Rīta Panorāma

Intervija ar Lidiju Pupuri un Ingu Krišāni

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Arvīdu Barševski

Telefona vīrusi izplatīti arī Latvijā

Telefona vīrusi izplatīti arī Latvijā; jaunas aplikācijas jāizvēlas uzmanīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Labāk lai vīruss ir telefonā nekā datorā - tā droši vien domā liela daļa cilvēku. Tomēr arī telefona vīrusi var nodarīt gana lielus finansiālus zaudējums. Cik Latvijā izplatīti ir telefona vīrusi? Kādā veidā tie izpaužas? Kā tos var mēģināt atklāt un pēc tam neitralizēt?

Pērnā gada nogalē aptuveni miljons cilvēku visā pasaulē cieta no ļaunatūras ar nosaukumu ''Gooligan''. Tā uzbrūk ''Android'' operētājsistēmas viedierīcēm ar mērķi piekļūt lietotāju ''Gmail'' un ''Google Foto'' datiem. Latvijā neviens par šo vīrusu nedz mobilo sakaru kompānijām, nedz Cert.lv nav sūdzējies, tomēr tas nenozīmē, ka esam brīvi no citām ļaunatūrām.

''Visbiežāk mobilo tālruņu lietotāji iekrīt uz tā sauktajiem ''Premium'' pakalpojumiem jeb maksas īsziņām, uz kurām viņi parakstās, apstiprinot nezināmu, kaitniecisku programmu uzstādīšanu savā tālrunī, gan aizpildot dažādas viltus loterijas.

Tas rezultējas uz paaugstinātas maksas īsziņu nosūtīšanu no viņu tālruņiem,'' skaidro Cert.lv drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

Latvijā no vīrusiem mēs ciešam mazāk kā, piemēram, ASV iedzīvotāji. Programmas, kas censtos uzbrukt Latvijā esošo internetbanku lietotājiem, nav konstatētas, tomēr šobrīd aktuāls ir kāds vīruss, kas tiek izplatīts ar sociālā tīkla odnoklassniki.ru starpniecību.  Tiek uzlauzti personu profili, kas izraisa vēstuļu izsūtīšanu draugiem un pat  kredītkaršu datu iegūšanu.

Kādas būtu pazīmes, kas ļautu izdarīt secinājumu – mans telefons ir inficēts ar vīrusu? ''Tele2'' drošības dienesta vadītājs Jānis Miķelsons:

''Varētu būt, ka lietošanas līmenī viņš varētu lēnāk sākt strādāt. Piemēram, programmas pašas vatētu atvērties, aizvērties, ekrānā varētu kādas dīvainības notikt.''

Arī uzmācīgas, lielas reklāmas teju pa visu ekrānu, kuras grūti izslēgt, liecina par problēmām. ''Android'' operētājsistēmas lietotāji var ērti pārliecināties, kādas programmas telefonā ir lejupielādētas ar ''Google Play'' starpniecību.

''Šeit mēs varam  redzēt visas aplikācijas, kas ir uz tālruņa uzinstalētas, vienkārši var pārskatīt, vai to esam darījuši mēs, vai ir kādas, kas ir piesietas pie tālruņa un, ja ieraugām kaut ko svešu, tad tās protams vajadzētu atinstalēt,'' skaidro Miķelsons.

Tomēr visgudrākie vīrusi neļaus sevi viegli atklāt, tādēļ pats galvenais ir un paliek profilakse.  

''Nevajag apmeklēt nezināmas lapas, nevajag lejupielādēt nezināmas aplikācijas. Ja jūs ejat ''Google Play'', tad jūs variet ieraudzīt, cik cilvēku aplikāciju ir ielādējuši. Ja tā ir nezināma aplikācija, nav atbalstīta no citiem cilvēkiem, nav komentāru, tad labāk to neizmantot,'' ieska “Bite Latvija” klientu apkalpošanas vadītāja Oksana Stankeviča.

Ja tomēr jūsu telefonu ir skāris vīruss, tad 99% gadījumu to varēs iznīcināt, atjaunojot rūpnīcas iestatījumus. Tādēļ svarīgi kontaktus glabāt nevis pašā telefonā, bet, piemēram, ''Google'' kontā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti