Intervija ar robotikas čempionu. Galvenais – jābrauc uz augstāka līmeņa sacensībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Robotu skola mitinās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) atjaunotajās telpās Ķīpsalā. Tā ir entuziastu apvienība, kas vismaz reizi nedēļā sanāk kopā, lai būvētu robotus ar mērķi piedalīties starptautiskās sacensībās. Intervijā lsm.lv Aleksandrs Tikačovs stāsta, ka šai apvienībai pievienojies pirms diviem gadiem. Ar iepriekšējām zināšanām par elektrību un darba pieredzi autoservisā vīrieša būvētais robots jau pēc gada kļuva par Eiropas čempionu ''Mini sumo'' kategorijā. Gadu vēlāk nule notikušajās prestižajās robotikas sacensībās Igaunijā “Robotex” trīs Tikačova roboti cīnījās savā starpā par vietu sadalījumu uz goda pjedestāla, citiem konkurentiem neatstājot nekādas cerības. 

Ieva Treija: Kā nolēmāt pievērsties robotu būvniecībai?

Foto: Ieva TreijaAleksandrs Tikačovs: Sākums visam bija, kad dēlu aizsūtīju uz Rīgas Jauno tehniķu centru. Viņu sāka interesēt Lego konstruktors. Nopirkām vienu komplektu. Viņš uztaisīja robotu, kas uzvarēja sacensībās. Nolēmām nopirkt otru komplektu. Tie ir milzīgi un dārgi konstruktori, kas tajā laikā maksāja ap 300 latu. Tad es viņam piepalīdzēju, un uzvarējām visās nākamajās sacensībās.

Sacensības ir lielas, dažādas disciplīnās. Staigāju, skatījos.

Lego ir interesanti, bet tie patīk dēlam. Pašam gribējās pamēģināt kaut ko citu. Turklāt vēl lietuvieši atbrauca uz Latviju un uzvarēja… Atnācu uz Robotu skolu un pateicu – jāuzvar lietuvieši. Visi piekrita.

Vai iepriekš Jums ir bijusi saskare ar tehniskajām nozarēm?

Nekur neesmu mācījies. Nebija man tādu iespēju. Bērnībā apmeklēju radioelektronikas pulciņu. Mani kaut kas vienkārši vilka uz turieni! Arī tad konstruēju un piedalījos sacensībās. Kaudze diplomu man no tiem laikiem.

Daudzus gadus strādāju par autoelektriķi un joprojām to daru. Trešajā darba dienā autoservisā jau apmācīju elektriķi, kas tur daudzus gadus strādā... Man vienmēr ir paticis kaut ko lodēt, samontēt – no mikroshēmas izveidoju shēmu un panācu, ka mirgo lampiņas.

Man mājās ir visādas gaismiņas, kas ieslēdzas un izslēdzas, sajūtot kustību. Tagad atkal esmu kaut ko atradis dvēselei. Un es redzu, ka tas ir mans. Un izdodas!

Kā Jums veicās ar robotu būvniecību?

Pirmo robotu es uzbūvēju pusgada laikā. Startēju ''Mini sumo'' disciplīnā, kurā uzdevums ir pretinieka robotu izstumt no spēles laukuma. Pats izdomāju robota formu. Galvenais - pretinieku roboti manu robotu neredz. Uz korpusa vēl papildus uzliku melnu līmlenti, kas atstaro pretinieka raidītos signālus. Daudz dažādu nianšu, bet tieši šis robots Austrijā sacensībās ieguva pirmo vietu.

Kamēr pirmais robots sagaidīja savu pirmo startu sacensībās, saskaņā ar manām prasībām tas jau bija nedaudz novecojis. Jutu, ka varu labāk. Nu tad jātaisa vēl viens! Tajā, protams, ir apvienots daudz vairāk tehnoloģisku nianšu. Riteņi ir citas formas. Un ātrums! Pirmo robotu es izgatavoju no izejmateriāliem, kas pieejami Robotu skolā. Otrajam robotam detaļas jau sāku meklēt pats. Izvēlējos jaudīgāku dzinēju, jo iepriekš izmantotie vairs neturēja slodzi. Un

Latvijas sacensībās abi roboti ieguva attiecīgi pirmo un otro vietu. Taču kāpēc man kādam būtu jāatstāj trešā vieta? Tā radās ideja par trešo robotu.

Katru detaļu esmu savām rokām uztaisījis. Katrai niansei ir sava nozīme. Tie, kas apskata, saka – tas taču ir rūpnīcā ražots! Tieši tik rūpīgi esmu to izgatavojis. Man ir svarīgi, lai mans robots būtu glīts. Piemēram, tam ir krāsainas diodes. Es tās izmantoju, lai viegli varētu pārbaudītu sensoru darbību. Tas nav vienīgais veids, taču tādu esmu izvēlējies. Un labi izskatās - viss ir skaidri redzams un kontrolējams.

Jūs esat ne vien precīzs, bet arī punktuāls – sacensībās Tallinā Jūsu roboti esot bijuši gatavi startiem jau iepriekšējā vakarā, kamēr daudzi tieši vakaru un nakti pirms starta izmanto pēdējo uzlabojumu veikšanai.

Jā, man patīk būt mierīgam. Laikus visu pārbaudu. Esmu nopircis pats savu ringu tieši šim mērķim, lai visu varu laicīgi sagatavot.

Kādi tagad mērķi nākotnei?

Pašlaik ir iestrādes jau ceturtajam robotam ''Mini sumo'' kategorijā. Iedomājieties - taisu un man joprojām ir interesanti! Ja man nebūtu jāstrādā, to vien darītu, kā taisītu robotus.

Šis būs vēl zemāks un ātrāks par iepriekšējiem. Zemāku par šo gan nevarēs izgatavot, jo tad vairs nebūs vietas riteņiem.

Vai būs piektā versija, to gan nezinu. Domāju, kāpēc tā būtu vajadzīga. Man jau ar trijiem bija diezgan grūti sacensībās. Nāksies dēlu ņemt palīgā. Turklāt nav piecu godalgotu vietu…

Man jau gan saka priekšā, ka ir nākamā kategorija - ''Mega sumo''. Taču tur ir nepieciešams cits finansiālais ieguldījums. Tāpēc arī sāku ar šiem. ''Mini sumo'' kategorijā visdārgākie ir sensori, un gatavais modelis izmaksā robežās no 100 līdz 200 eiro. ''Mega sumo'' kategorijā izmaksas robota uzbūvēšanai var sasniegt pat 2000 eiro.

Jums ir interesanti cīnīties pašam pret saviem robotiem?

Jā, ir interesanti. Galvenais – jābrauc uz augstāka līmeņa sacensībām. Tagad mērķis ir startēt sacīkstēs Polijā, un noteikti kādreiz gribētu aizbraukt uz Ķīnu. Tur konkurence noteikti būtu lielāka. Man stāstīja, ka

pasaulē ir uztaisīts dārgākais ''Mini sumo'' robots. Tā izgatavošanā ieguldīti 7000 eiro. Esot izmantots īpašs materiāls, kas vispār neļaujas triecienu ietekmei. Un, ja tāds ar mani spēkotos, man būtu ļoti interesanti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti