Dienas ziņas

Mazākumtautību skolu jaunieši izjūt piederību Latvijai

Dienas ziņas

Dziesmas bērniem "Kuldīga brīnišķā"

Jelgavas ģimnāzija – nākamo valstsvīru kalve

Ģederta Eliasa muzejā Jelgavā apskatāma izstāde par pirmajiem Latvijas valstvīriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

19.gadsimta otrajā pusē, kad Latvija un Lietuva vēl tikai sapņoja par neatkarīgas valsts izveidi, Jelgavas ģimnāzijā, kas kādu laiku tika dēvēta arī par Cildeno ģimnāziju, zinības jau apguva nākamie prezidenti un ministru prezidenti. Gaidot Latvijas un Lietuvas simtgadi, Ģederta Eliasa muzejā atklāta izstāde, kas stāsta par kādreizējiem audzēkņiem un viņu ieguldījumu neatkarīgu valstu tapšanā.

1775.gadā dibinātā Academia Petrina, kas bija pirmā augstskola Latvijā, 19.gadsimta sākumā kļuva par ģimnāziju, bet joprojām centās saglabāt tikpat augstus standartus.

Kurzemes guberņā tā skaitījās ļoti prestiža mācību iestāde, un līdz 1865.gadam, kad Lietuvā tika izveidota ģimnāzija, tā bija vienīgā vidējās izglītības mācību iestāde Kurzemes guberņā, stāsta Ģ.Eliasa muzeja direktore Gita Grase.

Starp ģimnāzistiem bija ne vien nākamais latviešu teātra tēvs Ādolfs Alunāns, gleznotājs Ģederts Eliass, bet arī  Jānis  Čakste, Alberts Kviesis, Antans Smetona,

un citi, kuri vēlāk  aktīvi iesaistījās neatkarīgās Latvijas un Lietuvas veidošanā.

“Daudz šeit bija arī mūsu politiķu, kas starpkaru gados vadīja Lietuvas valsti. Mironas, Sļežāvičus un citi. Viņu bija ļoti daudz. Kāpēc viņi brauca šurp? Tāpēc, ka šeit mācības notika vācu valodā, bet Lietuvā tādu mācību iestāžu nebija. Vajadzēja mācīties krieviski,” stāsta Raimundas Balza Šauļu muzeja ''Aušros'' direktors.

Sagaidot Latvijas un Lietuvas valstu simtgadi, kādreizējā zinību kalvē atklāta izstāde “Neatkarīgo valstu-Lietuvas un  Latvijas- veidotāji Jelgavas ģimnāzijā”, kurā par to laiku stāsta fotogrāfijas un artefakti.

"Tas ir stāsts par ģimnāzijas audzēkņiem, kuru šeit bija ļoti daudz gan no Lietuvas, gan Latvijas, kuri vēlāk ir piedalījušies ar savām idejām, domām un konkrētiem darbiem piedalījušies neatkarīgo valstu kaldināšanā un veidošanā,” uzsver muzeja direktore.

Izstāde Ģederta Eliasa muzejā būs apskatāma līdz 25.janvārim. Pēc tam tā kļūs par ceļojošo izstādi un līdz abu valstu simtgadei paviesosies vairākās kultūras un mācību iestādēs gan Lietuvā, gan Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti