Ar strauju reformu Belēvičs sola zemākas zāļu cenas; Zāļu aģentūra norāda uz riskiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Lielu satraukumu zāļu ražotāju nozarē izraisījis veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) - otrdien valdība skatīs viņa rosinātās izmaiņas kompensējamo zāļu sistēmā, kas atvieglos nosacījumus paralēlajiem zāļu importētājiem. Ministra karogs ir vēlme nodrošināt zemākas cenas. Tomēr Zāļu valsts aģentūras vadītāja Inguna Adoviča, kura nesen izpelnījusies disciplinārsodu saistībā ar ministra dēla firmas sūdzību, norāda uz riskiem, kas var iestāties, ja vienai komersantu grupai dod labākus nosacījumus.

Straujuma atvēsina Belēviča degsmi

Belēvičs: Zāļu ražotāju neapmierinātība mani tikai priecē

Asociācija - cenas samazinājums var būt tikai viens cents

ZVA: Notiekošais parāda centienus pārdalīt medikamentu tirgu

Diskusijas pāraugušas Adovičas un Belēviča konfliktā

Straujuma atvēsina Belēviča degsmi

"Kolēģi! Es atvainojos! Man bija ļoti liela diskusija ar veselības ministru," 12.maija valdības sēde sākās ar šādu premjeres Laimdotas Straujuma ("Vienotība") repliku. Pirms tam premjere un veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) bija tikušies ar ražotāju organizāciju pārstāvjiem un saruna bija spraiga. Viņi runāja par ministrijas virzītajām apjomīgajām izmaiņām, kas skar zāļu kompensācijas sistēmu un kas vērs plaši durvis vaļā paralēlajam zāļu importam. Premjere paslavēja ministru par viņa inovatīvo pieeju, taču bija piesardzīga.

"Straujumas kundze, es piekristu un ņemtu vērā jūsu argumentu un punktu 20 [prim] izmestu ārā, kur bija runa par gada maksām. Es to vienkārši izmestu ārā, lai nekavētu zāļu ar lētākām cenām ienākšanu Latvijas tirgū," toreiz sacīja Belēvičs. Tomēr viņam neizdevās pierunāt valdības vadītāju skatīt šo jautājumu 12.maija sēdē.

"Es gribu saprast to mehānismu, nevis tāpēc, ka es gribu nostāties pret Veselības ministriju, bet, lai mēs neizdarām to, ko dažas sabiedrības grupas uzskata par priekšrocību radīšanu citai sabiedrības grupai," toreiz Belēvičam atbildēja Straujuma.

"Tie, kam tiek radīta priekšrocība, ir Latvijas pacienti," premjeri aizvien nerezultatīvi centās pārliecināt Belēvičs.

Belēvičs: Zāļu ražotāju neapmierinātība mani tikai priecē

Kopš šīs sēdes pagājušas divas nedēļas un šajā nedēļā, otrdien valdība atkal šo jautājumu plāno skatīt. Tomēr šajā laikā medijos bieži locīts ne tikai termins "paralēlais zāļu imports," bet arī "paralēlais zāļu eksports," ar ko nodarbojas Belēviča dēla uzņēmums "Saules aptieka". KNAB pat uzsācis pārbaudi.

Paralēlais zāļu imports nozīmē to, ka komersants citā ES valstī, piemēram, Bulgārijā aptiekā vai lieltirgotavā iepērk tā paša ražotāja zāles, kas arī Latvijā ir reģistrētas. Tad Latvijā ieved iepakojumu ar marķējumu ārvalsts valodā un pēc tam Latvijas zāļu valsts aģentūra izsniedz licenci šī medikamenta pārmarķēšanai ar latviešu valodā apdrukātu etiķeti un lietošanas pamācību.

"Ir tikai viena lietas, kas jāapzinās, ka paralēlais imports iet vaļā tikai tad, ja zāles paliek lētākas," norādīja Belēvičs. Viņš pauda, ka paralēlais imports un eksports ir vēlamas parādības, jo Eiropā izlīdzina cenas. Līdz šim paralēlais imports Latvijā bija atļauts, bet nedarbojās valsts kompensācijas jomā.

"Un tagad viņš darbosies," saka Belēvičs. "Zāļu ražotāji ir pamatīgi satraukušies - tiek organizētas visādas kampaņas presē. Viņu satraukums mani tikai iepriecina. Tas nozīmē, ka mēs esam uz pareizā ceļa. Viņu peļņas atrāvums būs Latvijas valstij un Latvijas pilsoņiem ieguvums," prieku pauž ministrs.

Īpaši tas attieksies uz tā dēvētajām inovatīvajām zālēm. Belēvičs stāsta, ka iegūto naudu pēcāk virzīs, lai samazinātu pacientu līdzmaksājumus par zālēm.

Asociācija: Cenas samazinājums var būt tikai viens cents

Tiesa, zāļu ražotāju asociācijas norāda, ka jaunā sistēma noteikti labumu nesīs tiem komersantiem, kas nodarbojas ar paralēlo importu, taču šaubās par naudas ieguvumu valstij.

"Mūsu bažas ir par to, ka tirgū var notikt tādas izmaiņas, kas samazinās zāļu pieejamību cilvēkiem, sabiedrībai Latvijā," skaidro Patentbrīvo medikamentu asociācijas vadītājs Egils Jurševics.

Viņš norāda, ka ar jauno regulējumu tiek radītas ievērojamas priekšrocības paralēlajiem importētājiem, taču sabiedrības ieguvums nav redzams. "Mums visu laiku saka, ka tiek aizskartas mūsu biznesa intereses, ka mēs mazāk nopelnīsim, un, ka Latvijā zāles ir dārgas, un visa pamatā ir cīņa par sabiedrības interesēm. Un to, ka zāļu cenu vajag samazināt un ka šādā veidā zāļu cena tiks samazināta," saka Jurševics. "O, lai tā tas būtu! Bet mehānismu, kādā veidā tas notiks, mēs neredzam.

Mēs šeit redzam tikai vēlmi noteiktai komersantu grupai ar vieglākām metodēm, ar mazākiem šķēršļiem nopelnīt lielāku naudu. Tas ir, man liekas, pats būtiskākais, kas mūs satrauc. Tas, ka zem šiem demagoģiskiem saukļiem par zāļu cenu samazināšanu patiesībā ir pavisam citas intereses," norāda Patentbrīvo medikamentu asociācijas vadītājs.

Virzītie grozījumi piedāvā atteikties no formulas, kas ir esošajos valdības noteikumos un garantē aprēķināmu un paredzamu zāļu cenu samazinājumu. Šis mehānisms nu tiekot aizstāts ar ļoti hipotētisku ideju par to, ka paralēlais imports spēs nodrošināt lētāku zāļu pieejamību. To, kāda šobrīd ir formula cenu mazināšanai atgādina Jurševics. "Ja šeit tirgū vienīgās zāles bija kompensācijas sarakstā, tad ienākot pirmajām jaunajām zālēm vai paralēli importētām, vai ģenēriskajām zālēm, tām jābūt par 30% lētākām," skaidro asociācijas vadītājs.

"Šis ir viens no būtiskajiem momentiem, kas nodrošināja cenu pazeminājumu. Cenas patiešām kritās. To ieviesa krīzes periodā. Ražotājiem tas, protams, nepatika, bet mēs sapratām, ka tā ir krīze un cenas krītas. Pie tam kaimiņvalstīs šie procenti ir lielāki – pirmais, kas ienāk ir pat pie 50%. Taču šajos grozījumos attiecībā uz paralēli importētām zālēm šī norma tiek noņemta. Tātad, šī cenu starpība vairs nebūs. Šī starpība paliek komersantam, tur cenā neatspoguļosies," atzīmē Jurševics.

To, ka esošā kārtība mazina zāļu cenas, atzīst Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas vadītājs Imants Sinka. "Tieši tagad tas esošais mehānisms to ļoti labi ilustrē, jo arī ministrija anotācijā ierakstījusi konkrētu gadījumu, kad ienākot paralēlajam importam zāļu cena samazinājās strauji. Tātad atnāca paralēlais importētājs ar zem 30% cenu. Ražotājs samazināja cenu pat zem 30%," ilustrē Sinka.

Taču tagad grozījumos teikts - paralēli importēto zāļu cena ir zemāka par to kompensējamo zāļu cenu, attiecībā pret kurām ir veikts paralēlais imports. Līdz ar to - ja kompensācijas sarakstā esošo zāļu cena ir 100 eiro, paralēlais importētājs var cenu samazināt arī par vienu centu.

Tomēr Belēvičs slavē grozījumos iestrādāto mehānismu un viņa mērķis esot panākt samazinājumu līdz tai cenai, kāda pieejama valstī, kur zāles ir lētākās. "Zāļu ražotāji saka – iestrādājiet mehānismu, lai ir par 30% lētāk, tad 30% būs ieguvums. Es tad saku – tad labāk par 90% - vēl lielāks ieguvums. Problēma ir tāda, ka šīs cenas neatšķiras par 30%, neatšķiras par 10%, atšķiras par mazāku procentu, un tad ir vērts vest. Inovatīvajām zālēm zāļu ražotājs nedod nekādas atlaides, bet paralēlais importētājs iedos atlaidi, un aptiekas dos priekšroku savas materiālās ieinteresētības dēļ paralēlajam importam. Zāļu ražotāja pārdošanas apjomi kritīsies. Viņš būs spiests nolaist cenu līdz tās valsts līmenim, no kuras zāles tiek atvestas," skaidro Belēvičs.

Sinka gan ir skeptisks. "Jāsaprot, ka katra ES dalībvalsts valdība slēdz konfidenciālus līgumus ar farmācijas kompānijām par konkrēti iespējamo zemāko cenu, piemēram, Spānija ieviesusi divas cenas. (..) Tie līgumi ir visdažādākie," skaidro Sinka.

Tomēr Sinka norāda, ka zāļu ražotāji neiebilst pret paralēlo importu, bet gan iestājas par vienlīdzīgiem noteikumiem, nevis priekšrocību radīšanu paralēlajiem importētājiem.

"Galvenā priekšrocība ir tāda, ka paralēlais importētājs varēs mainīt cenu katru mēnesi, ražotājs reizi kvartālā," saka Sinka. "Tad jūs iedomājaties, kā ražotājs kaut ko var prognozēt, ja paralēlais importētājs kaut par vienu santīmu katru mēnesi samazina cenu. Ražotājs uzreiz ir ārpus tirgus. Un, ja ražotājs ir atbildīgs par zāļu pieejamību Latvijā, tad tas ir ļoti liels risks. Es domāju, ka visiem pacientiem par to vajadzētu uztraukties," skaidro Sinka.

ZVA: Notiekošais parāda centienus pārdalīt medikamentu tirgu

Arī Zāļu valsts aģentūras (ZVA) vadītāja Ingūna Adoviča stāsta, ka paralēlais imports saistās ar brīvu preču kustību ES, tomēr viņa norāda uz riskiem. "Mēs nebūtu ieinteresēti, ka paralēlais imports izspiestu tos produktus, kas ir kā reģistrētas zāles. Tas ir ļoti komplicēts uzdevums, kas jārisina likumdevējiem. Šajā gadījumā likumdošanai jābūt gudram un jāveido līdzsvarota attiecība starp dažādiem komersantiem un viņu interesēm, lai nebūtu prevalējoši atvieglojumi vai priekšrocības tiem komersantiem, kas nodarbojas ar izplatīšanu pret komersantiem, kas pārsvarā iesaistīti zāļu ražošanas procesos. Riski ir, ka tie, kas ir zāļu reģistrā, var tikt izspiesti no tirgus," norāda Adoviča.

Viņa uzsver, ka jautājums ir par līdzsvaru.

Taču pēc viņas domām – izskatās, ka šobrīd vērojami tirgus pārdales centieni. Viņa kā būtiskāko sauc tirgus stabilitāti un prognozējamībai – lai pacientiem vienmēr pietiek zāļu. Ražotāju norādītās bažas – paralēlie importētāji ieved tik, cik izdevies iegādāties, nevis pastāvīgu zāļu daudzumu.

Tiesa, jāpievēršas arī vēl paralēlajam zāļu eksportam – proti zālēm, kuras no Latvijas eksportē komersanti, lai tirgotu valstīs, kur zāļu cenas ir augstākas nekā Latvijā, piemēram, uz Vāciju. Pērn no Latvijas eksportēja zāles par 75 miljoiniem eiro. Savukārt šā gada pirmajā kvartālā par 20 miljoniem. Ražotāji norāda – ja zāļu pēkšņi trūkst, viņiem ir grūti uzreiz pārplānot zāļu ražošanu, kas Latvijas tirgum notiek reizi vai divreiz gadā. ZVA norāda, ka ir bijušas situācijas, kad pēc zāļu izvešanas bijušas bažas, vai Latvijas pacientiem pietiks.

Diskusijas pāraugušas Adovičas un Belēviča konfliktā

"Nu, piemēram, gadījums ar man piemēroto disciplinārsodu. Tās bija kompensējamās sistēmas zāles, kas ir ļoti nozīmīgas pacientiem. tā ir aizvietojoša terapija cilvēkam, un šīs zāles ir jāsaņem pastāvīgi," saka Adoviča.

Viņa skaidro – ZVA saņēmusi iesniegumu -  tā kā Latvijā vairs nav šo produktu, zāļu ražotājs lūdzis atļaut izplatīt zāles citas valsts iepakojumā. Aģentūra, kā ierasts, vērtējusi šā lūguma pamatotību. "Un, vērtējot zāļu patēriņa datus, mēs redzējām, ka šīs zāles tiek salīdzinoši lielos iepakojumos Latvijas iepakojumā izvestas no daudz. Mēs jautājam šim ražotājam, kā viņš domā, ka ja mēs izņēmuma kārtā atļausim izplatīt šīs pašas zāles, kas paredzētas citas valsts tirgum, reāli šie iepakojumi arī būs Latvijas tirgum," uzsver Adoviča.

Viņa pauž, ka Latvijas iedzīvotāju interesēs viņai nebija citu iespēju rīkoties. Turklāt pieņemtais lēmums bija vairāku aģentūras ekspertu lēmums. Ar Belēviča rīkojumu Adovičai par to tika piemērots disciplinārsods – viņai samazināja mēnešalgu uz četriem mēnešiem par 10% par informācijas sniegšanu trešajām personām, ko aģentūra bija saņēmusi no komersantiem kā statistisku informāciju. Adoviča solīja disciplārsodu  pārsūdzēt.

Uzņēmumam, kas sūdzību iesniedza, ir saistība ar ministru Belēviču.

Tā ir viņa dēlam piederošā "Saules aptieka". To, kā vajadzēja rīkoties Adovičai, Latvijas Radio jautāja ministram. "Un tagad ir jautājums – kā vajadzēja rīkoties man, kad es esmu saņēmis ne tikai sūdzību, bet arī pievienotus dokumentus, kur es redzu, ka Adovičas kundze, pārkāpjot statistikas likumu, ražotājiem ir izplatījusi ziņas par komersantiem, ne tikai ar "Saules aptieku", kam ir sakars ar manu dēlu," pretī saka Belēvičs. "Šis ir likuma pārkāpums. Jautājums ir tāds – vai man vajadzēja viņu nesodīt tikai tāpēc, ka šī sūdzība ir no Saules aptiekas?" retoriski vaicā ministrs.

Viņš arī norāda, ka Adoviča nodarbojas ar biznesa regulāciju, kas nav Zāļu valsts aģentūras uzdevums. "Un, ja Adovičas kundze to nesaprot, viņas vietā nāks cits cilvēks, kas to sapratīs," uzsver Adoviča.

Ministrs norāda, ka turklāt Adoviča pat atļaujas rakstīt Valsts kancelejai kritiku par ministrijas izstrādātajiem un virzītajiem noteikumiem. "Viņa ir tik drosmīga kļuvusi, jo viņa ir saņēmusi rakstisku dokumentu, ka tad, kad viņai beigsies darba līguma attiecības, līgums ar viņu netiks pagarināts," dusmīgs ir Belēvičs. "Jo Adovičas kundze ir personīgi atbildīga par nepareizo zāļu reģistrācijas politiku Latvijas valstī," pauž ministrs.

Tāpat arī ministrs norāda, ka ZVA atrodas interešu konfliktā, jo tā dzīvo no Rietumu zāļu ražotāju maksas par reģistrāciju. Veselības ministrijā gan Latvijas radio uzzināja, ka par šo naudu sedz gan aģentūras uzturēšanu, gan arī vēl pirms laika valsts galvoto kredītu nomaksu slimnīcām.

Portāls pietiek.com izcēlis faktus, ka laikā, kad ministrs Belēvičs vēl bija "Saules aptiekas" vadībā, aktīvi risinājies tiesāšanās process pret Zāļu valsts aģentūru, un aģentūra uzvarējusi.

Taču paša ministra Belēviča iespējamu interešu konfliktu šobrīd pārbauda Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Pats veselības ministrs noraida, ka atrastos interešu konfliktā. Otrdien valdība vēlreiz pievērsīsies viņa iniciētajām izmaiņām kompensācijas zāļu sistēmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti