Rīta Panorāma

Dalība "Expo 2015", intervija ar ministru prezidenti Laimdotu Straujumu

Rīta Panorāma

"Raiņa sapņi" Nacionālajā teātrī

Tiešā pirkšana kļūst aizvien populārāka

Pircēji apvienojas pulciņos un veic kopīgus pasūtījumus pie mājražotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Termins "Tiešās pirkšanas pulciņi" Latvijā parādījies pēdējo gadu laikā. Tas ir  veids, kā mazie zemnieki un mājražotāji, kuriem nav nekādu iespēju iekļūt lielveikalu ķēdēs, var pārdot savu Latvijā izaudzēto produkciju noteiktam klientu lokam. Savukārt pircējiem tā ir iespēja par krietni zemākām cenām iegādāties bioloģisko pārtiku.

Tiešās pirkšanas pulciņi pēdējos gados savairojušies kā sēnes pēc lietus. Šobrīd Latvijā darbojas jau gandrīz 20 šādi pulciņi. Siguldas pulciņā darbojas 40 ģimenes. Dažāda produkcija tiek piegādāta no aptuveni 15 zemniekiem un mājražotājiem. Raidījums "Rīta Panorāma" viesojas vienā no pirmajiem šādiem pulciņiem Siguldā.

"Tiešās pirkšanas pulciņi aizsākās no vairākām ģimenēm, kuras kopīgi vēlējās pa tiešo iegādāties no bioloģiskajiem zemniekiem sev pārtiku," par izdevīgumu stāsta Siguldas tiešās pirkšanas pulciņa biedre Inese Romanova

Shēma ir pavisam vienkārša. Pulciņa biedri veic pasūtījumu pie zemniekiem un tie piegādā pasūtīto produkciju.  Zemnieku saimniecības “Eicēni” pārstāvji Elita un Jānis no Siguldas savu preci piegādā vairākiem pulciņiem Latvijā.

"Mēs ražojam ļoti daudz un mēs esam diezgan lieli bioloģiskie saimnieki, bet uz lielo saimniecību fona mēs esam sīki. Katram ir savi dotumi. Kādam patīk būt cilvēkos un daudz runāt un viņš labprāt tirgojas, bet man patīk vienatnē strādāt, meditēt ar piķēšanu, sēdēt savās puķēs un savu produkciju aizvest un atdot," skaidro z/s “Eicēni” saimnieki Elita un Jānis.

Pulciņu biedriem ir sastādīts dežūrgrafiks, tādējādi katram kādā brīdī ir jāsazinās ar zemniekiem un jāpasūta visiem biedriem pārtikas produkti. Pēc tam tie jāsašķiro katrai ģimenei pa paciņām. Kad tas ir izdarīts, pārējie dalībnieki var ierasties visam pakaļ.

"Es nāku reizi nedēļā jau otro gadu. Uz veikalu vairs nav vajadzības iet un patiesībā es nāku tāpēc, ka te ir tīri, bioloģiski produkti," pulciņa dalībniece Sandra skaidro iemeslus, kāpēc iepērkas šādi, nevis ierastajā veikalā.

Lai gan visi nodokļi tiek maksāti, Sandra stāsta, ka šādā veidā iegādāties produkciju sanāk krietni lētāk nekā veikalā, jo nav jāīrē telpas un jāmaksā algas pārdevējiem. Turklāt mazie zemnieki nemaz lielveikalu tīklos ar savu sortimentu nav spējīgi iekļūt. Tādējādi tiešās pirkšanas pulciņi ir izdevīgi gan pircējiem, gan zemniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti