Foto: Pasaules čempionātā 100 km skriešanā startēs septiņi Latvijas ultramaratonisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Raivis Zaķis, Edgars Simanovičs, Māris Babris, Andris Dudels, Dace Veipa, Gunta Amoliņa un Inga Ziediņa - četri vīri un trīs dāmas sestdien, 12.septembrī, Nīderlandē pārstāvēs Latviju pasaules čempionātā (PČ) 100 kilometru skriešanā. Lielākās cerības par labu sniegumu gaidāmas no Raivja Zaķa, kaut Īrijā dzīvojošais latvietis šajā distancē būs debitants.

Vinshotena kā PČ mājvieta ir ļoti iecienīta, jo 28.PČ un 23.Eiropas čempionāts (EČ) tur risināsies septīto un desmito reizi. Zīmīgi, ka PČ šajā Holandes pilsētā pasaules čempioni noskaidroti pat gadā, kad ātrākos eiropiešus noskaidroja citur. Un netrūkst Latvijas ultramaratonistu, kas savus labākos rezultātus sasnieguši tieši šajā gludajā trasē.

Daļa komandas sacensību vietā ieradās jau ceturtdien, 10.septembrī, un izmantoja izdevību iepazīties ar vietējiem apstākļiem un aprunāties ar konkurentiem. Taču, piemēram, Dace Veipa vēl dienu pirms starta atradās Rīgā un devās uz darbu. 

Run Winschoten” notiek septembra otrajā sestdienā kopš 1976.gada, un šis skrējiens ir vecākais ultramaratons Nīderlandē. Šogad tajā startēs vairāk nekā 400 dalībnieku, no kuriem 160 vīri un 100 dāmas skries PČ ieskaitē.

121 dalībniekiem personīgie rekordi 100 kilometru distancē ir zem astoņām stundām.

Katra valsts var pieteikt līdz 18 dalībniekiem, pa deviņiem vīriešiem un deviņām sievietēm, no kuriem 12 var startēt komandu ieskaitē. Pēc sacensībām trīs labākie rezultāti tiks summēti un veidos katras valsts reitingu pasaules un Eiropas čempionātos 100 kilometru skriešanā. Līdzīgi valstis tiek vērtētas arī 24 stundu un kalnu taku ultramaratonu čempionātos.

Latvijas izlases sastāvs nepilna gada laikā ir kļuvis daudz nopietnāks, salīdzinot ar pērn decembrī Katarā startējušo komandu.

Interesanti, ka izlases lielākā cerība ir debitants Raivis Zaķis - Īrijā dzīvojošais latvietis, kuram pieder Latvijas rekords 50 kilometros (3:13:44), viņš 100 kilometru distanci skries pirmo reizi un ir nobriedis pirmos 50 kilometrus pieveikt trīs stundās un 30 minūtēs - tā  Zaķis pavēstīja lsm.lv, tādējādi liekot noprast, ka nav izslēgts mērķis pacīnīties par rezultātu zem septiņām stundām.

Ar šādu rezultātu Raivis Zaķis būtu ļoti tuvu labākajam Latvijas rezultātam, kurš 21 gadu pieder Aleksandram Prokopčukam (6:50:36). Otrs labākais rezultāts ir Georga Jermolajeva (7:23:30), īpašumā, kuram seko Jānis Actiņš (7:26:57) un Viktors Suborins (7:27:28).

Tieši divus mēnešus pirms starta PČ Raivis Zaķis izcīnīja otro vietu 62 kilometru taku ultraskrējienā (4:39:43). Tomēr gada pirmā puse aizvadīta traumas ēnā, tāpēc skrējējs nopietni gatavojies tikai pēdējos divus trīs mēnešus. Taču Zaķis pieļauj, ka viņam palīdzēs treniņos ieguldītā kvalitāte, piemēram, divās stundās un 46 minūtēs noskriets viegls treniņmaratons. Strādājošs amatieris nevar atvēlēt daudz laika gariem skrējieniem, tāpēc skrieti intervāli un nedēļas apjoms augusta vidū bijis līdz 170 kilometriem.

Edgars Simanovičs ir sadziedējis savu pusotru gadu ārstēto muguru un gatavs atgriezties ultramaratonu vidē. Kopš 1987.gada tikai 2013.gadā netika noskaidroti pasaules ātrākie 100 kilometru skrējēji. Tajā gadā EČ Edgars Simanovičs Francijā šo distanci pieveica ātrāk par astoņām stundām (7:51:07) un šogad mēģinās pietuvoties septiņām stundām un 30 minūtēm. Tik ātri skrien pasaules veiklākās dāmas. Spicākie vīri - vēl par stundu ātrāk.

Šogad jaunais talants paspēja triumfēt Pasaules policistu un ugunsdzēsēju spēļu pusmaratona distancē (1:21:33).

Valmierietis Māris Babris 2015.gadā uzsāka ultramaratonista gaitas, uzvarot divus Latvijas garākos skrējienus. Martā viņš triumfēja 107 kilometru Skrējiensoļojumā Rīga-Valmiera (8:35:06), savukārt Līgo dienā viņš Višķos kļuva par Latvijas čempionu tieši 100 kilometru distancē (7:49:14). Lai arī triatlonistu nedaudz kavē kājas trauma, nav šaubu, ka Babris neplāno 100 kilometrus noskriet lēnāk kā Latvijā.

Vēsturisko ultramaratonu Rīga-Valmiera martā pieveica arī visas trīs Latvijas izlases dāmas - Dace Veipa (11:51:07), Gunta Amoliņa (14:03:52) un Inga Ziediņa (14:48:55). Šoreiz viņu uzdevums būs 10 apļus pieveikt 12 stundu laikā, kas ir sacensību kontrollaiks.

Dace Veipa augusta izskaņā finišēja 119 kilometru garajā kalnu skrējienā TDS Monblāna masīvā, taču tas viņai netraucēja divas dienas vēlāk noskriet arī baso pēdu ultramaratonu (53 km) Ziemeļkurzemes jūras piekrastē. Rūdītā ultramaratoniste aprīlī izmēģināja savus spēkus arī PČ 24 stundu skrējienā, kur diennakts laikā pieveica 161,177 kilometrus.

100 kilometru distanci Dace Veipa skrējusi trīsreiz - divreiz pa asfaltu, vienreiz Igaunijas takās. Labākais rezultāts (10:50:17) sasniegts šogad Višķos. Tikmēr Inga Ziediņa precīzos 100 kilometrus noskrējusi pirms diviem gadiem (EČ - 12:33:12). Savukārt Gunta Amoliņa, palaidusi garām izdevību Līgosvētkos pacīnīties par Latvijas čempionāta (LČ) medaļām, devusies ar komandu uz Nīderlandi aizstāvēt sarkanbaltsarkanās krāsas.

Jāpiebilst, ka Dace Veipa un Inga Ziediņa turpina cīņu arī par medaļām LČ ultra garajās distancēs.

Arī Latvijas izlases kapteinis Andris Dudels dosies 10 kilometru trasē, lai 100 kilometru distancē sacenstos savā vecumgrupā virs 50 gadiem. Viņa personiskais rekords (7:49:33) ir 12 gadus sens, tāpēc šoreiz galvenais mērķis būs iekļauties kontrollaikā un godam cīnīties veterānu vērtējumā.

Sacensību organizatori sola saulainus un siltus laikapstākļus līdz 20 grādiem. Notiekošajam trasē varēs sekot līdzi arī tiešsaistes rezultātos un sociālajos tīklos

Tiesa, ar pasaules čempionātu ultramaratonu sezona nebeigsies. Nedēļu vēlāk Portugālē 24 stundu šosejas skrējienā piedalīsies Latvijas labākais diennakts skrējējs Jānis Actiņš. Septembra pēdējā nedēļas nogale iezīmēsies leģendārā Spartatlona zīmē, kur šogad startēs Valdis Ņilovs un Laimonis Skadiņš. Savukārt oktobris sāksies ar neatlaidīgās Almas Vītolas skrējienu Amazones džungļos. Rudens atnāks ar tuvējiem kalnu skrējieniem Siguldā un Igaunijas augstākā paugura Munameģa pakājē notiekošo “Haanja 100”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti