, līdz 2018. gadam vēl varēs tirgot pārtiku ar transtaukskābēm.

Ārsts: "Sliktos taukus" vispār vajag izslēgt no pārtikas

Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Jānis Pudulis norāda, ka vajadzētu tiekties uz transtaukskābju pilnīgu izslēgšanu no pārtikas, taču arī jaunie noteikumi ir solis sabiedrības veselības uzlabošanā.

Ārsts uzsver, ka valsts noteiktie ierobežojumi dos iespēju veselīgāk ēst pacientiem ar mazākiem iztikas līdzekļiem. Bieži šī produkcija ir lētāka, nekā no kaitīgajiem taukiem brīvie produkti. "Tas noteikti ir pareizi un te ir jāmin piemērs - Dānijā, kas, ja nemaldos 2002.gadā, veica milzīgas kampaņas pret smēķēšanu, ieviesa direktīvu pret transtaukskābju izmantošanu, panāca kardiovaskulāro slimību samazinājumu par 50%. Šīs slimības ir visbiežākais nāves cēlonis, tajā skaitā arī Latvijā. Latvija ar to nevar lepoties.

Lai gan ir krietni uzlabojusies ārstēšana kardioloģijā, medikamenti ir kļuvuši pieejamāki, tik un tā mirstība saglabājas augsta (..) Būtībā ir labāk novērst saslimšanu vēl pirms tās, nevis pēc tam cīnīties ar sekām, kas var būt saistītas ar miokarda infarktu, sirds mazspēju, biežāku hospitalizāciju (..)," saka Pudulis.

Vienlaikus viņš norāda, ka pārtika ir tikai viens no apsvērumiem, kas var samazināt saslimšanu ar sirds slimībām - ir nepieciešamas arī regulāras fiziskas aktivitātes un dzīvesveida izmaiņas kopumā.

Pieļauj cenu celšanos atsevišķiem produktiem

Savukārt piena pārstrādātāji prognozē, ka cenas līdz ar pārmaiņām atsevišķiem produktiem tomēr nedaudz varētu kāpt. "Ja būs nostādne, ka transtaukskābes pārtikas produktos vispār nedrīkst būt vai nedrīkst pārsniegt 2%, tad cena daļai produktu var kāpt," saka Šolks. Runa ir par skābā krējuma izstrādājumu, produktu, kas ir līdzīgs iebiezinātajam pienam un kura gatavošanā izmanto augu taukus, kā arī biezpiena sieriņiem.

Pagaidām līdzīgi ierobežojumi ir Šveicē, Islandē, Dānijā, Austrijā, kā arī atsevišķos štatos ASV. Turklāt decembrī Eiropas Komisijai plānots ziņojums par transtaukskābju klātbūtni dalībvalstu pārtikā un par turpmāko rīcību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti