Vita Jaunzeme: Vides policijai ir jābūt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lielās talkas vadītāja Vita Jaunzeme Latvjas Radio 1 rīta raidījumā "Labrīt" atklāj, ka  ir stingri nolēmusi panāk vides policijas izveidošanu. Šī policija nodarbotos tikai ar vidi saistītām jomām.

Lielās talkas rīkotāji šogad saskaitījuši 1620 talkošanas vietas, taču netiek skaitītas vietas, kur talka jau notikusi. Ir entuziasti, kuri savas talkošanas vietas nemaz nepiesaka.

Katru gadu Lielā talka izvirza noteiktu vadmotīvu, lai aicinātu sabiedrību pievērst uzmanību tam, cik ļoti ir saistīta mūsu ikdienas rīcība ar vidi un tās veselību. 2011.gada talkas vadmotīvs bija - "Nāc talkā Latvijai!". 2012.gadā - "Skaties dziļāk - nemēslo!". 2013.gadā - "Tīra Latvija sākas tavā galvā". 2014.gadā - "Tīra Baltijas jūra sākas tavā vannas istabā". 2015. gadā, kā zināms, izvēlēti Raiņa vārdi „Pastāvēs, kas pārvērtīsies!”.

Kā stāsta Vita Jaunzeme, gadu gaitā talka ir diezgan pamatīgi mainījusies. Sākumā bija savākti atkritumu rekordi, taču Jaunzeme uzskata, ka ar to nevajadzētu lepoties, jo tas liecina tikai par to, cik ļoti piesārņota bija vide ap mums.

„Labā ziņa ir tas, ka atkritumi vairs nav tajās vietās, kur tiek nevajag būt,” pirmos talku gadus raksturo Jaunzeme.

„Lēnām soli pa solim mēs sapratām, ka ir vajadzīga izglītojošā kampaņa pirms un pēc talkas,” turpina Jaunzeme, pilnīgi piekrītot, ka ar vienu talku cilvēku izglītošanas mērķus nesasniegt. Talka ir tikai viens veids – praktiskā nodarbība izglītošanā.

Projekta mērķis ir līdz 2018. gadam, Latvijas 100. dzimšanas dienai, padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē - dot iespēju dabai atveseļoties, attīrot to no atkritumiem, kā arī mudināt iedzīvotājus pašiem labiekārtot un rūpēties par vidi sev apkārt.

Lielās talkas tradīcija aizsākās pirms septiņiem gadiem - ar talku 2008.gada 13.septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90.dzimšanas dienā. Nākamās talkas notika 2009.gada 18.aprīlī, 2010.gada 24.aprīlī, 2011.gada 30.aprīlī, 2012.gada 21.aprīlī, 2013.gada 20. un 27.aprīlī (sakarā ar laika apstākļiem talka oficiāli norisinājās divās dienās). Aptuvenie aprēķini liecina, ka šajos gados vides sakopšanas pasākumos kopumā ir piedalījušies ap 795 000 entuziastu.

Aicinot cilvēkus balsot „Zaļajā referendumā” talkas mājas lapā, Jaunzeme norāda, ka šobrīd ir stingri nolēmusi panākt to, lai tiktu izveidota vides policija.

„Es šobrīd esmu stingri nolēmusi, nākamais mans personīgais solis un mana ticība ir tam, ka ir jābūt vides policijai, kas nodarbojas tikai ar vidi saistītām jomām,” saka Jaunzeme.

Talkas rīkotāja uzskata, ka, ja nebūs kontroles mehānismu, „ritenis lēnām griezīsies atpakaļ”. Dzīve kļūs dārgāka un vieglāk būs izgāzt atkritumus mežā.

Lielajā talkā cilvēki tiek aicināti ne tikai vākt atkritumus, bet darīt arī citus labus darbus – stādīt kokus, radīt brīnišķīgas puķu dobes, izgatavot putnu būrīšus, atjaunot žogus, soliņus, tiltiņus... Dzīvosim skaisti! Lai prieks Tev pašam un pārējiem!

Kopš 2008.gada savas zemes sakopšanas talkās kopumā piedalījušies vairāk kā 9 000 000 cilvēku. Tas ir skaitlis, kurš mums zināms pateicoties organizācijai "Let's Do it!", kuras koordinācijas centrs atrodas tepat blakus - Igaunijā. "Let's Do it!" kopējā tīklā pašlaik vieno 111 valstu komandas, kuras kopā pēdējo sešu gadu laikā ir noorganizējušas 187 talkas. Dalībvalstu un brīvprātīgo skaits aug ar katru gadu un mērķis tām visām viens - tīra planēta!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti