Rīta Panorāma

Intervija ar ECT tiesnesi Inetu Ziemeli

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar profesoru Ēriku Jēkabsonu

Gaisa kondicionieri – lietot ar mēru!

Gaisa kondicionieri lietojami apdomīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Karstu laiku sola vismaz līdz augusta vidum. Tas nozīmē, ka gan automašīnās, gan darba vietās, kur uzstādīti gaisa kondicionieri, tie, visticamāk, tiks intensīvi darbināti. To darot, jāievēro piesardzība, lai nekaitētu savai veselībai.

"Ņemot vērā to, ka mums ir darbs ofisā un tur ir karsts, tad ir labi, ka varam izmantot kondicionierus," saka biroja darbinieks Edijs Andersons.

"Man problēmu nav ar veselību; viss kārtībā. Mašīnā arī lietoju, uz krustiem nepūš. Viss kārtībā," raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja pārdevējs Mārtiņš Podnieks.

Laikā, kad termometra stabiņš pārsniedz 25 grādu atzīmi un birojos iestājas gaisa kondicionieru sezona, ārsti sāk strādāt intensīvajā režīmā.

"Man ļoti nepatīk kondicionieri. Uzreiz slimoju, ja tie tiek lietoti," atzina tirdzniecības aģente Lāsma Bitjukova.

"Tā ir katru gadu, tā ir liela problēma - kā nāk vasara, parādās saslimšanas, kuras izraisa tieši kondicionieri," sacīja pediatre un ģimenes ārste Dr. Gerda Lielause.

Parasti saslimšana sākās ar sausu, rejošu un kairinošu klepu. Tad tas var pāriet uz deguna blakus dobumiem vai uz bronhītu un plaušu karsoni.

Saslimšanu iemesls visbiežāk ir tas, ka gaisa kondicionieri netiek lietoti prātīgi. Ienākot telpā, gribas pēc iespējas ātrāk sajust vēsumu. Tad kondicionieris nereti tiek ieslēgts uz maksimālo jaudu un viszemāko temperatūru. Tas ir liels grēks pašam pret sevi.

"Pats galvenais šajās karstajās dienās ir atcerēties nepārspīlēt ar šo dzesēšanas iekārtu lietošanu. Temperatūras starpībai starp āru un iekštelpām jābūt piecu, sešu grādu robežās," skaidro klimata iekārtu speciālists Jānis Arbidāns.

Tomēr kontrastējošās temperatūras nav vienīgais saslimšanu iemesls. Arī nepievēršot pienācīgu uzmanību kondicionieru apkopei, var iedzīvoties veselības problēmās.

"Ja nemaina filtrus, kas ir rakstīts noteikumos, tad kondicionierus apdzīvo īpaša mikroflora, kas grūti padodas ārstēšanai un ir jālieto plaša spektra antibiotiķi," stāsta ģimenes ārste Lielause.

Kondicionieru filtri ir jāmaina regulāri. Īpaši svarīgi tas ir vecākas paaudzes un primitīvas funkcionalitātes iekārtām. "Jāpadomā, protams, par iekārtu apkopi. Katrs ražotājs, protams, nosaka savu iekārtu apkopes intensitāti, bet vidēji tas ir vismaz vienu reizi gadā, atkarībā no to lietošanas intensitātes," sacīja klimata iekārtu speciālists Arbidāns.

Var gadīties, ka, cerot ietaupīt līdzekļus uz kondicionieru filtriem, vēlāk jārēķinās ar tēriņiem par medikamentiem vai sirgstošiem darbiniekiem. "Ja tas ir tikai viegls klepus, ja to tā ātri noķer un tas nav ielaists, tad parasti iztiek ar parastajiem klepus līdzekļiem. Bet, ja tā ir jau smagāka lieta, jālieto antibiotiķi. Un atkarībā no tā, kur šis iekaisums ir lokalizējies, arī nepieciešama papildus terapija," par ārstēšanas iespējām pastāstīja ģimenes ārste Lielause.

Gaisa kondicionieri nav viens no modernās dzīves ļaunumiem, bet tomēr gana viltīga iekārta. Tie jāizmanto atbilstoši lietošanas instrukcijām, nezaudējot mēra sajūtu. Tad arī neizpaliks kārotais komforts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti