Bērniem nepieciešama diendusa. Arī pieaugušiem tā nāk par labu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Gulēt vai negulēt diendusu? Lielākajā sabiedrības daļā pastāv uzskats, ka mazākiem bērniem diendusa ir nepieciešama, bet lielākie bērni var bez tās iztikt. Speciālisti diendusu iesaka ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Jautājums par diendusas nepieciešamību mazākiem bērniem aktualizējies līdz ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vēlmi skolas solos redzēt bērnus no sešu gadu vecuma. Diendusa ir viens no vecāku un speciālistu argumentiem pret skolas gaitu sākšanu par gadu ātrāk, jo skolas nevarēs nodrošināt iespēju gulēt pilnvērtīgu diendusu.

Diendusa ir nepieciešama

Bērnu psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa sarunā ar  portālu lsm.lv teica, ka gulēt diendusu ir nepieciešams ne tikai mazākiem pirmsskolas vecuma bērniem, bet arī sākumskolas bērniem. Diendusa ir vēlama arī pieaugušiem cilvēkiem - 20 līdz 30 minūtes miega atjaunos spēkus un dzīvesprieku.

Ija Cimdiņa vecākiem, kuru bērni nevēlas gulēt diendusu, iesaka ieviest dažādus rituālus, kas palīdzētu bērnam dienas vidū uz stundu atpūsties.

Iespējams, bērns neaizmigs, bet norims, kas arī ir būtiski.

Ja nevar aizmigt, tad bērns laiku var mierīgi pavadīt gultā atpūšoties vai lasot grāmatu. Te lieliski noderēs arī nomierinoša mūzika. Ir svarīgi, lai diennaktī nogulēto stundu skaits būtu pietiekams, lai bērns spētu nenoguris pavadīt visu garo dienu.

Bērnu ārsts Artis Žeigurs portālam lsm.lv teica, ka bērnu miega ieradumi var atšķirties. Pat vienā ģimenē  ieradumi gulēt diendusu var būt atšķirīgi.

Daži bērni labprāt guļ diendusu, īpaši mazākiem tas ir ieteicams, jo tad vieglāk var pavadīt dienu.

Bērni spēj ātri pierast pie diendusas gulēšanas paraduma, tāpat ātri no tā atradināties, ja notiek apstākļu maiņa.

Diendusas tradīcija maziem bērniem dažādās kultūrās atšķiras. Ir valstis, kurās bērni neguļ diendusu, stāsta Artis Žeigurs.

Diendusa palīdz atcerēties iemācīto

Pētnieki uzskata, ka mazam bērnam gulēt diendusu ir veselīgi, jo ne tikai atpūtina ķermeni, bet palīdz atcerēties iemācīto.

Arizonas Universitātē ASV veica pētījumu par diendusu lietderību. Pētījumā iesaistītie bērni tika sadalīti divās grupās - daļa no bērniem gulēja diendusu, daļa ne, bet visi bērni apguva jaunus vārdus.

Tie bērni, kuri apmēram pēc stundas, kad bija apguvuši jaunus vārdus, devās nelielā diendusā, apgūto atcerējās labāk.

“Ir ļoti daudz pierādījumu, ka miega laikā notiek atmiņas konsolidācija, īpaši tas notiek miega dziļākajā fāzē. Miega laikā smadzenes atkārto bērna atmiņas, notiek bērna atmiņu modeļu aktivizēšana un nostiprināšana,” stāsta projekta pētniece Arizonas Universitātes asociētā profesore Rebeka Gomeza.

Pirmsskolas vecuma bērnam miegā jāpavada 10-12 stundas diennaktī. Tas var būt nakts miegs vai nakts miegs un diendusa. Nepietiekams miegs var novest pie negatīvām sekām, tai skaitā izraisīt kognitīvo disfunkciju, raksta “zeenews”.

Grāmata, kas māca iemigt

Ir pieejamas padomu grāmatas vecākiem par bērna gulēšanas paradumiem, kā arī grāmatas, kuras sagatavotas kā palīgs bērna iemidzināšanai. Apgādā Zvaigzne ABC izdota grāmata "Trusītis, kurš ļoti gribēja aizmigt". Tās autors Kārls Jūhans Forsēns-Ērlins grāmatā ir izmantojis iedarbīgas psiholoģiskās atslābināšanās tehnikas un īpaša teksta uzbūvi, kas vedina bērnu nomierināties un dod norādi zemapziņai par vēlmi gulēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti