NASA plāno atteikties no Krievijas pakalpojumiem astronautu nogādāšanai kosmosā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) paziņojusi, kuras būs privātās kompānijas, kas būvēs nākamās paaudzes kosmosa kuģus, lai amerikāņu astronautus vestu uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS). Šajā ziņā ASV šobrīd ir atkarīgas no Krievijas, taču pēc Krimas aneksijas abu attiecības kļuvušas arvien saspringtākas. Nākotnē ASV astronautus kosmosā nogādās firmu "Boeing" un "SpaceX" būvēti lidaparāti. Pirmais kosmosa kuģa starts plānots 2017.gadā. 

ASV uzskata, ka Krievija par kosmonautu sūtīšanu uz SKS prasa pārāk daudz. Krievija gatavojas savu kosmonautu treniņu bāzi izvietot arī Krimā. 

NASA sadarbosies ar ASV kompānijām "Boeing" un "SpaceX", lai uzbūvētu privātuzņēmumiem piederošus un apkalpotus kosmosa kuģus, kuru uzdevums būs amerikāņu astronautus nogādāt SKS. Tie jau iesaukti par "kosmosa taksometriem". Ilggadējam kosmosa aviācijas partnerim "Boeing" tiks piešķirti vairāk nekā četri miljardi dolāru. Bet Kalifornijā bāzētais uzņēmums "SpaceX", kura ražotie bezpilota kosmosa kravas kuģi jau ir veiksmīgi piegādājuši kravas SKS, ticis pie vairāk nekā diviem miljardiem.

Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija šo līgumu noslēgusi, lai mazinātu ASV atkarību no Krievijas savas kosmosa programmas īstenošanā. 

Ar šo programmu paredzēts atjaunot ASV iespēju pašai nosūtīt cilvēkus uz SKS. Savienotās Valstis daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģu programmu pārtrauca 2011.gadā. Pašlaik amerikāņu astronautiem šim mērķim nākas izmantot Krievijas kosmosa kuģus "Sojuz" un Baikonuras kosmodromu Kazahstānā.

NASA tas izmaksā 70 miljonus dolāru par katru transportēto astronautu, ko amerikāņu amatpersonas uzskata par pārmērīgu summu. 

ASV mērķis ir izstrādāt savus apkalpes transporta kuģus, kuri no 2017.gada spēs nogādāt astronautus uz staciju. NASA vadītājs Čārlzs Boldens, paziņojot par vienošanos ar abiem amerikāņu uzņēmumiem, norādīja, ka tas ļaus izbeigt šo situāciju. Turklāt NASA tad varēs vairāk koncentrēties uz vēl izaicinošākām misijām.

"Šodien mēs esam vienu soli tuvāk, lai mūsu astronautus uz kosmosu sūtītu no Savienoto Valstu zemes un līdz 2017.gadam izbeigtu atkarību no Krievijas. Astronautu transportēšanu nododot privātā sektora rokās, NASA varēs koncentrēties uz vēl ambiciozāku misiju - cilvēku nosūtīšanu uz Marsu," sacīja NASA pārstāvis. 

ASV mēģinājumi pārtraukt atkarību no Krievijas astronautu sūtīšanā kosmosā īpaši aktuāli kļuvuši pēc tam, kad Maskava anektēja Krimu, un arvien pasliktinoties abu pušu attiecībām, Vašingtonai Kremli kritizējot par agresiju Ukrainā. 

Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos" paziņoja, ka gatavojas daļu savu kosmonautu treniņu programmas pārcelt uz Krimu.

"Roskosmos" paziņojusi, ka gatavojas atjaunot šīm nolūkam paredzēto bāzi, kas atrodas netālu no Sevastopoles, Melnās jūras krastā un pēc PSRS sabrukuma nonāca Ukrainas rīcībā. Kaut Rietumu presē tiek norādīts, ka šāda rīcība radīs vēl papildu slogu Krievijas budžetam, kurā jau tā ir jāmeklē papildu līdzekļi, kurus veltīt Krimai pēc aneksijas, Krievijas kosmosa aģentūra noliedz, ka tam būtu politiski iemesli. 

Bāzi Krimā bijis plānots izveidot jau pirms 50 gadiem, tagad radusies iespēja to atjaunot un paplašināt, "Roskosmos" pārstāvis un bijušais kosmonauts Jurijs Lončakovs pavēstīja laikrakstam "Rossiskaja Gazeta" Turklāt netālu atrodas aerodroms, kas var uzņemt transporta lidmašīnas ar lielgabarīta kravām, tostarp ar kosmosa kuģu "Sojuz" treniņkapsulām, sacīja Lončakovs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti