Latvijas biškopjiem Ķīnas medus raizes nesagādā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas iedzīvotāji sen jau pieraduši pie Ķīnas precēm, taču pārsteidzoši, ka pēdējo piecu mēnešu laikā no Ķīnas ievestas 80 000 tonnas medus. Arī no citām valstīm importēts medus. Taču biteniekus mierina cilvēku zināšanas, ka medus jāēd tajā zemē, kurā cilvēki dzīvo, un, kaut par garšu nestrīdas, tā esot labāka ziemeļvalstīs.

"Ieejot lielajā veikalā, palasot uz etiķetēm, redzam, ka medus nav Latvijas izcelsmes, bet ir iegūts ārpus Eiropas Savienības. Nav noslēpums, ka medus noteikti tiek ievests Latvijā," Latvijas Televīzijai stāsta bitenieks Jānis Šnikvalds.

Lielveikalos ir pieejams dažādas izcelsmes medus un arī statistikas dati ir visai pārsteidzoši - no Ķīnas vien pēdējo piecu mēnešu laikā ievesta 81 tonna medus, no Lietuvas 21 tonna, tomēr, pagaidām varam atviegloti uzelpot, jo viss importa medus nenonākot mūsu veikalu plauktos un vēderos.

"Pēc statistikas Latvijā parādās ārvalstu importa medus, bet te ir jāpiezīmē, ka šis medus ienāk un tiek safasēts un izplatīts mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā un citur. Līdz ar to vienmēr būs kaut kāda importa medus daļa, jo mūsu fasētāji strādā plašāk - ne tikai Latvijā. Vietējie arī pieprasa eksotiskos, kuru mums nav – kastaņu un lavandas ziedu medu," skaidro Latvijas Biškopības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

Pagaidām mūsu bitenieki nejūtas apdraudēti, jo latvieši tomēr pērkot un interesējoties par mūsu Latvijas medu, turklāt nupat noskaidrots pats garšīgākais medus. Tas nāk no Mālpils pļavām. "Konkurss savā ziņā ir laimes spēle, jo ir daudz medus paraugu, gandrīz 60, tad ir ļoti daudz degustētāju, kuri iet un degustē, un kurš liekas tas garšīgākais, tas arī tiek izvēlēts," piebilst Krauze.

"Bija pārsteigums, no sākuma pat neticēju par uzvaru, ka, pirmo reizi piesakoties konkursam, var laimēt, bet gadās arī tā. Es domāju, ka tā bija sakritība - kādi augi tanī mirklī bija, ko bites sanesa," prāto konkursa "Garšīgākais medus" uzvarētāja, biteniece Ingūna Čauna.

Bitenieki saka, ka mūsu Latvijas medus ir zelta vērtē un to arī par izcilu atzīst citu valstu pilsoņi, tomēr medus eksports pagaidām ir divreiz mazāks kā imports, jo bitenieki nespēj to saražot tik lielos apjomos. Arī Ingūna par eksportu nedomā, jo noiets esot tepat Latvijā, tomēr atceras kādu kuriozu gadījumu, kad medus kā suvenīrs ar draugu palīdzību aizvests uz Šveici:

"Viņi pagaršoja un teica, ka tas ir medus koncentrāts, viņi nevarēja saprast, ka medus var būt tik bagātīgs, tik smaržīgs, tik spēcīgs, jo ārzemēs medu filtrē caur filtriem.

Viņi iegūst šķidru, tur tiek noņemti visi ziedputekšņi nost, medus paliek viendabīgs ar citādu garšu, Amerikā to parasti dara."

Tāpēc arī mūsu bitenieki iesaka uzmanīties ar importa medu, jo gadās, ka tam klāt var būt dažādi piejaukumi. "Galvenokārt tas ir cukursīrups, viens no galvenajiem, kas tiek piemaisīts, bet ir arī vairums dažādu vielu, kas tiek piemaisītas. Ir dzirdēts, ka pat miltus liek klāt," stāsta bitenieks Šnikvalds.

Bet tiem, kas vēlas svaigu medu, ir īstais laiks to nobaudīt tagad. "Tikko svaigi izspiests medus vienmēr ir šķidrs, ja vēlieties garšot un baudīt šķidru medu, tas jādara tagad, jo agrāk vai vēlāk jebkurš medus kristalizējas, tas ir dabīgs process un vēlāk ziemas periodā, ja vēlēsieties nobaudīt šķidru medu, būs jāatsilda vai jāpērk speciāli atsildīts produkts," skaidro Biškopības biedrības pārstāvis Krauze.

Bitenieki saka - jo tālāk uz ziemeļiem, jo garšīgāks medus, un mums Latvijā tas ir īpašs un medus ir jāēd tajā valstī, kurā dzīvojat.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti