De Facto

"Vienotības" jaunajā valdē Piebalgam stipras aizmugures nav

De Facto

Čakša savulaik atteikusies no iespējas kļūt par veselības ministri

Anglijas tiesa no "Latvijas Krājbankas" bijušā īpašnieka prasa 100 miljonus eiro

Anglijas tiesa «Latvijas Krājbankas» bijušajam īpašniekam piespriež gadu cietumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Ir sagaidīts pirmais spriedums, kurā par vainīgu zaudējumu nodarīšanā "Latvijas Krājbankai" atzīts bijušais bankas īpašnieks Vladimirs Antonovs. To atzinusi tiesa Londonā, kurā Antonovu bija iesūdzējis bankas administrators. Miljoni no bankas plūduši pašam Antonovam pietuvinātām kompānijām.

Aizdod naudu bez izpētes un nodrošinājuma

Jau pāris gadus Vidzemes priekšpilsētas tiesa Rīgā aiz slēgtām durvīm skata vienu no krimināllietām par naudas pazušanu no "Latvijas Krājbankas". Tikmēr ar savu spriedumu nākusi klajā tiesa Londonā, kuras spriedumā detalizēti atklātas epizodes, kā bijušais bankas īpašnieks Vladimirs Antonovs uz nebēdu ņēmis ārā naudu no bankas savām vajadzībām.

Nevarēja nepamanīt Antonova aizraušanos ar dārgām mašīnām, bet maksātnespējīgās bankas prasība komerctiesā Londonā parāda, ka viņam interesējušas arī jahtas.

2008.gada vidū Krājbanka piekrita aizdot Kipras kompānijai "Plazmexon" ("Plazmexon Investments  Limited") miljonus eiro jahtas "Highlander" iegādei.

Nebija ne kredīta pieteikuma, ne padziļinātas izpētes, ne nodrošinājuma, bet jau divu dienu laikā uz kompāniju ar vienu darbinieku un bez tirdzniecības vēstures banka pārskaitīja pirmos 800 000 eiro.

Jahtu nopirka no holandieša Vikrota Millera firmas. Šis avanss tika izmantots, lai nomaksātu Milera parādu pret auto ražotāju Spyker, kurā "Krājbankas" īpašniekam Antonovam bija labuma guvēja intereses.

Naudas aizņēmējs "Plazmexon" bankrotēja. Banka piekrita apmaiņā pret jahtu parādu dzēst. Kāda kompānija Krievijā bez attiecīgas specializācijas jahtu novērtēja sešu miljonu eiro apmērā. Anglijas tiesā jahtu eksperts pauda, ka peldlīdzeklis bijis uz pusi nevērtīgāks. Pēc Krājbankas kraha jahtu izsolē pārdeva par miljonu. "Man tiesa nevienu jautājumu nav uzdevusi," saka bijušais Krājbankas vadītājs Mārtiņš Bondars.

Bijušais bankas vadītājs: Man nebija aizdomu

Darījumi ar "Plazmexon" aizsākās, kad bankas prezidents bija tieši Bondars. Viņš saka, ka bankas auditori trauksmes zvanus nav zvanījuši. "Milera kungs bija "Spyker" vadītājs ar pietiekoši iespaidīgu atalgojumu, ar pietiekoši nopietniem aktīviem globālajā tirgū. Viņš kļuva par bankas klientu," stāsta Bondars.

Tomēr pats Antonovs tiesā Londonā atzina, ka bankas kredītu komiteja nevarēja iedot naudu Milleram pa tiešo viņa sliktās kredītvēstures dēļ. Par jahtu Antonovam un Milleram bijusi garāka e-pasta sarakste, no kuras izriet, ka,

pēc Millera lūguma Antonovs sakārtoja, lai banka samaksā par jahtas apdrošināšanu un par dažādiem darbiem uz klāja.

Ap jahtām grozījušies arī citi bankai zaudējumus radījuši darījumi – daļu pirkšana Vācijas jahtu būvniekā "Nobiskrug" un jahtu ostas operatorā Melnkalnē.

Bijuši arī nekustamo īpašumu projekti. Vairākos no tiem – bijušas uzpūstas vērtības. Piemēram, 20 miljonus dolāru banka aizdeva jauna projekta celšanai Sanktpēterburgā, bijušā bērnudārza vietā. Ar Antonova kompāniju tīklu saistīts aizņēmējs no Seišelu salām bankrotēja. Vēlāk izrādījās, ka īpašuma vērtība bija iluzora. 2013.gadā izsolē īpašumu izdevās pārdot par 10 reizes mazāku summu.

Bondars stāsta, ka viņam nebija aizdomu, ka nauda izsniegta kredītos pašam īpašniekam.

Tiesa uzskatīja - "katrā no gadījumiem pierādījumi rāda, ka Antonovs lika bankai  izsniegt ar viņu cieši saistītam aizņēmējam naudu, kas netika atmaksāta." Tiesa sarēķināja, ka Antonova rīcības rezultātā banka zaudēja 60,5 miljonus eiro un gandrīz 40 miljonus ASV dolāru. Tie viņam jākompensē.

Latvijā Antonovs vairs nerādās. Tad viņu aizturētu, izpildot Lietuvas izdošanas lūgumu. Viņa advokāts saka, ka klients uzturas Krievijā. "Uz to jautājumu vai viņam ir tāda nauda, es atbildēt nedrīkstu un nevaru," stāsta Antonova advokāts Viesturs Zauls.

Advokāts: Antonova mērķis nebija sagraut paša radītu sistēmu

Kamēr Antonovs dzīvoja Londonā, Anglijas tiesa lika viņam sniegt informāciju par visiem aktīviem un prasīja citus dokumentus, ko viņš laikus neiesniedza. Tādēļ tiesa aizliedza viņam izbraukt no valsts. Antonovs nepaklausīja un par tiesas nicināšanu Anglijā viņam piespriesti 12 mēneši cietumā.

"Spriedums ir tikko pieņemts, mēs neesam uzsākuši piedziņas darbību. Ja netiks pildīts, ķersimies pie piespiedu izpildes, tas ir pārrobežu jautājums, vairākas jurisdikcijas. Mēs neesam vienīgie un vieni no kreditoriem. Laiks rādīs," saka KPMG pārstāve Una Petrauska.

Antonova advokāts nevar komentēt Londonas tiesas spriedumu, bet par prāvām Latvijā, kas daļēji pārklājas ar Londonā izskatīto, saka, ka baņķiera mērķis nekad nav bijis sagraut paša radīto finanšu sistēmu.

Viņš centies palīdzēt, piemēram, nacionālajai lidsabiedrībai, par kuras slēptu akcionāru Bahamās bija kļuvis, līdz kontroli aviokompānijā pārņēma valsts.

Kamēr Anglijā lieta darīta, Latvijā civillieta pret bijušajiem Krājbankas darbiniekiem vēl nav sākta skatīt pēc būtības, bet tā sauktā pamata lieta, kurā pie kriminālatbildības saukti pieci cilvēki, aizvien atrodas prokuratūrā. Tā no komentāriem pagaidām atturas.

Vladimira Antonova aizstāvis uzskata, ka tiesāšanās ar viņa klientu Londonā bijusi tikai naudas šķērdēšana, jo par vairākiem tiem pašiem darījumiem Antonovu grasās tiesāt Latvijā. Turklāt Antonova līdzekļi esot arestēti Lietuvas un Latvijas izmeklēšanu ietvaros. Tomēr nevar izslēgt, ka kādreiz turīgais baņķieris šo to kaut kur noslēpis nebaltām dienām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti