Latvijā ierodas pasaules līmeņa kalnu skrējējs Ģedimins Grinjus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dienu pirms "Cēsis Eco Trail" (CET) Latvijā ierodas viens no labākajiem kalnu taku skrējējiem pasaulē. Lietuviešu skrējējs Ģedimins Grinjus (Gediminas Grinius) nepilnas četras nedēļas pirms pasaulē slavenākā kalnu taku skrējiena "Ultra Trail du Mont-Blanc" (UTMB) Gaujas Nacionālajā parkā (GNP) startēs 30 kilometru distancē.

10 valstu pārstāvji Gaujas senleju atzinuši par pietiekamu skaistu, lai tajā pavadītu augusta pirmo nedēļas nogali. Tiesa, viena daļa no aptuveni 350 dalībniekiem Cēsīs ieradīsies, lai papildinātu savu Monblāna UTMB punktu kolekciju, 14 stundu kontrollaikā noskrienot 80 kilometrus. 

Sestdien, 1.augustā, būs tādi, kuriem CET kalpos kā lielisks pēdējais garais treniņš pirms augusta beigās gaidāmajiem skrējieniem Alpu kalnu Monblāna masīvā. Viņu vidū būs arī lietuvietis Ģedimins Grinjus, kurš pasaules garāko kalnu skriešanas sacensību tūres (UTWT) noslēgumā pērn izcīnīja augsto trešo vietu kopvērtējumā, savukārt šogad vēl turpina cīņu par uzvaru prestižā reitinga kopvērtējumā.

Grinjus šogad uzvarēja Kanāriju salu kalnu taku skrējienā un ieņēma ceturto vietu vēsturiskajā "Western State Endurance Race". Pērn viņš izcīnīja trešo vietu "Lavaredo ultra trail", savukārt UTMB izcīnīja piekto vietu, kur spēku taupīšana sākumā un ceļgala trauma beigu posmā liedza pakāpties augstāk. Šogad mērķis ir cīnīties par uzvaru par vieniem no ātrākajiem kalnu taku ultramaratonistiem. Cēsis būs lieliska vieta, kur pārbaudīt savus spēkus pirms sezonas atbildīgajiem startiem, Ģedimins pavēstīja lsm.lv - septembra beigās plānots skrējiens apkārt Fudži kalnam Japānā, oktobra beigās sezonas kalnu tūrei pieliks punktu, skrienot pāri Reinjonas salai Indijas okeānā pie Madagaskaras.

Bez izcilā Grinjus, kurš savulaik (2011.g.) uzvarēja arī Siguldas kalnu maratonā (SKM), Cēsīs skries arī citi taku speciālisti. Kopā ar viņu vienā distancē dosies portugālis Nunes Flávio, kuru daudzi atceras kā pirmā skrējiena "Patriots" uzvarētāju, kā arī Uldis Kļaviņš, kurš pēdējā laikā radis uzvarēt vairākos maratonskrējienos kaimiņvalstīs.

80 kilometru distancē, kura iestiepsies arī Amatas upes takās, starp favorītiem noteikti minams pērnā gada uzvarētājs Vaids Žlabis no Lietuvas. Viņa augstākais sasniegums ir pasaules čempionātā (PČ) kalnu takās izcīnītā 64.vieta.

Tomēr reitingos visaugstāk atrodas cits lietuvietis - Bodestas Bacys, kurš minētajā PČ ieņēma augsto 55.vietu, kaut arī pirmajos etapos atradās starp līderiem. 

No Latvijas labākajiem ultramaratonistiem līdzīgi mēdz skriet Valdis Ņilovs; arī viņš kā pērnā gada trešās vietas īpašnieks startēs 80 kilometru distancē. Daudziem spilgtā atmiņā palicis, kā Kalnu karalis Kristaps Broks nedeva ceļu nākamajam Spartatlona 10.vietas ieguvējam un aizsteidzās Valdim Ņilovam garām un par soļa tiesu 80 kilometru distancē izcīnīja otro vietu. Kristaps Broks palika aiz lietuvieša Žlaba arī pasaules čempionātā, taču Francijas Alpos dažbrīd viņi nebija tik tālu viens no otra, lai Cēsīs nevarētu mēroties spēkiem vēlreiz un nebūs 3-0. Treniņu šī gada Spartatlonam GNP skries arī Laimonis Skadiņš, kuram kalnu skriešana nemaz nav sveša.

Lai arī "Cēsis Eco Trail" ir vienas no pretrunīgāk vērtētajām sacensībām šajā sezonā, trasē līdz ar vietējiem skriešanas entuziastiem dosies arī Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Zviedrijas, Grieķijas, Francijas, Rumānijas, Holandes un pat ASV pārstāvji.

Ja pirmajā gadā iebildumus raisīja trases marķējums, otrajā daudzos neizpratni radīja cenu politika. Taču tas nemaina to, ka šajās sacensībās var nopelnīt ne tikai divus UTMB punktus, bet arī paaugstināt savu reitingu un iegūt ceļamaizi uz PČ.

Starptautiskā "I-TRA" ("International Trail Running Asociation") Latvijas reitinga līderi Mārtiņš Puriņš un Artūrs Vadzis negriezīs ceļu nevienam. Divkārtējais SKM uzvarētājs Mārtiņš Puriņš ir arī Somijas "Marathon of Dangers" 86 kilometru garās trases rekorda labotājs un Madeiras salas 116 kilometru garā taku skrējiena ceturtās vietas ieguvējs.

Savukārt Artūrs šogad Jaunzēlandes 100 kilometru kalnu skrējienā izcīnīja 19.vietu, pērn Kanāriju salu taku skrējiena vidējā (84km) distancē finišēja 39. vietā. Viņam ir arī UTMB Latvijas labākais rezultāts 2013.gadā un 109.vieta. 2012.gada Prāgas 122 kilometru ziemas skrējienā izcīnīta astotā vieta, kas norāda uz spožu panākumu katru gadu.

Ja vīriešu konkurencē pērnā gada godalgotais trijnieks atgriezīsies trasē arī šogad, tad sieviešu konkurencē pirmās divas dāmas atbrīvojušas vietu savām sekotājām. Pirmā CET uzvarētāja, Latvijas orientēšanās izlases dalībniece Līga Ārniece šogad nestartē tāpat kā Kalnu karaliene Baiba Močāne, kura pirms Monblāna TDS skrējiena šajā nedēļas nogalē izvēlējusies 24 stundu "Raid.lv" piedzīvojumu sacensības Aglonas pusē.

2014.gada CET trešās vietas ieguvēja Marta Zumberga ir vienīgā no pērnā gada uz pjedestāla kāpušajām dāmām, kas atgriezīsies 80 kilometru distancē. Viņa šogad uzvarējusi visos līdzšinējos Latvijā notikušajos ultramaratonos - Skrējiensoļojumā Rīga-Valmiera (107km), Latvija čempionātā 100 kilometros, kā arī 57 kilometru taku skrējienā "Zilonis tumsā".

Mājas trase rādīs, vai Marta Zumberga spēs cīnīties ar Krievijas pārstāvi Svetlanu Malovu no Saratovas, kura 2014.gada Monblāna CCC 101 kilometru garajā kalnu skrējienā ierindojās augstajā 39.vietā. 

Marta Zumberga tāpat kā Kristaps Broks ir līderi LČ ultra garajās distancēs "Kefīra Kauss 2015", kur CET ir ceturtais no sešiem posmiem. Augusta izskaņā ātrākos baskāju skrējējus noskaidros Baltijas baso pēdu ultramaratonā. Savukārt oktobra sākumā 12.reizi notiks SKM, kas tāpat kā CET ir Kalnu karaļa un karalienes reitinga posmi.

Šajā reitingā šobrīd pēc četriem taku skriešanas seriāla "Stirnu buks" posmiem visaugstākās pozīcijas ieņem Anatolijs Macuks un Irina Štūla-Pankoka.

GNP skries arī vairākas skriešanas leģendas. Viena no tām - Viktors Suborins. Vairāk nekā 30 gadus nav pārspēts viņa 1984.gada rekords 24 stundu skrējienā - 258,845 kilometri Jūrmalas stadionā. Šodien stadiona vairs nav, tā vietā ir akvaparks, taču ir Viktors Suborins un viņš nelaiž garām nevienu izdevību skriet ultramaratonus. 

CET rīkotājs Vilmārs Zeme dalās savā kalnu taku skriešanas pieredzē
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti