ANO konferencē Limā panākta vienošanās par klimata izmaiņu ierobežošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ANO klimata konferencē Peru galvaspilsētā Limā 14.decembrī panākta sākotnējā vienošanas par klimata izmaiņu ierobežošanu. Dokuments kalpos kā pamats ANO samitam Parīzē nākamā gada decembrī, kur plānots apstiprināt jaunu globālo vienošanos.

Konferencei Limā bija paredzēts noslēgties jau piektdien vakarā. Taču 194 valstu delegāti dažādu nesaskaņu dēļ vēl nebija paspējuši vienoties, un sarunu maratons tika pagarināts par 32 stundām.

Galvenais klupšanas akmens bija nevienprātība starp bagātajām un nabadzīgākajām valstīm par to, kādiem būtu jābūt cīņas pret globālo sasilšanu mērogiem un mērķiem.

Limā vienošanās tika panākta pēc tam, kad attīstības valstis noraidīja iepriekšējo uzmetumu, apsūdzot bagātās nācijas par savas atbildības mazināšanu. Galu galā šī nesaskaņa, vismaz šobrīd, tikusi atrisināta, vienošanas tekstā ierakstot, ka valstīm ir „kopīgi, bet diferencēti pienākumi".

Vienošanās tekstā mīkstināti arī nosacījumi attiecībā uz formātu, kādā valstīm būtu jāsola veikt siltumnīcas efekta gāzu izmešu samazinājumu. Proti, jautājums ir par valstu brīvprātīgiem solījumiem, cik lielā mērā un kādā veidā tās apņēmušās samazināt izmešu daudzumu. Termiņš šādu solījumu došanai ir nākamā gada marts, bet norādīts, ka valstīm tas ir jādara nevis obligāti, bet - tās to drīkst darīt, ja ir gatavas iesniegt solījumus. Piemēram, Ķīna, pasaules lielākais piesārņotājs, tikai novembrī pirmo reizi vispār nosauca termiņu, kad apņēmusies apturēt izmešu daudzuma pieaugumu, proti, līdz 2030.gadam

Tekstā arī atjaunots solījums nabadzīgākajām valstīm, kuras klimata izmaiņas skars vissmagāk, ka tiks izveidota atbalsta shēma, lai tām palīdzētu tikt galā ar finanšu grūtībām, ko radītu globālās temperatūras pieaugums. Tomēr dokumentā bagātajām valstīm nav uzlikts par pienākumu iezīmēt paredzētā atbalsta apjoma aprises, kā to pieprasīja attīstības valstis.

Peru vides ministrs, kurš vadīja samitu, atzina, ka dokumenta teksts „nav perfekts, bet tas ietver iesaistīto pušu pozīcijas".

Šis ir kompromisa dokuments, kas nozīmē, ka neviena no valstīm nav pilnībā apmierināta, bet katra kaut ko tomēr ir panākusi. Rezultātā daudzas svarīgas detaļas atliktas uz nākamā gada samitu Parīzē, kur plānots apstiprināt jauno globālo vienošanos, kas aizstātu Kioto protokolu.

Vides organizācijas, no viena puses, nosodījušas dokumenta tekstu kā ļoti vāju, bet no otras, atzinušas, ka Limas konferences viduvējais rezultāts nav pārsteigums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti