Rīta Panorāma

Bēthovena simfonija un Šostakoviča klavierkoncerts

Rīta Panorāma

Zigfrīds Muktupāvels un Raimonds Pauls Ziemassvetku koncertā

Ko likt uz Ziemassvētku galdā

Piparkūkas Smiltenes pusē cep pēc Ulmaņlaiku receptēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latviešu tautas tradīcijas nosaka, ka Ziemassvētku galdā jābūt vismaz deviņiem dažādiem ēdieniem. Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta panorāma" devās uz Blomes pagastu noskaidrot, kādus tautiskus ēdienus Ziemassvētkos klāj galdā laukos, un kā tos pareizi pagatavot, ievērojot senās receptes.

Senie latvieši ziemas saulgriežus svinēja vairākas dienas. Būtiska svētku sastāvdaļa bija pamatīga izēšanās un viesu pacienāšana.

Kā pareizi un  galvenais garšīgi klāt Ziemassvētku galdu, raidījums "Rīta panorāma"" ir devies noskaidrot pie lauku mājas “Donas” saimnieces Ilzes Smiltenes pusē, Blomes pagastā. Viņa svētkos galdā ceļ pēc Ulmaņlaiku receptes štovētus kāpostus.

"Mēs ieliekam kāpostus pīlē. Viss noslēpums ir traukā, kur tie tiek gatavoti. Tur saliek kāpostus, lai tie lēnām uz malkas plīts šmorējas. Kad tie ir pusgatavi, tad sviestā uz pannas apbrūnina ribiņas un pārliek pāri, pārber plūmes un uzliek dažas sālītas sagrieztas sēnes virsū," stāsta Ilze Briede.

Pirms pasniegšanas galdā, kāpostos iejauc nedaudz medu. Galdā var celt arī mājās gatavotas, nevis veikalā pirktas asins desas, kas jācep uz speķīša, kā arī gardus raušus. Tie jāgatavo no piecu veidu miltiem – kviešu bīdeļmilti, kviešu, miežu un rudzu rupjie milti, kā arī klijas un auzupārslas.

"Es to daru uz aci, bet vienādās daļās var bērt visus miltus. Tad pieliksim ieraudziņu klāt. Drusciņ arī beram klāt cukuru. Cukurs un sāls garšu dos. Un tad ir tikai mīcīšana. Mīcīt šos pīrāgus ir ļoti viegli," skaidro  Ilze Briede.

Kad mīkla uzrūgusi, tad tiek veidoti rauši. Pa vidu tie tiek pildīti ar speķi un sīpoliem, kam klāt piebērts sāls un pipari. Pēc tam viss tiek ielikts iekšā cepeškrāsnī un jācep, kamēr gatavi.

Donu saimniece savās lauku mājās interesentiem mācas pagatavot arī piparkūkas, kas Latvijā ienākušas reizē ar Vācu laikiem.

"Brūnumu mēs dabūjam no dedzinātā cukura. Cukuru grauzdē lēnām katliņā, bez ūdens. Jo tumšāks cukurs, jo tumšāka mīkla. Tad cukurā iejauc medu un iesala ekstraktu un lēnām ber klāt miltus un arī taukvielas, vai nu sviests un tauki uz pusēm, vai margarīnu pērk," receptē dalās Ilze Briede. 

Mīklai jāliek klāt arī dažādas garšvielas, bet tās saimniece neatklāj. Pirms cepšanas, piparkūkas tiek izpušķotas ar riekstiem, magonēm, mandelēm un citiem gardumiem. Un pēc tam krāsnī iekšā.

"Piparkūkas ir gatavas. Tās nevajag pārcept, jācep dažas minūtes tā, lai tās vēl ir mīkstas, kad ņemam ārā. Ja mēs tās pārcepam un ļoti ilgi kaltējam, tās ir tādas, ka nevar pēc tam sakost," pastāstīja Ilze Briede.

Raidījums "Rīta panorāma" var apliecināt, ka visas Donu saimnieces ziemassvētku receptes ir neticami garšīgas un jebkurš svētku viesis būs sajūsmā par jūsu pavārmākslu, ja šos ēdienus celsiet galdā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti