Panorāma

Ukrainas nedrošais pamiers

Panorāma

Algas daļu plāno iezīmēt

Vērienīgs projekts tuvinās zinātni biznesam

Atklās vērienīgāko projektu Latvijas zinātnē ideju pārtapšanai komerciālos produktos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

“Iepriekš braucām pa vietējas nozīmes ceļu, tagad trauksimies pa Eiropas līmeņa maģistrāli,” – tā Cietvielu fizikas institūts raksturo zinātnisko projektu “Camart²”, ko svinīgi atklāja institūta telpās. Tas ir Latvijas vēsturē vērienīgākais zinātniskais projekts, kurā mūsu zinātnieki sadarbosies ar augsta līmeņa zviedru kolēģiem.

 

Nanotehnoloģijas, funkcionālie materiāli elektronikai un fotonikai, pārklājumu tehnoloģijas – tās ir dažas no jomām, kurās jaunu izrāvienu kopīgi centīsies sasniegt Latvijas un Zviedrijas pētnieki. Zinātniskajā projektā “CAMART²” sadarbosies trīs dalībnieki – Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Zviedrijas Karaliskais Tehnoloģiju institūts un vēl viens zviedru pētniecības institūts “RISE ACREO”.

Projekta mērķis ir Cietvielu fizikas institūtā attīstīt materiālzinātnes pētniecības centru.

Un attīstības mēraukla pavisam vienkārša – no vielu īpašību pētīšanas pāriet uz dzīvē pielietojamiem risinājumiem.

Projekts ļaus uzlabot institūta infrastruktūru un veidot laboratorijas, kas ļaus zinātniekiem nodarboties ne tikai ar pētniecību, bet arī radīt kādu konkrētu izgudrojumu produktu prototipus, ko piedāvāt uzņēmējiem. Projekts arī palīdzēs attīstīt pašu zinātnieku kapacitāti un iesaistīt vairāk jaunus zinātniekus, LTV “Rīta panorāmai” sacīja Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā Andris Šternbergs.

Šternbergs norādīja, ka 

līdz šim zinātnē trūka finansējuma un infrastruktūras, lai izgudrojumi taptu par komerciāli veiksmīgiem produktiem, bet līdz ar šo projektu “zinātnē sāksies pavasaris”. 

Projekta ietvaros modernie materiāli un tehnoloģijas tiks attīstītas tā, lai pāraugtu gan komerciālos, gan sabiedriskā labuma produktos un pakalpojumos. 

“Tagad mūsu uzdevums un vēlme ir radīt tādu zināšanu un infrastruktūras bāzi, lai mēs šos materiālus varētu demonstrēt reālās ierīcēs, novest līdz tādam līmenim, ka varam piedāvāt uzņēmējiem kā jaunus produktus un tālāk veidot uz tā uzņēmējdarbību. Tai skaitā ir paredzēts projekta ietvaros, ka institūts izvērtīs aktīvu darbību dažādu tā saucamo “spin-off” uzņēmumu veidošanā, balstoties uz tiem materiāliem, procesiem un produktiem, ko izdosies izstrādāt šajā platformā,” skaidro “Camart²” projekta vadītājs, Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks Mārtiņš Rutkis.

To izdarīt palīdzēs divi partnerinstitūti Zviedrijā. Abi Eiropas līmenī tiek uzskatīti par līderiem zinātnisku atklājumu komercializēšanā. Lai tas izdotos arī Latvijā, darbs notiks vairākos virzienos un ne tikai Cietvielu fizikas institūta telpās.

Ieceres atklāj Zviedrijas Karaliskā Tehnoloģiju institūta pārstāvis Nilss Nordels: “Mēs strādājam pie izglītības satura, kas tiks iekļauts maģistra un doktora līmeņa programmās jau augstskolā. Mēs stiprināsim zinātnisko darbību. Proti, Zviedrijas Karaliskajam institūtam un Cietvielu fizikas institūtam sadarbojoties, meklēsim jaunus pētniecības virzienus.

Tiks būvētas jaunas laboratorijas ar tādām ierīcēm, kas vienlīdz labi pielietojamas gan pētniecībā, gan komerciāliem mērķiem.”

Projektam iedalīti septiņi gadi un 31 miljons eiro. No tiem 15 miljonus izdevies izcīnīt sīvā konkurencē ar 169 citiem projektiem, kuri bija pieteikti Eiropas Komisijas programmai “Apvārsnis 2020”. Pārējie 16 miljoni ir Eiropas Struktūrfondu nauda, ko projektam novirzījusi Latvijas valsts.

“Mēs gribētu redzēt, ka ne tikai izveidojas ekselences centrs pētniecībā, kurš ir acīmredzami ekselences centrs arī Eiropas Savienības līmenī, bet galvenais, lai izveidotos arī daži – minimums trīs, četri – uzņēmumi, kuri varētu tikt atzīti par ekselentiem un minimums Eiropas līmeņa uzņēmumiem, kas strādā šajā jomā,” norāda Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko.

Lai potenciālie uzņēmēji, kas uz jauno ideju bāzes veidosies, neizlemtu uzreiz reģistrēties Silīcija ielejā ASV, valsts apņēmusies turpināt darbu pie biznesam un inovācijām labvēlīgas vides attīstīšanas tepat Latvijā.

VIDEO: Tiek atklāts Moderno materiālu pētījumu un tehnoloģiju pārneses centrs: 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti