Pasaules spožākie IT prāti brīdina par mākslīgā intelekta militarizēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairāk nekā 1000 tehnoloģiju ekspertu no visas pasaules, tostarp sabiedrībā ļoti populāri zinātnieki un informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti izplatījuši savdabīgu brīdinājumu – kopējā vēstulē viņi brīdinājuši par briesmām, kurus rada autonomi ieroči jeb, vienkāršāk sakot, roboti.

Tā saukto nāvējošo robotu izstrāde ir bīstama nākotnes perspektīva un tāpēc starptautiskajā likumdošanā vajadzētu aizliegt valstīm radīt ieročus, kas balstīti uz mākslīgā intelekta tehnoloģijām. Tā rakstīts vēstulē, kuru parakstījies ievērojams skaits zinātnieku, pētnieku un IT speciālistu.

Viņu vidū ir tādas zināmas personības kā zinātnieks Stīvens Hokings, viens no tehnoloģiju giganta “Apple”dibinātājiem Stīvs Vozniaks un plaši zināmais filantrops Elons Masks, kurš nodarbojas elektrisko automašīnu būvi un tehnoloģiju izstrādi kosmosa apguvei, tostarp Marsa sasniegšanai.

"Ja man būtu jāmin, kas ir mūsu lielākais eksistenciālais apdraudējums, tad es teiktu, ka tas ir mākslīgais intelekts. Mums ar to jābūt ļoti uzmanīgiem un tāpēc nepieciešami šīs nozares regulatori gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, lai pārliecinātos, ka mēs neizdarām kaut ko muļķīgu. Ar mākslīgo intelektu mēs izsaucam dēmonu, un diez vai varēsim aizbaidīt to atpakaļ ar krustu un Bībeli," sacīja Masks.

Kopīgi parakstītajā vēstulē arī teikts – visiem saprotams, ka pasaules vadošie ķīmiķi un biologi nav ieinteresēti ķīmisku un bioloģisku ieroču izstrādē un tieši tāpat arī mākslīgā intelekta nozarē strādājošie nevēlas, lai viņu rūpals tiktu ļaunprātīgi izmantots potenciāli ļoti bīstamu un nekontrolējamu ieroču izveidē.

Lai gan mākslīgā intelekta attīstīšana pašlaik ir ļoti agrīnā stadijā, jau tagad bruņotie spēki daudzviet pasaulē izmanto, piemēram, bezpilota lidmašīnas. ASV pat izstrādāts lidaparāts, kas pēc misijas var autonomi atgriezties uz bāzes kuģa, lai uzpidītu degvielu un gaidāms, ka automatizācijas pakāpe nākotnē tikai pieaugs.

Savukārt, piemēram, Dienvidkorejas un Izraēlas armijas arsenālos jau ir robots, kurš identificē cilvēkus un sūta prasību uz štābu apstiprināt uguns atklāšanu uz tiem.

Šī ieroču tehnoloģiju attīstība satraukusi pietiekami daudz cilvēku, lai šis problēmjautājums tiktu izskatīts arī ANO komisijās. Kā cer pasaules vadošie prāti, IT un mākslīgā intelekta attīstīšanā nākotnes tehnoloģijas būs nevien cilvēcīgas, bet arī humānas un tās netiks izmantotas jaunu bruņošanās sacensību sākšanai ar ļoti neparedzamām sekām, zinot tehnoloģiju attīstības straujumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti