Etnogrupa «Vairogi» daudzina savu novadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Popularizēt savu novadu un tā vēsturi – tā savu radošās darbības virzienu vērtē Beverīnas novada Trikātas pagastā izveidotās etnogrupas „Vairogi” mūziķi. Grupa sevi piesaka ar dziesmām, kuras veltītas gan Beverīnas novada un Trikātas vēsturei, gan arī pārdomām par šodienu un mūsu nacionālo pašapziņu.

Trikātas etnogrupas „Vairogi” dziesmās ieskanas Beverīnas un Tālavas vārds, grupas līderis Ando Krūze stāsta, ka tāda arī ir viņu vēlme, likt padomāt par mūsu vēsturi, kas nebūt nav tikai nepilni simts gadi.

"Kādreiz jau stāstīja, ka latviešiem jau sava valsts nekad nav bijusi un ka mēs esam pēc Atmodas iztaisījuši savu valsti, tā nav taisnība, mums ir jau Tālavas valsts ar saviem pamatiem, gan tāpat bija gan kuršiem, gan zemgaļiem savi veidojumi. Tā kā mums ir ļoti dziļi pamati mūsu valstiskumam un tie nav radušies tikai pirmās atmodas laikā, viņi ir daudz agrāk," norāda Ando Krūze.

Lai klausītājus jau pirms koncerta noskaņotu atgriezties senākā pagātnē, ar Trikātas vēsturi un Tālavas valsts ķēniņu Tālivaldi iepazīstina novadpētniece Inga Boškina. Varbūt, ka te bijusi arī teiksmainā Beverīnas pils, bet par to gan vēl vēsturnieki strīdas un meklējumi, minējumi turpinās, taču tas, ka te bijusi Tālavas valsts zeme un tā sniegusies pat līdz Pitalovai Krievijā, šaubu nav.

"Jā, trikātieši jau var pat pierādīt, 12 gadsimtā šeit bija Tālavas valsts ar savu centru Trikātu," stāsta Inga Boškina. "Tālivaldis bija Tālavas valsts vecākais un arī Trikātas novada vecākais, viņa sēdeklis atradās Trikātā un mēs pavisam droši varam teikt, ka Trikāta bija Tālavas valsts galvaspilsēta."

Un apliecinot to, ka Beverīnas novadā lepojas ar šo savu seno vēsturi, Trikātas centrā pirms pieciem gadiem atklāja arī pieminekli Tālavas zemes valdniekam Tālivaldim. Pieminekļa idejas autors un finansētājs ir vietējais zemnieks Rihards Circenis.

"Tas pateicoties Jānim Lejiņam, Rihardam Circenim, ka viņi iedzīvināja tautā šo mūsu ķēniņu. Jo parasti, kā viņi saka, mēs ceļam pieminekļus svešiem iekarotājiem, svešiem vadoņiem, kāpēc mēs nevaram pieminekli uzcelt paši savam ķēniņam? Un šāds piemineklis pavisam droši var teikt ir vienīgais visā pasaulē, latviešu ķēniņam celts piemineklis," turpina novadpētniece.

Trikātas etnogrupā „Vairogi” apvienojušies mūziķi no Trikātas, Valmieras un Cēsīm, kuri paši atzīst, ka viņus vieno tas, ka ar savām dziesmām vēlas, lai klausītājs aizdomātos, tāpēc arī svarīga ir ne tikai dziesmu melodija.

Etnogrupa izmanto Māras Zālītes, Vizmas Belševicas, Valda Rūjas un citu dzejnieku darbus.

"Tas mūsu virziens – spēcīgi teksti, pirmām kārtām,  vēstījums, lai nav atspēlēta tikai dziesma, bet lai tas aiziet un cilvēki sāk domāt, aizkustina sirdi, mūsu pašu dziesmas un tautas dziesmu apdares," raksturo Ando Krūze.

Grupas  dalībnieks Uldis Punkstiņš uzsver, ka šajā laikā ļoti svarīgi ir stiprināt mūsu, kā tautas pašapziņu.

“Tāds laiks, man liekas, ka tas ļoti pietrūkst patriotisms, mēs esam aizgājuši tālu no tām domām un vērtībām, ar ko mēs gribējām šajā valstī dzīvot, tas kas lielām tautām varbūt ir atļauts, mazām var būt nāvējoši," turpina Punkstiņš.

""Vairogus” jau mēs netaisījām naudas dēļ, bet tāpēc, ka mēs nesam šo ideju, šo Beverīnas vārdu, šo senatni, visu to, kas ir mantojumā no mūsu pagātnes," papildina Krūze. "Nu mūsu dziesmas ir vairogi seni, kā Ļūdēns ir teicis pazīstamajā "Līvu" dziesmā, tā kā ar tādu domu arī šo nosaukumu grupai likām."

Taujāti par nākotnes plāniem Trikātas mūziķi stāsta, ka ir jau pirmie piedāvājumi aranžēt mūziku deju kolektīviem, un protams, būs arī koncerti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti