Rīta Panorāma

Ielu mūzikas festivāls

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Karinu Pētersoni

Kartupeļus apdraud lakstu puve

Kartupeļu laukos strauji izplatās lakstu puve

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kartupeļu laukos Vidzemē, Latgalē un Zemgalē un atsevišķās vietās Kurzemē pēdējo nedēļu laikā strauji izplatījusies kartupeļu lakstu puve, secinājis Valsts augu aizsardzības dienests.  

Ja kartupeļu lakstu puve ir ieperinājusies dārziņā, tad, iespējams, kartupeļu raža šogad ies secen. Kartupeļu lakstu puve ir viena no nopietnākajām kartupeļu slimībām Latvijā. Diemžēl vienīgais veids, kā to iespējams apkarot, ir lauku apsmidzināšana ar dažādiem pesticīdiem.

Kartupeļu sēklaudzēšanas agronome Lāsma Jefimova skaidro, ka diemžēl tikai ķīmiski var ierobežot lakstu puvi, nav bioloģisku preparātu pret to.

Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Inga Bēme savukārt stāsta, ka lakstu puve ir sēnīšu slimība, kas pārziemo ar kartupeļu bumbuļiem, pēc tam pavasarī, dīgstot kartupeļiem,  un labvēlīgu laika apstākļu ietekmē pārvietojas uz stublājiem un kartupeļu lakstiem.

„Ja nekas netiek darīts, tad divu nedēļu laikā laksti var aiziet bojā. Ja nav lakstu, tad nav arī apakšā ražas,” saka Bēme.

Slimības izplatībai ideāli apstākļi ir gaisa temperatūra no +15 līdz +25 grādiem, kā arī liels mitruma daudzums. Kamēr lielie kartupeļu audzētāji izmanto dažādus pesticīdus un lakstu puve kartupeļu ražu neapdraud, cita aina paveras Priekuļu novada mazdārziņu rajonā, tur lakstu puve ir visai izplatīta.

Mazdārziņa īpašniece Klaudija atzīst, ka ar lakstu puvi necīnās. „Cik būs - tik būs, man pietiks. Es esmu vecs cilvēks, man 82 gadi, man pietiks. Es nesmidzinu ne ar ko, man bailes smidzināt ar tiem visiem preparātiem, jo man pēc tam pašai ir jāēd, tā kā es neko nedaru,” skaidro Klaudija.

Tikmēr blakus esošajam kaimiņam dārziņā aug, varētu pat teikt, paraugkartupeļi. „Smidzinām arī, jo bez ķīmijas nekas neizaugs, tik tiešām tā ir,” saka kaimiņš Armīns.

Lai veiksmīgāk cīnītos ar lakstu puvi, eksperti iesaka cilvēkiem, kuri nevēlas lietot ķīmiju, kartupeļus katru gadu nestādīt vienā un tajā pašā vietā, vecos lakstus nevajag atstāt uz lauka, kā arī rūpīgi jāizvēlas sēklas materiāls.

Ar lakstu puvi slimos kartupeļus nav sarežģīti atpazīt. „Uz bumbuļiem izveidojas violeti pelēcīgi plankumiņi, un ilgākā periodā puve attīstās un  tas kartupelis sapūst,” norāda Bēme.

„Pāršķirojot sēklas materiālu, ir jāpievērš uzmanība - varbūt dažreiz pat jāpārgriež kāds kartupelis uz pusēm, jo slimība iet vairāk no  vidus,” saka Bēme.

Kartupeļu lakstu puve Latvijā nav nekāds jaunums, un tās izplatība šogad nav lielāka kā citus gadus,  tāpēc satraukumam nav nekāda pamata. Arī kartupeļu cenu rudenī lakstu puve neietekmēs, jo lielie lauksaimnieki lieto preparātus pret šo sēnīti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti