Melnais stārķis atgriezies ar tiešsaistes kameru aprīkotajā ligzdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Viens no melnajiem stārķiem atgriezies ligzdā, kura aprīkota ar tiešsaistes kameru, liecina ieraksti portāla "Dabasdati.lv" foruma informācija.

Latvijas Dabas fonds (LDF) un portāls Dabasdati.lv no 24.marta nodrošina iespēju sekot līdzi notikumiem melno stārķu ligzdā, pie kuras uzstādīta tiešraides kamera. Lai gan projekta autori melnos stārķus no siltajām zemēm gaidīja tuvāko divu nedēļu laikā, tas notika jau pēc divām dienām, un viens no pāra putniem 26.marta pēcpusdienā tika novērots portāla Dabasdati.lv tiešsaistes kamerā.

Ja putnus ligzdošanas vietā netraucē, vienu un to pašu ligzdu melnie stārķi izmanto ļoti ilgi, tāpēc šogad tiešraides kamera uzstādīta pie tās pašas melno stārķu ligzdas, kur pērn - vecā ozolā, nelielas Zemgales upītes krastā. Jau pirmajās dienās ligzdā nokusa pēdējais sniegs, un Klusajā sestdienā tika pamanīts pirmais no dienvidiem atlidojušais melnais stārķis.

Lai gan ligzda tika atrasta jau 2013.gadā, par tās iemītniekiem ornitologi vairāk uzzināja tikai 2014.gadā, kad ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi, vēsta LDF. Arī pērn ar kameru aprīkotajā ligzdā stārķi ligzdoja sekmīgi. Lai gan olu perēšanas laikā tie piedzīvoja jūras ērgļa uzbrukumu, kura laikā divas olas tika izmestas no ligzdas, atlikušās divas no izdētajām četrām olām izšķīlās un abi stārķēni izauga un sekmīgi atstāja ligzdu.

Melnais stārķis (latīniski - ciconia nigra) augumā ir mazliet mazāks par balto stārķi, no kura labi atšķirams pēc melnā apspalvojuma. Balts ir tikai putna vēders un sāni, lidojumā redzamas arī baltās paduses. Putni pārtiek galvenokārt no nelielām zivtiņām un citiem ūdensdzīvniekiem — vardēm un kukaiņiem. Melnie stārķi galvenokārt apdzīvo vecus mežu masīvus, kuros ir upītes, dīķi, dažādi mitrāji, mitras meža pļavas.

Šī suga ir gājputni, kas ik gadu veic 7000 – 8000 kilometru garu ceļu uz ziemošanas vietām un atpakaļ. Latvijā ligzdojošajiem melnajiem stārķiem nozīmīga ziemošanas vieta ir Etiopija. Pavasarī – martā un aprīlī - melnie stārķi atgriežas, lai šeit pavadītu ligzdošanas sezonu. Parasti mātīte ligzdā izdēj trīs līdz piecas olas, ko perē apmēram mēnesi, bet lidotprasmi jaunie putni apgūst divu mēnešu vecumā. Lai dotos uz siltajām zemēm, melnie stārķi Latviju pamet septembrī.

Eiropā melnie stārķi ir reti sastopami un tiek īpaši aizsargāti. Latvijā pēdējos 20 gados melno stārķu skaits samazinājies vairāk nekā par pusi.

Īpaši satraucoša ir abu dzimumu attiecība - 4 pret 1 par sliktu mātītēm.

Šajā gadā dabas mīļotāju portāls Dabasdati.lv piedāvā sekot līdzi ne tikai notikumiem melno stārķu ligzdā, bet arī jūras ērgļu ligzdai Kurzemē. Netālu no Durbes esošo ligzdu dabas vērotāji jau nodēvējuši par "Durbertvillu" par godu pērnā gada interneta slavenībai Durbertam, kurš daudzu acu priekšā uzauga šajā ligzdā.

Šogad jūras ērgļu ligzdā jau pabijuši vairāki jūras ērgļu putni, no kuriem viens gredzenots pat Lietuvā.

Lai arī patstāvīgu iemītnieku ligzdā pagaidām vēl nav, putni to sākuši iekārtot, atnesot jaunus zarus un izkārtojot tos apļveida formā.

LDF tiešraides kameras pie aizsargājamo putnu ligzdām izvieto jau piekto gadu. Arī 2016.gadā plānots nodrošināt translācijas no piecu aizsargājamu putnu sugu ligzdām – jūras ērgļa, melnā stārķa, zivjērgļa, vistu vanaga un lielā dumpja ligzdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti