Rīta Panorāma

Lielzeltiņu zvaigžņu pētnieks

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Rainu Nikiforovu

Bezkontakta kartes kļūst arvien populārākas

Bezkontakta banku kartes Latvijā kļūst arvien populārākas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pasaulē bezkontaktu norēķinu kartes darbojas jau vairākus gadus. Arī Latvijā tās eksperimentālā kārtā bijušas pieejamas kādu laiku, taču tieši šogad tās kļuvušas arvien pieejamākas un arī pieprasītākas.

“Es savu karti glabāju maciņā, un tad, kad es iepērkos, es varu pielikt klāt, un man tas pirkums tiek fiksēts,” stāsta “SEB bankas” pārstāve Agnese Strazda, kura ikdienā izmanot bezkontakta karti. Tā izskatās tāpat kā parasta bankas karte – atšķirība tikai tā, ka par pirkumiem līdz 10 eiro iespējams norēķināties, neievadot bankas PIN kodu.

Ja pirkuma summa ir lielāka par 10 eiro, tad bezkontakta karte darbosies tāpat kā līdz šim ierastās bankas kartes.

“Pluss ir tas, ka ar šo karti par nelieliem pirkumiem var norēķināties divas reizes ātrāk, nekā ievietojot karti un ievadot PIN kodu, un trīs reizes ātrāk, nekā maksājot ar skaidru naudu,” saka “Swedbank” Bezkontakta karšu ieviešanas projekta vadītāja Diāna Kanupa.

Tas nozīmē – īsākas rindas veikalos, ēdnīcās un dzelzceļa stacijā. “SEB banka” izsniegusi vairāk nekā četrus tūkstošus šādu karšu, bet “Swedbank” pat 40 000 tūkstošus. Arī tirgotāji izrāda arvien lielāku interesi par iespēju nomainīt vecos karšu lasīšanas terminālus pret jauniem, kuri spēj atpazīt bezkontakta norēķinu kartes.

Bet cik tad drošas ir jaunās kartes? “Protams, nav nekas tāds, ko ar zināmām pūlēm nevarētu uzlauzt. Tas, ka var nospert četrus "Snicker" un vienas “Cola” pudeles vērtību no kartes pazaudētāja vai lietotāja, diez vai būs vērts pūlēties un visu uzlaušanas darbu veikt,” stāsta tehnoloģiju eksperts Juris Kaža.

Ja bezkontakta karte ir nozagta vai pazudusi, vispirms par to jāinformē sava banka, un karte tiks bloķēta. Tas gan nenozīmē, ka zaglis līdz tam būs paspējis piecos veikalos iztērēt katrā pa 10 eiro. “Kartē ir iestrādāts algoritms, kurš vērtē, cik bieži jūs ar šo karti norēķināties.

Un var gadīties, ka kādā brīdī pat summai līdz 10 eiro jums tāpat tiks prasīts ievadīt PIN kodu.

Tas ir drošības elements, kas ir iestrādāts kartē, un to neviens nezina. Līdz ar to var gadīties, ka brīdī, kad karte nonāk ļaunprāša rokās un viņš mēģina norēķināties, viņam tiks prasīts PIN kods,” stāsta Strazda.

Kolīdz kartes īpašnieks vai, piemēram, zaglis iepirksies ārpus ikdienas ierastajiem pirkumiem, nostrādās drošības sistēma un tiks pieprasīts PIN kods.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti