VIDEO: Līgatnes lāči Mikus un Puika rok bedres un gatavojas ziemas miegam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līgatnes dabas takās dzīvo 21 gadu jauni lāču brāļi - Mikus un Puika. Viņi gatavojas ziemas miegam un ļoti aktīvi rok bedres, tomēr šie lāči tā pa īstam lielajā miegā nedodas.

Brīdī, kad Latvijas Televīzijas raidījums “Vides fakti” viesojas Līgatnes dabas takās, dabas taku vadītāja Inta Lange saka: “Nevis mēs esam atnākuši aplūkot lāčus, bet gan lāči mūs.” Abi izskatās ieinteresēti.

Kad lāči taisās uz ziemas guļu, viņi ļoti aktīvi rok bedres. “Iziet ārā un viņiem kā tāds kārtīgs darbs - visas dienas garumā tik strādā. Un tad pēcpusdienā skatāmies - dibens ir, aste tikai ārā. Viens lācis pa dienu var sarakt ļoti daudz bedru. Viņi strādā tandēmā,” stāsta Lange.

Lāčiem, lai varētu mierīgi dzīvot, ir pāris prasības pret dzīvi – lai būtu paslēptuves, kur pa dienu patverties. Tie priekšroku dod veciem taigas tipa skujkoku un jauktajiem mežiem, kas mijas ar izcirtumiem, purviem un ūdenskrātuvēm. Arī šodien ūdenskrātuves te ir cieņā un plunčāšanas rit pilnā sparā.

Šiem lāčiem pa īstam ziemas guļa nav īsti raksturīga.

Tad, kad ir ļoti auksts un sasnidzis, - tad varbūt viņi noguļ trīs, četras vai piecas dienas. Dažkārt pat visu nedēļu viņi pavada savā mājiņā.

“Tas liecina, ka tā ir tāda ziemas guļa. Viņam vielmaiņa palēninās tik ļoti, ka viņš vairs neēd, neko nedara un pārtiek no savām uzkrātajām rezervēm,” norāda Lange.

Tomēr dabā lāči čuč ilgāku laiku - tie ir divi vai trīs mēneši. Parasti ziemas guļa viņiem sākas novembra vidū, decembra sākumā un mošanās laiks ir martā.

Savvaļā lāči midzeni izmanto pat vairākas ziemas pēc kārtas. Ziemas miega laikā dzīvniekam ir palēnināta sirdsdarbība un elpošana, bet tikai nedaudz pazemināta ķermeņa temperatūra. Lācis ir viegli uzmodināms.

Lāči spēj skriet ar ātrumu līdz 64 kilometriem stundā.

“Man ir pašai pārsteigums par to, ka mūsu lāčiem ir 21 gads, un tas lācim ir tāds spēka vecums, jo nebrīvē lāči var nodzīvot līdz 40 gadiem. Vācijā, rehabilitācijas centros, šādā vecumā lāči tiek uzskatīti par veciem. Viņi rāmi dzīvo voljēros, viņi neko nedara. Tur tāda knapa sēta uztaisītā. Ārprāts, mūsējiem tādu - viņi sen visu sētu būtu nolauzuši nost,” smej Līgatnes dabas taku vadītāja.

Šie brāļi no rītiem pabrokasto, ķeras klāt rakšanas darbiem, peldei, spēlēm, noteikti aiziet pagulēt pusdienas laiku, lai pēcpusdienā atkal varētu turpināt rakt. Viņi cītīgi gādā darbu dabas taku darbiniekiem - kuriem pēc tam ar traktoriem jābrauc un visas bedres jāber ciet. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti