Dienas ziņas

Uzņēmēji aicina atcelt likuma grozījumus

Dienas ziņas

Beigušās civilās aizsardzības mācības "Stormex 2016"

Irbenes radioastronomijas centrs atzīts Eiropā

Visas durvis vaļā sadarbībai ar NASA - Irbenes radioastronomijas centrs gūst atzinību Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Renovētais Irbenes radioteleskopa komplekss guvis novērtējumu Eiropas mērogā, un Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs pievienots Eiropas radioastronomijas tīklam. Šāda Latvijas iekļaušana starptautiskā pētnieku sabiedrībā centram iezīmē pavisam jaunu ēru, saka zinātnieki. Nav izslēgts, ka nākotnē teritoriju varētu papildināt pat ar trešo antenu.

Trešdien, 26.oktobrī, parakstīta vienošanās starp Ventspils Augstskolu un Eiropas radioastronomijas tīklu par Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta unikālā objekta uzņemšanu Eiropas radioastronomijas novērojumu tīklā.

Apliecinājums sadarbībai rada lielu optimismu Latvijas zinātnieku vidū, tiek atvērtas durvis sadarbībai ar Eiropas Kosmosa aģentūru un pat ar ASV kosmosa izpētes aģentūru NASA, nemaz nerunājot par visu Eiropas radioastronomijas centru savstarpēju sadarbību.

Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors Valdis Avotiņš stāsta, ka sākotnēji tika plānots, ka Ventspils Augstskolas pārraudzībā esošais centrs kļūs par Eiropas organizācijas asociatīvo biedru, bet progress pēdējā gada laikā ir bijis tik straujš, ka vienbalsīgs Eiropas kolēģu lēmums bijis, ka Irbene no Latvijas jāuzņem Eiropas radioastronomijas tīklā!

Viņš stāstīja, ka radioastronomijas centra teleskopi strādā vienlaicīgi kopā, spēj izpildīt noteiktas prasības un noteiktu standartu.

Ventspils radioastronomijas centra antenām esot tik liels potenciāls, ka visdažādāko nozaru zinātniekiem šis objekts kļuvis interesants, bet tas, kā antenas rekonstruētas, esot nosaucams par inženierzinātnes varoņdarbu.

Dalība starptautiskajā organizācijā veicinās sadarbību un jaunus projektus ar citām valstīm, kā arī sekmēs zinātnisko izcilību Latvijā. “Iestāšanās šajā tīklā mums paver iespējas iesaistīties arī programmās, kurās līdz šim neesam piedalījušies, kā planētu vai zemes ģeodēzija, kur domājam to darīt arī konsorcija ietvaros kopīgi ar LU un RTU, jo tikai mūsu institūta spēki tam būs par mazu. Tāpat paveras iespējas aktīvāk pētīt atmosfēras augšējos slāņus, kā arī varētu būt runa par sadarbību, piemēram, ar Eiropas Kosmosa aģentūru tālo misiju apkalpošanā. Tāpat mums ir arī šobrīd jaunu zinātnieku grupa, kas aktīvi darbojas pie atsevišķu zemes mākslīgo pavadoņu komponenšu projektēšanas.

Iestāšanās šajā starptautiskajā tīklā ir arī kā signāls, ka pasaules zinātne ir pieejama šeit pat Latvijā,” pārliecināts radioastronomijas centra direktors Avotiņš.

''Es labi atceros, kādā stāvoklī mēs mantojām šo infrastruktūru kā Zinātņu akadēmija. Tas bija pagājušā gadsimta 90.gadu vidū. Tad pieslēdzās Ventspils Augstskola. Faktiski daudzas iekārtas te bija metāllūžņu vērtībā,” atzina kosmosa zinātņu pētniecības grupas vadītājs Leonīds Gurvits.

Irbenē radioastronomijas centra modernizācijai līdz šim ieguldīta Eiropas fondu, valsts un pašvaldības nauda vairāk nekā 14 miljonu eiro apmērā.

Vietējie zinātnieki ar ārvalstu viesiem pārrunājuši arī infrastruktūras attīstības jautājumus, proti, jaunas paaudzes zemo frekvenču antenu lauka izveidi Irbenes centrā.

“Plānos ir šādu jaunās paaudzes teleskopu Irbenē veidot līdz 2020.gadam. Un katrs no šiem soļiem mums ļauj paskatīties vienu vai divas kārtas tālāk Visumā, uzzināt par procesiem, par dzīvības izcelšanos, aktivitātēm un likumsakarībām. Tā ir fundamentālā zinātne, no otras puses - šīs kosmosa tehnoloģijas ļoti strauji atrod pielietojumus katra cilvēka dzīvē," saka Avotiņš.

Jau šobrīd kādā projektā tiek apmācīta un veidota arī vietējo zinātnieku komanda, kas ar šiem zemo frekvenču teleskopiem strādās Irbenes radioastronomijas centrā. “Šīs Latvijas zinātnieku apmācības norit aptuveni gadu. Un es jau ar pārliecību varu secināt, ka institūtā ir izcili zinātnieki, kas strauji progresē šo tehnoloģiju un zinātnes novirziena izpratnē. Tātad, apmācot pirmo zinātnieku grupu, tas būs pamats, kas varēs kļūt par skolotājiem nākamajām jauno zinātnieku paaudzēm Latvijā. 

Rezultātā pāris gados šeit būs liels skaits zinātnieku, kas varēs izmantot visas iespējas un tehnoloģijas mūsu tīklā.

Galu galā tas ir mūsu galvenais mērķis - ražot izcilu zinātni un meklēt pagrieziena punktus šajā nozarē. Un, manuprāt, Latvijā, īpaši šobrīd Ventspils radioastronomijas centrā, ir liels potenciāls no tā gūt milzu labumu jeb zinātni pārvērst kapitālā,”  papildināja Eiropas radioastronomijas tīkla valdes priekšsēdētājs Renē Vermulens.

Tāpat līdz 2020.gadam zinātnieki vēlas starptautiski novērtēto Irbeni pieteikt Eiropas Kosmosa aģentūrā.

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs ar laiku var kļūt nozīmīgs arī ienesīgos komerciālos projektos, bet jau šobrīd palīdz Latvijas zinātniekiem pētnieciskajā darbā un studentu apmācībā.

Jau ziņots, ka līdz ar vērienīgajiem teleskopa renovācijas darbiem komplekss tika pilnībā modernizēts.

Eiropas radioastronomijas tīklā ir apvienojušies radioastronomijas centri no Nīderlandes, Itālijas, Lielbritānijas, Vācijas, Spānijas, Zviedrijas, Polijas, Ķīnas un tagad arī Latvijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti