Atklāj Onkoloģiskās modrības gadu, sola uzlabot «zaļo koridoru» darbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Par Onkoloģiskā gada mērķi noteikts sabiedrības informēšana, lai pēc iespējas ātrāk atklātu saslimšanu un uzsāktu ārstēšanu. Tiesa, onkoloģijas nozarē samilzušās problēmas neesot iespējams atrisināt viena gada laikā.

„Lai mazinātu onkoloģiskās saslimšanas, jādarbojas divos virzienos - jāattālina pati saslimšana, savukārt, kad tā notikusi, pēc iespējas ātrāk tā ir jāatklāj un efektīvāk jāizārstē,” sacīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāres vietniece Egita Pole.

Tieši agrīnā saslimšanas noteikšana un savlaicīgā ārstēšanas uzsākšana ir viens no galvenajiem izsludinātā Onkoloģiskā gada mērķiem.

Plānotas informēšanas kampaņas un materiālu izplatīšana, lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību skrīninga veikšanai, ko valsts nodrošina bezmaksas ārpus rindām un kvotām, Latvijas Radio pavēstīja VM pārstāve Pole. Onkoloģiskā gadā plānoti skrīninga norises uzlabojumi, lai process un rezultāti būtu efektīvāki un lai noskaidrotu precīzāku ainu onkoloģijā.

Šajā gadā iecerēts strādāt pie tā, lai ātrāk virzītu uz priekšu slimību ārstēšanas procesu, kā arī pacientu plūsma tiktu virzīta cauri tā saucamajiem zaļiem koridoriem, kuri paredz, ka onkoloģisko slimību pacientu ārstēšana ir prioritāra.

Tie attiektos arī uz profilaksi un saslimšanas savlaicīgu atklāšanu. Kā vienu no vienkāršākajiem soļiem plānots ieviest pieraksta sistēmu pie onkologa jau iepriekšējās vizītes laikā. VM pārstāve Pole atzīst, ka onkoloģisko saslimšanu lielās rinda ietekmē arī finanšu līdzekļu trūkums.

Latvijas Radio raidījuma „Pēcpusdiena” klausītāja norādīja, ka zarnu vēža ārstēšanai Latvijā ir zema efektivitāte, kam piekrita arī VM valsts sekretāres vietniece Pole, norādot uz augstajām izmaksām. 

Arī paliatīvā aprūpe Latvijā atrodas akmens laikmetā, norādīja Latvijas Radio klausītāja. Kā norādīja VM pārstāve, tad šī jautājuma risināšanā jāiesaistās pašvaldībām un Labklājības ministrijai (LM).

Savukārt onkoloģisko pacientu biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe uzsvēra, ka ir svarīgi, ka vispār ir izsludināts šāds gads un izgaismojas jautājumi, par kuriem iepriekš netika runāts.Tāpat uzmanība pievēršama rehabilitācijai, lai cilvēks pēc iespējams ātrāk varētu atgriezties pilnvērtīgā un kvalitatīvā dzīvē.

Ja ir paveicies un onkoloģiskā slimība izārstēta agrīni, paliek šoka stāvoklis, pastāstīja biedrības „Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe.

Viņa arī atzina, ka Latvijas samilzušās onkoloģijas problēmas nevar vienā gadā atrisināt. Izveidotā skrīninga shēma ir laba, taču tās realizācijas izpildījums ir vājš, piekrīt Berķe un izsaka cerību, ka tuvāko gadu laikā cilvēki sapratīs, ka viņiem ir nepieciešama rehabilitācija kā valsts pakalpojums. Vēl pirms dažiem gadiem par to vispār nav ticis runāts, taču šobrīd tas tiekot jau uztverts. Ja savlaicīgi atklāj ļaundabīgu audzēju, tad tā ir hroniska slimība, ar ko jāsadzīvo, sacīja biedrības vadītāja Berķe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti