Sāk būvēt Baltijas reģionā modernāko vēža un sirds slimību diagnostikas centru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Rīgā uzsākta mūsdienīga medicīnas centra būve, kurā būs iespējams īpaši precīzi diagnosticēt vēža un sirds slimības to agrīnā attīstības stadijā. Šis būs Baltijas reģionā modernākais šāda veida centrs, tajā tiks izmantotas pasaulē progresīvās nukleārās medicīnas tehnoloģijas. Centra izveides mērķis ir nodrošināt vēža un sirds slimību diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē kā attīstītajās Eiropas valstīs, kā arī veikt diagnostikai nepieciešamo materiālu ražošanu un eksportu uz citu valstu medicīnas centriem.

Centra izveidē investēs gandrīz 10 miljonus eiro. Lielākā finansējuma daļa nāks no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), aptuveni četrus miljonus projektā ieguldīs "Norvik" banka un ar pusmiljonu piedalīsies Rīgas Stradiņa universitāte (RSU). Jauno centru pārvaldīs SIA “Nukleārās medicīnas centrs”. 

Tā vadītājs Vitālijs Skrīvelis norāda, ka precīzā un agrīnā vēža diagnostika pavērs iespējas  medicīnas tūrismam.

Centrs sniegs ieguldījumu arī zinātniskos projektos. Tajā pašā laikā netiek slēpts, ka izmeklējumi būs dārgi un sākotnēji tos no savas kabatas varēs atļauties tikai turīgie iedzīvotāji. Taču projektā iesaistītie cer, ka apdrošinātāji izmeklējumus varētu iekļaut savās polisēs un ar laiku tie nokļūtu arī valsts apmaksāto izmeklējumu sarakstā. Tiek plānots, ka pirmos pacientus Vēža un sirds slimību diagnostikas un nukleārās medicīnas centrā izmeklēs 2016.gadā.

Precīza un savlaicīga vēža diagnostika ir aktuāla problēma visās Baltijas valstīs un arī Baltkrievijā. Kopumā šajā reģionā dzīvo ap 16 miljoniem iedzīvotāju. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā mirstība no onkoloģiskās saslimšanas lēnām, bet konsekventi, pieaug no 18,4% (2006.g.) līdz 20,9% (2011.g.). Mirstība no asinsrites sistēmas slimībām svārstās 53,2-54,9% robežās.

Vēža diagnostikai ir risks būt novēlotai vai neprecīzai, jo Latvijā pašlaik netiek izmantota jaunākā diagnostikas pieeja – nukleārā medicīna.

Šī metode paredz diagnostikā izmantot īsu brīdi (15–110 minūtes) dzīvojošus radionuklīdus.

Pacients tiek izmeklēts jauna veida tomogrāfā (pozitronu emisijas tomogrāfs jeb PET) apvienojumā ar datortomogrāfu. Rezultātā iegūstami daudz precīzāki izmeklējumu rezultāti, slimību iespējams identificēt jau tās agrīnajā stadijā, tajā skaitā, skanējot visu pacienta ķermeni, nevis kādu atsevišķu daļu.

Medicīnas centrs NMC būs orientēts gan uz Latvijas, gan ārvalstu pacientiem, kā arī sintezēs un zinātnisko projektu ietvaros eksportēs jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamos radionuklīdus (radio-izotopus) uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu. Šajās pilsētās ir iespējams veikt PET diagnostiku, bet tur neražo izotopus (pašlaik importē no Vācijas un Somijas). Kopumā paredzēts saražot 5 000 dozu gadā. Centrs attīstīs arī medicīnas tūrismu un izmeklējumus varēs veikt pacienti no kaimiņvalstīm, Latvijā cena būs par 30 %–40 % zemāka nekā līdzīgā centrā Somijā. Centrs gada laikā spēs veikt ap 3 000 izmeklējumu, tas atradīsies Rīgā, Mārupes ielā 19a.

Pašlaik ir jau sākts būvdarbu pirmais posms. Centru iecerēts nodot ekspluatācijā 2015.gada vasarā, bet pirmos klīniskos pētījumus un pacientu izmeklēšanu plānots sākt 2016.gada janvārī. Pēc tam tiks veikta medicīnas tūrisma virziena attīstība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti