Panorāma

"Stradiņiem" tiek papildu nauda

Panorāma

"Citadeles" pārdošanu plāno pabeigt aprīļa vidū

Grib atņemt tiesības vecākiem lemt par ārstēšanu

Grib atņemt tiesības vecākiem lemt par ārstēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Savu cīņu par mazās meitiņas Monikas veselību turpina Kadzeju ģimene. Tikai šoreiz cīņa ir absurda, jo Bērnu slimnīcas vadība meitenītes ģimenei ar bāriņtiesas starpniecību grib atņemt tiesības lemt par meitas ārstēšanu. Tas viss tādēļ, ka vecāki apstrīd mūsu ārstu izraudzītās ārstēšanas metodes, jo Izraēlā un Somijā, kur Monika bija uz konsultācijām, ieteica krietni samazināt zāļu devu. Tur arī ieteica nesteigties ar nieru pārstādīšanu.

Monika priecīgi sēdina cāļus mašīnā un galīgi neizskatās pēc bērniņa, kam jāatrodas reanimācijā. Bet mediķi tā nedomā. Tāpēc sācies karš. Tā Monikas vecāki raksturo to, kas katru dienu notiek palātā un ārstu istabā.

Kopš mēneša vecuma, kad Monikai atklāja ģenētisku saslimšanu, meitenīte regulāri ir slimnīcā. Viņas nieres netiek galā ar savu darbu un tāpēc katru dienu bērnam ievada īpašu asins komponentu. Vēlāk sekos nieru pārstādīšana. Lai uzzinātu citu mediķu viedokli, ģimene par savu naudu un ziedojumiem vedusi Moniku gan uz Somiju, gan Izraēlu. Ārvalstu mediķu ieteikumi atšķiras. Viņi neiesaka albumīnu ievadīt tik bieži, kā to dara mūsu ārsti. „Diemžēl ar laiku vajadzēs transplantāciju taisīt, bet par to mēs pašlaik nerunājam. Rekomendācijas bija tādas, ka laist zāles, ko mums laiž, vispār nav vajadzīgs, jāskatās pēc apstākļiem,” saka mamma Veronika Kadzeja.

Viņai piekrīt arī meitenītes tēvs Kaspars. „Pēc atgriešanās mūsu dzīve ir murgs. Mums visu laiku spiež, ka atņems bērnu, ja nepiekritīsim viņu manipulācijām un nu jau tas aizgājis tik tālu, ka bērnu grib atņemt un veikt visu ar varu,” saka Kaspars. „Ārsti negrib pieņemt rekomendācijas, ko mēs atvedām no Izraēlas. Mums te ir karš,” piebilst Veronika.

Ārsts Vilnis Grīnbergs gan uzsver, "lai zinātu citu ārstu viedokli, mums tie ir jāizlasa, mums nav tādu datu". Viņš arī, vaicāts, cik bērnu kā Monika, ārsti ir izārstējuši, uzsver, ka "mēs zinām, mēs visu protam"

Monika ir pirmais bērniņš ar šādu diagnozi Latvijā. Sākotnējā konsīlijā ārsti atzina, ka viņiem nav pieredzes ārstēšanā. Tāpēc Monikas vecāki tik ļoti meklē ārvalstu mediķus, kas šajā sfērā ir zinošāki. Pirmdien ārsti pēkšņi sasauca konsīliju uz izlēma, ka meitenītei tik strauji pasliktinājušies veselības rādītāji, ka viņa jāievieto reanimācijas nodaļā. Kad mamma piekrita ievadīt zāles, reanimāciju uzreiz atcēla.

"Esmu runājusi ar Monikas tēti. Konsīliju var sasaukt, ja ir trīs speciālisti konkrētā jomā. Cik es zinu, viens no viņiem nav un ir jautājums, vai šim konsīlija slēdzienam vispār ir kāds spēks," norāda pacientu tiesību aizstāve Solvita Olsena.

Taču veids, kādā ārsti runā ar ģimeni, liek uzdot jautājumu jau par likuma ievērošanu. "Bērnu slimnīcas vadība ir pieļāvusi prettiesiskas darbības, galvenais – nedrīkt tikt apdraudēts bērns," uzsver Olsena.

Par Monikas ārstēšanu sākta pārbaude arī notikušo  Tiesībsarga birojā. Atzinums gaidāms nākamnedēļ. Par situāciju informēta arī Veselības ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti