Slimību kontroles centrā prognozē vidēju ērču aktivitāti šajā gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ērču aktivitāte šogad būs vidēja, prognozē epidemiologi. Ērces šogad modušās agri un pirmo asinssūcēju uz Latvijas Infektoloģijas centru (LIC) atnesuši februāra vidū. Līdz šim no gandrīz 40 pārbaudītām ar ērču encefalītu izrādījusies inficēta viena.

Iedzīvotājus aicina atcerēties, lai pasargātos no šiem asinssūcējiem, jābūt piesardzīgiem un pēc pastaigām, piemēram, dabā, jāpārbauda savs apģērbs un jāparūpējas arī par mājdzīvniekiem. Pēdējos gados aizvien vairāk izplatīta ērču pārnēsāta slimība babezioze suņiem var būt nāvējoši bīstama.

Vairāk Laimas slimības gadījumu

Pēdējo desmit gadu laikā cilvēki ar ērču pārnēsājamām slimībām saslimst mazāk, norāda Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Pēdējos trīs gados saslimstība ir apmēram vienā līmenī, saka epidemioloģe Antra Bormane.

"Pagājušajā gadā mums tika reģistrēti 479 Laima slimības gadījumi. 230 ērču encefalīta gadījumi un 50 erlihiozes gadījumi," teica Bormane.

Šogad savukārt bijis salīdzinoši auksts laiks, bet tagad ērču aktivitāte kļuvusi augstāka. Epidemiologi jau novērojuši siltajās dienās diezgan augstu ērču aktivitāti.

Īpaši aktīvas ērces visbiežāk ir maijā. Jūlijā tās ir mazāk aktīvas un tuvāk rudenim aktivitāte atkal pieaugot.

Šobrīd reģistrēts viens ērču encefalīta gadījums. Statistikā ir arī 33 Laima slimības gadījumi, taču no viņiem tieši šogad ir inficējušies deviņi cilvēki, skaidro epidemioloģe.

SPKC: Ērču aktivitāte būs vidēja

LIC līdz šim izmeklētas 37 ērces. Daži cilvēki lūdza izmeklēt ērci pēc tam, kad to noņēma no viņu ķermeņa LIC, citi noņēma paši vai vērsušies pēc palīdzības citās ārstniecības iestādēs, stāsta stacionāra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

"No šīm 37 laboratoriski izmeklētām ērcēm izrādījās, ka vienā ērcē bija ērču encefalīta vīruss. Protams, tas ir ļoti vēl neliels skaits ērču, bet iznāk, ka šajā brīdī inficētība ir 2,7%. Bet mums vajadzētu salīdzināt ar 2016. gadu, kad visas sezonas laikā tika pārbaudītas 4712 ērces. No tām 203 bija inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tas ir 4,3% inficētu ērču," klāstīja LIC pārstāve.

Šobrīd grūti prognozēt, kāda būs ērču aktivitāte, norāda Rozentāle. Par to varēšot spriest tikai rudenī. Savukārt SPKC skaidro – visdrīzāk, tā būšot vidēja.

Taču kā sevi pasargāt? Epidemioloģe atgādina, ka ērces Latvijā ir nekoptās pļavās, mežos, īpaši daudz izcirtumos. Tās visbiežāk pārvietojas apmēram potīšu augstumā, siltākā laikā sastopamas arī augstāk.

"Tātad apģērbs ir jāpielāgo tā, lai potīšu rajons būtu nodrošināts, lai ērce netiktu zem apģērba, protams, būtu vēlama josta un piedurknes arī tādas, lai ērces netiktu zem piedurknes," teica Bormane.

Vēlams esot gaišs, slidīgs apģērbs.

"Jo, kas ir ļoti būtiski, ejot dabā, ir ik pa brīdim jāpaskatās, vai tā ērce nav uz apģērba, un jānotrauc. Tas ir tas pirmais un galvenais, un arī, protams, savi bērni jāskata," teica SPKC pārstāve.

Piesardzīgiem jābūt arī suņu īpašniekiem

Tāpat arī suņu īpašniekiem jāatceras, ka šī parazīta pārnēsātās slimības dzīvniekam var būtiski kaitēt. Bīstamākā slimība suņiem ir babezioze, saka veterinārārste Lita Konopore.

Babezioze neārstēšanas gadījumā sunim noteikti beigsies ar nāvi. Tā sunim izsaucot tādas pazīmes kā ļoti spēcīgu drudzi, tumšas krāsas urīnu un anēmiju.

"Ja nenotiek medicīniska iejaukšanās, dažreiz ir nepieciešamība gan pēc asins pārliešanas. Noteikti ir jālieto ļoti specifiskas zāles, kas nogalina šo slimības parazītu radīto slimību. Tad vienkārši iestājas nāve, ja ārstnieciskā palīdzība netiek savlaicīgi sniegta," teica Konopore.

Ja babeziozi var atpazīt ātri un tā norisinās ļoti dramatiski, tad citu slimību – anaplazmozi var pat ilgstoši nepamanīt.  Tas var būt drudzis, nespēks, samazināta ēstgriba. Savukārt Laima slimība suņiem var parādīties kā ēstgribas zudums un klaiņojošs klibums pa dažādām locītavām.

"Slimībās, kurām ir tās netipiskās pazīmes, ar suņiem ir diezgan grūti. Kad dzīvnieku īpašnieks atnāk pie veterinārārsta, viņš lāgā neko nevar pastāstīt. Viņa teksts ir apmēram tāds: "Suns ir kaut kāds ne tāds"," stāsta veterinārārste.

Tad ir jānoskaidro iemesli suņa stāvoklim. Lai pasargātu dzīvnieku, var iegādāties speciālas kakla siksnas vai lietot specifiskus pretērču līdzekļus. Ja ērce piesūkusies, tā iespējami ātri jānoņem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti