Rīta Panorāma

Intervija ar Operetes fonda priekšsēdētāju Agiju Ozoliņu-Kozlovsku un dziedātāju Jāni Kurševiču

Rīta Panorāma

Tēlnieks Gļebs Panteļejevs - izstāde "Kur tu to ņēmi?"

Latvijā veikti atklājumi

Latvijā veikti atklājumi var kalpot par pamatu vakcīnas izstrādei pret Laimas slimību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ar ļoti jaudīgu mikroskopu pētot molekulas, Latvijas pētniekiem sadarbībā ar kolēģiem no Nīderlandes, Francijas un Spānijas izdevies atklāt, kā radīt vakcīnu pret Laimas slimību.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā strādā viena no zinātniskajām grupām, kas nodarbojas ar makromolekulu struktūru pētījumiem. Vienkāršākiem vārdiem sakot - ar ļoti jaudīgu mikroskopu tiek noskaidrots, kādas izskatās molekulas.

„Ko mēs esam izdarījuši? Mēs esam aprēķinājuši divu vīrusu struktūru. Tie ir mazi, pilnīgi nekaitīgi vīrusiņi, kas inficē baktērijas, nevis cilvēkus. Vienam no šiem vīrusiem MS2 pasaulē pirmo reizi ir veikts pētījums un pierādīts, ka vīrusam var būt noteikta struktūra, ne tikai apvalkam. Mēs pierādījām, ka genomam ir noteikta trīsdimensionāla struktūra,” skaidroja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks Kaspars Tārs.

Pirmo atklājumu vairāk novērtē zinātnieki, bet izpētītā informācija par otru vīrusu nākotnē varētu ietekmēt teju ikviena dzīvi.

„Mēs izpētījām vīrusa apvalku un konstatējām, ka tas ir ļoti piemērots jaunu vakcīnu radīšanai. Šajā gadījumā mēs  vīrusu varam pārveidot, pieliekot klāt fragmentus no citiem organismiem, un radīt vakcīnu. Mums jau ir iestrādes ar amerikāņu zinātniekiem, un ļoti iespējams, ka uz šīs vīrusveidīgās daļiņas bāzes varētu izveidot vakcīnu pret Laimas slimību,” cer zinātnieks.

Lai nonāktu līdz rezultātam, ieguldīts darbs daudzu gadu garumā un izmantota moderna aparatūra.

„Lai izpētītu struktūru, vispirms vajag iegūt kristālus. Šeit mums ir kristalizācijas robots. Pēc tam šādās platītēs sapilda proteīnus un tad tur izaug kristāli. Pēc tam zem mikroskopa tos apskatām un sasaldējam slāpeklī,” norādīja Tārs.

Ar to, protams, darbs nebeidzas, jo kristāli pēc tam tiek ievietoti rentgena staros un vēlāk rēķina vielas struktūru. Runājot par vakcīnu izveidi, tas vēl ir ļoti ilgs process. Ja pētījumi ar dzīvniekiem un cilvēkiem apstiprinās, ka tas strādās, pati vakcīna gatava varētu būt ātrākais pēc pieciem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti