Rīta Panorāma

Intervija ar premjerministri Laimdotu Straujumu

Rīta Panorāma

Jauno tenoru koncerts

Ērces

Ērču pārdzīvošanai bijusi veiksmīga ziema un pavasaris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pirmās piesūkušās ērces šogad Latvijā konstatētas jau februāra beigās. Ērces parasti kļūst aktīvas brīdī, kad gaisa temperatūra ārā sasniedz plus piecus, plus septiņus grādus. Jāņem vērā, ka atsevišķās dienās jau šobrīd termometra stabiņš saulē sasniedz plus 20 grādu atzīmi.

Šo ziemu un pavasari ērces pārdzīvojušas ļoti labi. Entomologs Voldemārs Spuņģis skaidro, ka sala periods ziemā bija īss un ērces neietekmēja, jo viņas visas bija zemsedzē: "Pavasaris līdz šim ir bijis ļoti labvēlīgs."

Ja pāris nedēļas ziemā būtu bijis liels sals, tad vecās ērces būtu izsalušas, tomēr šogad tā nav bijis. Ērcēm arī nepatīk sauss pavasaris, kāds nav vērojams.

Latvijas Infektoloģijas centrā šogad jau 14 cilvēkiem noņemtas piesūkušās ērces, viena no tām bijusi inficēta ar encefalītu.

Mediķi uzver, ka šobrīd ir pēdējais laiks vakcinēties pret encefalītu. Imunitāte izstrādājas tikai pēc pirmo divu pošu saņemšanas, kas jāveic ar mēneša intervālu. Pēc gada jāvakcinējas vēl vienu reizi un pēc tam ik pēc pieciem gadiem atkal jāsaņem pa vienai potei.

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle informē, ka inficētība katru gadu atšķiras. Pagājušajā gadā tā bijusi ap četriem procentiem,  tas nozīmē, ka četras ērces no simts saturēja ērču encefalīta vīrusu. 2012. gadā inficēto ērču īpatsvars bija gandrīz divreiz lielāks.

"Pagājušajā gadā mums bija nedaudz vairāk par 300 pacientiem ar ērču encefalītu, bet deviņdesmito gadu vidū bija 1200 pacienti. Saslimstība ir pietiekami augsta un jāsaka, ka ne tikai Latvijā slimo ar ērču encefalītu. Inficētas ērces ir arī, protams, mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, kā arī Vācijā, Austrijā, Čehijā un Horvātijā," stāsta infektoloģijas centra ārste Rozentāle

Encefalīta pirmie simptomi cilvēkam ir līdzīgi gripai. Tie ir galvas sāpes, temperatūra un kaulu laušana. Atsevišķos gadījumos sekas šai slimība var būt ļoti nepatīkamas, jo var iestāties pat paralīze.

Ārste "Rīta Panorāmai" skaidro, ka daudz nopietnāk ir tad, ja slimība norit ar smadzeņu apvalku vai smadzeņu vielas bojājumiem: "Tad ir tādi simptomi kā ļoti stipras galvassāpes, nespēja skatīties uz gaismu, nepatika pieskarties palagam vai segai un visi trokšņi liekas ļoti izteikti. Šādos gadījumos pacienti nokļūst stacionārā."

Mediķi jau gadiem atgādina, vienīgais veids, kā no šādām nepatikšanām izvairīties, ir vakcinēšanās, kas izmaksās lētāk nekā pēc tam ārstēšanās slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti