Dienas ziņas

Ates muzejā var apgūt senos amatus

Dienas ziņas

Iecavā atklāj vēsturisko ozola stendu

Mednieki nevēlas izšaut mežacūkas

Mednieki nevēlas izšaut mežacūkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai novērstu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) tālāku izplatību, tiek plānots Latvijā pakāpeniski samazināt mežacūku populāciju. Mednieki šo lēmumu vērtē neviennozīmīgi un uzskata, ka svarīgākais akcents slimības ierobežošanai jāliek uz karantīnas pasākumu ievērošanu lauksaimniecībā, nevis savvaļas dzīvnieku masveida iznīcināšanu.

Audriņu pagastā mežacūku medības uz gaidi, sargājot vietējiem zemniekiem piederošos labības laukus, notiek jau kopš 24.jūnija. Saistībā ar Āfrikas cūku mēra konstatēšanu Latvijā, mednieki šobrīd rūpīgi ievēro biodrošības pasākumus. Šoreiz gan viņi no medībām atgriežas "sausā".

"Aicinājums ir bijis samazināt mežacūku blīvumu līdz kādam noteiktam skaitam, ja nemaldos, pēdējais tas skaits bija pieci īpatņi uz tūkstots hektāriem. Ja godīgi, es nedomāju, ka mežacūka ir tas lielākais ienaidnieks, kas izplatīs to vīrusu, es domāju, ka cilvēkiem pašiem jābūt daudz maz uzmanīgākiem, jāievēro tie izstrādātie noteikumi," norāda mednieks Jānis Mikjanskis.

Mēneša laikā medniekiem Audriņu pagastā izdevies nošaut trīs mežacūkas. Nevienai no tām saslimšana ar bīstamo vīrusu konstatēta netika.

Mikjanskis ar medībām nodarbojas jau vairāk kā desmit gadus un par savu pienākumu uzskata rūpēties par medījamo dzīvnieku populāciju. Kaut gan izskanējis aicinājums nesaudzēt arī cūku mātes, Jānis šo lēmumu vērtē kā pārsteidzīgu. Mednieks skaidro, ka šobrīd mednieki vēl nemedī cūku mātes, jo sivēni var kļūt bezpalīdzīgi bez mātes.

Nododot Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) vismaz gadu vecas meža cūkas liemeni, medniekam pienākas kompensācija 200 eiro apmērā, tomēr pagaidām Audriņu pagastā mednieki šo iespēju neizmanto, jo apkārtnē neviens saslimšanas gadījums nav konstatēts. Viņi arī nebaidās iekļaut mežacūkas gaļu savā uzturā.

Šobrīd par nomedītu mežacūku  jāziņo PVD 12 stundu laikā, lai inspektoriem būtu iespēja veikt laboratoriskos izmeklējumus, sekot slimības izplatībai, kā arī operatīvi veikt apkarošanas pasākumus. Mednieki cer, ka slimības izplatību izdosies ierobežot un iznīcināt Latvijas mežacūku populāciju nebūs nepieciešams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti