FOTO: Latvijas kalnu taku skrējēji startē pasaules čempionātā Portugālē; Evartam uzvara Anapurnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sestdienas, 29.oktobra, rītā plkst.5 pēc vietējā laika Portugālē tiks dots starts pasaules čempionātam (PČ) kalnu taku skriešanā. Otro reizi PČ startēs Latvijas komanda ar 13 taku skrējējiem, kas skaitliskajā ziņā būs līdzvērtīgs mājinieku portugāļu un tuvāko kaimiņu spāņu sastāvam. 85 kilometru skrējienam nacionālajā dabas parkā "Peneda-Gerês" ar 4680 kāpuma metriem pieteiktas 34 valstu delegācijas, kuru skrējēji cīnīsies individuālajā un komandu vērtējumā. Tikmēr Latvijas labākais kalnu taku skrējējs Romāns Evarts triumfē Anapurnas 100 kilometru skrējienā.

2004.gads tūkstošiem sporta cienītāju palicis atmiņā ar Latvijas futbola izlases dalību Eiropas kausa finālturnīrā Portugālē, kur Bragas pilsētā pēdējā spēle Līgo vakarā tika aizvadīta pret oranži tērptajiem nīderlandiešiem. 2016.gada oktobra pēdējās dienās šajā pašā pilsētā ir sabraukuši pasaules labākie kalnu skrējēji, lai noskaidrotu planētas čempionus.

PČ taku skriešanā notiks sesto reizi un otro gadu pēc kārtas tajā startēs Latvijas izlase. Pērn Francijas Alpos Latvijas izlase startēja pirmo reizi minimālajā trīs vīriešu un trīs sieviešu sastāvā. 39 valstu konkurencē vīriešu komanda ieņēma 22.vietu, savukārt sievietes izcīnīja 16.vietu starp 29 nacionālajām izlasēm. Individuālajā vērtējumā Jānis Viškers izcīnīja 93.vietu starp 144 finišētājiem 16 stundu kontrollaikā, savukārt Irita Puķīte bija līdere sieviešu komandā un ierindojās 57.vietā starp 85.dāmām. Viņa ir vienīgā no 2016.gada izlases sastāva, kura PČ startē atkārtoti.

Šogad Latvija pasaules čempionātā tiek pārstāvēta divreiz plašāk, vairojot sportisko intrigu skrējiena norises laikā, kā arī līderu neveiksmes gadījumā mazinot risku palikt bez punktiem valstu nacionālajā ieskaitē, jo komandu vērtējumā tiek summēti katras valsts trīs labākie rezultāti.

Vīriešu izlases sastāvā ir Andris Ronimoiss, Mārtiņš Puriņš, Jānis Kūms, Oskars Cimermanis, Didzis Glušņevs un Andrejs Jesko.

Sieviešu komandu pārstāvēs Irita Puķīte, Līga Ārniece, Marta Zumberga, Viviana Kirilova, Laura Čakle, Ilze Lapiņa un Linda Beldava.

Latvijas vīriešu izlase (ITRA reitinga punkti)

 

Andris Ronimoiss (741)

Mārtiņš Puriņš (660)

Jānis Kūms (658)

Oskars Cimermanis (647)

Didzis Glušņevs (632)

Andrejs Jesko

Andris Ronimoiss ir otrs Latvijas labākais kalnu taku skrējējs, un kā komandas līderim viņam pirms starta bija jānodod analīzes dopinga pārbaudēm. Alūksnietis ir pēdējo divu gadu "Cēsis Eco Trail" un šī gada "Zilonis tumsā" uzvarētājs. Latvijas izlases līderim ir vērā ņemama kalnu skriešanas pieredze ārvalstīs, kā arī ambiciozi nākotne plāni. Augusta beigās ASV Jūtas štatā spriedzes pilnā skrējienā izcīnīta trešā vieta 50 jūdžu sacensībās, pavasarī prestižajās 125 kilometru sacensībās Kanāriju salās piekāpšanās tikai ātrākajai dāmai. Līdzīgs scenārijs – ar vienas dāmas palaišanu priekšā risinājās arī šovasar notikušajā Monblāna maratona 25 kilometru satelitdistancē. Pērn Norvēģijā izcīnīta ceturtā vieta 81 kilometru skrējienā bija viens no apliecinājumiem par vēlmi augstā līmenī sacensties pasaules labākajiem.

Pēc Starptautiskās taku skriešanas asociācijas (ITRA) sastādītā reitinga datiem redzams, ka Andris Ronimoiss (741 punkti) varētu ierindoties labāko simtniekā (93.vieta) un būt aiz pasaules ātrāko dāmu desmitnieka.

Taku skrējēju TOP9 (ITRA reitinga punkti)

 

Romāns Evarts (750)

Andris Ronimoiss (741)

Uldis Kļaviņš (700)

Arnis Rumbenieks (694)

Andis Rumbenieks (691)

Kristaps Broks (691)

Anatolijs Tarasovs (680)

Artūrs Vadzis (679)

Kristaps Kaimiņš (678) 

Pērn PČ otrs ātrākais latvietis Kristaps Broks ieņēma vietu uzreiz otrā simta sākumā (103.vieta), šogad pirmsstarta reitings četriem Latvijas skrējējiem - Mārtiņam Puriņam (660p.), Jānim Kūmam (658p.), Oskaram Cimermanim (647p.) un Didzim Glušņevam (632p.) atvēl vietas no 120. līdz 126.pozīcijai starp starta sarakstā redzamajiem 153 skrējējiem.

Mārtiņš Puriņš ir trīskārtējs Siguldas kalnu maratona uzvarētājs, Somijas „Marathon of Dangers” trases rekorda labotājs (2013.g.), pērnā „Cēsis Eco Trail” trešās vietas ieguvējs, kā arī ieņēmis ceturto pozīciju zināmajā Madeiras salas kalnu taku sacensībās (116km). Puriņš ir arī pašreizējais Latvijas Kalnu karaļa titula īpašnieks.

100km+ skrējēju TOP9 (ITRA reitinga punkti)

 

Romāns Evarts (748)

Andris Ronimoiss (716)

Andis Rumbenieks (689)

Artūrs Vadzis (677)

Mārtiņš Puriņš (652)

Laimonis Skadiņš (628)

Jānis Viškers (607)

Matīss Vecvagaris (601)

Valdis Ņilovs (567)

Orientierists Jānis Kūms un pārējie skrējēji būs debitanti šāda līmeņa sacensībās. Kūma kontā ir uzvara šī gada „Cēsis Eco Trail” 31 kilometru satelitskrējienā un pirms trim gadiem piekāpšanās Mārtiņam Puriņam cīņā par uzvaru Siguldas kalnu maratonā (54km).

Smiltenieša Oskara Cimermaņa lielākais sasniegums ir kāpšana uz goda pjedestāla trešā augstākā pakāpiena nesen aizvadītajā Siguldas kalnu maratonā, kurš augstummetru ziņā ir teju divreiz grūtāks par „Cēsis Eco Trail”.  Pēdējo četru gadu laikā triatlona zīmola „Ironman” distanču cienītājs Cimermanis dalību Siguldas kalnu maratonā izlaida tikai pērn.

Didzis Glušņevs tāpat kā Kūms un Cimermanis nav skrējis ārpus Latvijas, taču nesen skriešanas karjeru sākušā taku cienītāja kontā ir divas trešās vietas šogad aizvadītajos „Cēsis Eco Trail” un „Zilonis tumsā”. Savu pirmo taku skriešanas pieredzi Siguldas kalnu maratona 70 kilometru distancē Glušņevs šogad uzlaboja par stundu un kļūme ar trases marķējumu neļāva pacīnīties par vietu trijniekā.

70-99km skrējēju TOP9 (ITRA reitinga punkti)

 

Andris Ronimoiss (741)

Uldis Kļaviņš (700)

Romāns Evarts (686)

Andis Rumbenieks (674)

Mārcis Gubāts (661)

Jānis Viškers (654)

Dainis Limanāns (653)

Oskars Cimermanis (646)

Mārtiņš Puriņš (645)

Andrejs Jesko ir vienīgais Latvijas komandā, kurš nav „draftēts” nevienā ITRA sacensību trasē. Garo distanču skrējējs no Rēzeknes novada Nagļiem pavasarī laboja Latvijas rekordu 50 kilometros (3:00:41) un sāka startēt populārajā taku skriešanas seriālā ''Stirnu buks'', kur izcīnīja otro vietu sezonas kopvērtējumā. Vasarā viņš aizvadīja treniņnometni Gruzijas kalnos Kazbeka pakājē ar Latvijas labāko kalnu taku skrējēju Romānu Evartu un iespējams sagādās pārsteigumu arī citu valstu pārstāvjiem.

Pats Romāns Evarts (750 ITRA punkti) šobrīd atrodas Nepālā un nevar palīdzēt valstsvienības startam PČ. Aizvadītajā nedēļā, 22.oktobrī, puisis no Lielvārdes triumfēja 100 kilometru Anapurnas kalnu taku skrējienā ar 5000 augstummetriem (13:25:50). Skrējiena sākuma 30 kilometri bija samērā līdzeni, kuros latvietis uzņēmās iniciatīvu un izvirzījās līderu grupas priekšgalā, tad pameta sekotājus un skrējienu turpināja viens, kamēr nomaldījās no trases, portālam lsm.lv pavēstīja pats skrējējs.

Nācās konkurentus panākt un apsteigt, lai tuvāko sekotāju uzvarētu ar pusstundas pārsvaru. Turpmākajā skrējiena daļā kāpumi bija stāvi un smuki, stāsta skrējējs, norādot, ka arī pašas sacensības bijušas daudz interesantākas par Kanāriju salās redzētajām.

Sarunā ar lsm.lv, Romāns Evarts novēl Andrejam Jesko pārspēt visus konkurentus un no Nepālas sūta sveicienus visai komandai: „Lai viņi izbauda pasākumu!”, īpaši pieminot Martu Zumbergu un Mārtiņu Puriņu, kurus iepazinis Lavaredo kalnu skrējienā Itālijā. Līgai Ārniecei Romāns Evarts novēl sākt piedzīvojumu sacensību karjeru.

Summējot trīs labākos ITRA reitinga skrējējus, Latvijas vīru komandai nepietiek punktu, lai 28 komandu konkurencē iesprauktos labāko divdesmitniekā (24.vieta reitingā).  Savukārt sievietēm tāda iespēja varētu būt 24 valstsvienību vērtējumā (20.vieta reitingā).

Lietuvieši reitingā ierindojas četras piecas pozīcijas zemāk par abām Latvijas komandām, neskatoties uz to, ka dienvidu kaimiņu komandā startēs Latvijā labi zināmais Vaidas Zlabis (818 punkti ITRA reitingā), kuru pie favorītiem pieskaita arī sacensību apskatnieki no ASV. Tikmēr ātrākā lietuviete finišēs aiz Latvijas dāmu trijnieka.

Pirmos 30 kilometrus līdz pirmajam dzeršanas punktam trase būs samērā viegla un tiks pieveikta rīta pusē drīz pēc gaismas iestāšanās. Tālāk skrējēji sastapsies ar solīto karstumu, ko sinoptiķi prognozē līdz pat +26 grādiem. Mērenākas prognozes uzrāda +18 grādus dabas parka kalnu takās. Otrais dzeršanas un ēšanas punkts trasē plānots ap 55 kilometriem, trešais tehniskajā trasē būs pēc 70.kilometra, kad līdz finišam būs atlikuši mazāk par 15 kilometriem un noskrējiens uz leju.

Atšķirībā no pagājušā gada, šoreiz komandai ir atbalsta komanda viena cilvēka personā. Māris Jansons sagaidīs komandas dalībniekus trijos kontrolpunktos un palīdzēs skrējējiem gan ar ekipējumu, gan pārtikas un šķidruma rezervēm.

85 kilometru distancē trīs virsotnes sasniegs 1000 metru augstumu virs netālā okeāna līmeņa, viena virsotne 1500 metru augstumu. Salīdzinot ar pērnā gada trasi, organizatori skrējienam kalnu indeksu samazinājuši no 8 uz 7. Par to, vai skrējiens tuvāk jūras līmenim ir vieglāks, varēs pārliecināties Latvijas komandas līdere Irita Puķīte no Saulkrastiem.

Latvijas sieviešu izlase (ITRA reitinga punkti)

 

Irita Puķīte (599)

Līga Ārniece (573)

Marta Zumberga (563)

Viviana Kirilova (549)

Laura Čakle (540)

Ilze Lapiņa (512)

Linda Beldava (493)

Irita Puķīte ar 599 ITRA punktiem ir labākā Latvijas kalnu taku skrējēja. Divām uzvarām Siguldas kalnu maratonā viņa šogad pievienoja uzvaru arī 35 kilometru satelītdistancē. Daudzu rogaininga sacensību uzvarētāja Latvijas komandas sastāvā startēs ar PČ pieredzi. Pērn skrējēja izcīnīja 57.vietu, šogad Iritas Puķītes reitings ierindo viņu 72.vietā.

Savā vārda dienā 27.oktobrī komandas līdere Bragā nodeva dopinga analīzes un cer, ka sniegumu trasē pēc iespējas mazāk ietekmēs vairāku nedēļu slimošana pirms došanās uz PČ.

Taku skrējēju TOP9 (ITRA reitinga punkti)

 

Irita Puķīte (599)

Kristīne Kuzņecova (591)

Līga Ārniece (573)

Vieda Lūsa (567)

Marta Zumberga (563)

Linda Boldāne (559)

Guna Meistere (558)

Viviana Kirilova (549)

Liene Puķe (548)

Orientieriste Līga Ārniece (573p.) no Siguldas ir divkārtēja „Cēsis Eco Trail” uzvarētāja un kopā ar Iritu Puķīti vāks lielāko punktu ražu Latvijas sieviešu komandai. PČ starta sarakstā tikai pāris vietas zemāk (87.vietā) atrodas Marta Zumberga (563p.) no Dundagas, kura četros Siguldas kalnu maratonos divreiz kāpusi uz otrā augstākā pakāpiena. Otrā un trešā vieta izcīnīta 2015. Un 2014.gada „Cēsis Eco Trail”. Šogad startēts prestižajā 122 kilometru Lavaredo kalnu ultramaratonā Itālijā, pirms trim gadiem „Marathon of Dangers” Somijā.

Viviana Kirilova (549 p.) PČ startēs kā šī gada Siguldas kalnu maratona uzvarētāja, kur triumfēja pēc pērn izcīnītās trešās vietas. Viņas kontā arī otrā vieta „Cēsis Eco trail” 31  kilometru satelītskrējienā.

100km+ skrējēju TOP9 (ITRA reitinga punkti)

 

Marta Zumberga (490)

Sigita Vāce (480)

Anita Liepiņa (478)

Ilze Lapiņa (469)

Svetlana Kuļčihina (462)

Baiba Močāne (461)

Līga Plakane (454)

Inese Gulbe (440)

Dace Linde (439)

Laura Čakle (540p.) no Ventspils novada Vārmes šogad „Cēsis Eco Trail” piekāpās Līgai Ārniecei cīņā par pirmo vietu galvenajā 80 kilometru distancē. 29.oktobrī abas skrējējas atkal dosies vienā trasē, tik mērķis būs cits, jo komandu vērtējumā Latvijas dāmas var cīnīties par augstāku pozīciju nekā individuāli. Kurzemniecei palīdzēs Stirnu buks sezonā gūtā pieredze, kur Laura Čakle kļuva par 2016.gada sezonas uzvarētāju.

Pieredzējusī Ilze Lapiņa (512p.) skrējusi augstummetriem bagātas sacensības Kanāriju (7425m) un Madeiras (4325m) salās. Pirms diviem gadiem rogainingos rūdītā orientieriste izcīnīja ceturto vietu Siguldas kalnu maratonā.

70-99km skrējēju TOP9 (ITRA reitinga punkti)

 

Līga Ārniece (573)

Viviana Kirilova (547)

Irita Puķīte (546)

Laura Čakle (540)

Anita Liepiņa (532)

Guna Meistere (526)

Marta Zumberga (523)

Līga Līce (521)

Alma Vītola (514)

Komandu ieskaitē var startēt sešas dalībnieces, tāpēc Linda Beldava (493p.) Latviju pārstāvēs individuālajā ieskaitē. Pēdējo trīs gadu laikā viņa noskrējusi visus Siguldas kalnu maratonus un šogad 71 kilometru distancē izcīnīja sesto vietu sieviešu vērtējumā. Pērn „Cēsis Eco Trail” 78 kilometru trasē ierindojās piektajā pozīcijā. Uz Portugāli Beldava devusies pēc pirmās ārvalstu kalnu taku skriešanas sacensību pieredzes tāpat kā Līga Ārniece, Viviana Kirilova un Laura Čakle.

Komplektējot Latvijas izlases sastāvu, tika ņemta vērā iepriekšējā pieredze ārvalstu kalnu ultramaratonos (100km+) un nopelnītās godalgotās vietas Latvijas taku skrējienos Siguldā un Cēsīs (70-99km), kā arī vēlme par saviem līdzekļiem startēt un pārstāvēt valsti. Kāds netika traumu, veselības vai kādu citu iemeslu dēļ, taču šogad komanda varētu būt stiprāka, salīdzinot ar debijas gada sastāvu.

Taču jārēķinās, ka četriem elites skrējējiem no Spānijas, Vācijas, ASV un Lielbritānijas ITRA reitings ir virs 900 punktiem. Ar vismaz 800 punktiem savos CV startēs 52 skrējēji. Divām skrējējām no Polijas un Francijas reitinga punkti sniedzas virs 800 punktiem. Vairāk par 700 punktiem ir 25 daiļā dzimuma pārstāvēm, kamēr nevienai no Latvijas skrējējām nav 600 reitinga punktu.

Sacensību rīkotāji aprēķinājuši, ka 16 stundu kontrollaikā var iekļauties skrējēji ar 490 ITRA reitinga punktiem. Visi Latvijas skrējēji izpilda šo kritēriju, kamēr citu valstu četriem vīriem un piecām dāmām 29.oktobrī būs jāpierāda pretējais.

Pavadot distancē vairāk nekā 14 stundas, skrējējiem otrreiz būs nepieciešami pieres lukturīši, jo pēc septiņiem vakarā satumsīs un līdz kontrollaika beigām būs atlikušas divas stundas.

260 skrējēji PČ startēs piecos no rīta (plkst.7 pēc Latvijas laika), notikumiem līdzi varēs sekot gan sacensību rīkotāju lapā, gan sociālajos tīklos, kur būs nodrošināta fotoreportāža.

Jau tagad zināms, ka 2017.gada kalnu taku PČ risināsies Itālijā un tiek pieļauta 50 kilometru distance, kura varētu pamīšus katru otro gadu mainīties ar 80 kilometru skrējienu. Tā kā divas trešdaļas dalībvalstu atrodas Eiropā, tad trešo gadu pēc kārtas par sacensību norises vietu izvēlēta tieši Eiropa.

Piektdien, 28.oktobrī, Portugāles pilsētā Bragā plkst.16 (pēc Latvijas laika plkst.18) notiks PČ atklāšanas ceremonija. Pirmo reizi pēdējo gadu laikā Vieglatlētikas savienība (LVS) parūpējusies par ultramaratonistu parādes formām, kuras līdz šim bija trūkušas gan diennakts skrējienos, gan 100 un 50 kilometru sacensībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti