Panorāma

Grieķi ilgāk pieciest taupības politiku nevēlas

Panorāma

Sāk skatīt lietu par Krievijas karogā kāta laušanu

Gripa ir jāārstē, nevis tikai jāguļ mājās!

Ārsts: Gripa ir jāārstē, nevis tikai jāizguļ mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Parasta saslimšana, kas jāārstē ar paracetamolu un lielu daudzumu šķidruma - tā ikgadējo gripas uzliesmojumu raksturo infektologi. Izrādās - citu zāļu gripai nav. Vakcinācija ir laimes spēle, bet C vitamīna dzeršana – placebo efekts, kad ārstē pati ticība, nevis tablete. Pašlaik gan panikai par epidēmiju nav pamata. Galvenais ir neaplipināt citus un tiešām ārstēties, nevis tikai gulēt gultā un gaidīt, kad jāsauc ātrā palīdzība komplikāciju dēļ.

Par gripu ir daudz mītu un puspatiesību, bet maz zināšanu. Arī Rīgas Austrumu slimnīcas infektologam Mārim Liepiņam ik dienas piezvana vairāki paziņas, kas saka – man ir gripa, ko darīt. Un viņš Karlsona balsī saka: „Mieru, tikai mieru!” Viņš skaidro, ka gripa ir vīruss, parasta ziemas saslimšana.

Šis ir vīruss, ko droši var ārstēt mājās. „Pilnīgi pietiekoši – lieto paracetamolu un daudz dzer. Un, ja temperatūras vairs nav, tad var atkal iet uz darbu,” skaidro Liepiņš. Tāpat var līdzēt skalošana.

Taču ar gripu jābūt uzmanīgiem divos gadījumos: ja ir kādas hroniskas slimības un ja pēkšņi veselības stāvoklis strauji pasliktinās.

„Kad ir arī astma, cukura diabēts, jā, šīm kategorijām ir jāvakcinējas, bet savlaicīgi. Un otra problēma – salīdzinoši vesels, bet paliek ļoti slikti, sāp sirdī, sāp pakrūtē, paliek jocīgs, nu, to jau pats neredz, to tuvinieki pamana. Tad gan jālieto pretvīrusa līdzekļi,” uzsver infektologs.

Potēšanās pret gripu ir laimes spēle. Vienu gadu gaidāmo vīrusu izdodas paredzēt, un vakcīna pasargā. Citus gadus, diemžēl arī šogad, aprēķinos bijusi kļūda. Vakcīnai efektivitāte ir no 40 līdz 60%; tā nav panaceja, norāda Liepiņš.

Panaceja nav arī daudzu tik ļoti piesauktais C vitamīns: „Placebo efekts. Pētījumi pierāda, ka tie, kas nedzer C vitamīnu, un tie, kas dzer, izārstējas vienādi ātri.”

Masu pasākumus var apmeklēt, var neapmeklēt. Galvenais ir paša organisma aizsargspējas. „Profilakse nevar sākties ar gripas laiku, tai jāsākas jau vasarā, tad peldamies, tad ēdam vitamīnus, bet svaigus augļus un dārzeņus, nevis ķīmiju,” skaidro mediķis.

Vīruss cirkulē arī slēgtās telpās un atvērta tipa birojos, kur gaisa apmaiņu nodrošina kondicionieri. „Es par kondicionieri zinu, ka tur visi vīrusi iet uz riņķi. Nekas jauns nav izdomāts – jāvēdina ir telpas!”

Vīrusa uzliesmojums, kas sākās šonedēļ, būs vēl ilgi: 4-8 nedēļas, un tikai marta izskaņā tas beigsies.

Tāpat starptautiski pētījumi rāda, ka pēc pārslimotas gripas imunitāte ir daudz ilgāka, nekā saņemot ikgadējo gripas vakcīnu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti