Salas novads grimst strīdos par peldbaseinu nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jēkabpils pilsētas dome 4.septembrī apstiprināja Finanšu komitejā pieņemto lēmumu slēgt Salas peldbaseinu un likvidēt šo Jēkabpils sporta centra struktūrvienību. Savukārt ar ideju par baseina un viesnīcas celtniecību jau 2012.gadā nāca klajā SIA "Reāls". 

Jau toreiz dome bijusi gatava atteikties no Salas peldbaseina. Finanšu nodaļas vadītājs un SIA īpašnieks Modris Lācis bija Jēkabpils domes deputāts, taču toreiz savam biznesam piešķirto finansējumu apturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Eksperti atzinuši, ka Salas peldbaseina ēkai nepieciešama finansiāli ietilpīga renovācija, taču ar dotāciju, kas piešķirta vēl neesošā Jēkabpils baseinam, pilnīgi pietiktu, lai savestu kārtībā baseinu, kas vēl pavasarī funkcionēja. 

Kādēļ domnieki priekšroku dod atbalstīt savā bijušā deputāta privāto biznesu, nevis vispirms sakārtot savā īpašumā esošo sporta bāzi? Salas novada padome sasauca ārkārtas sēdi, lai izskatītu jautājumu par Salas peldbaseina pārņemšanu.

Lēmums par Jēkabpils sporta centrā rīcībā esošās struktūrvienības likvidēšanu jeb 25 gadus vecā Salas peldbaseina slēgšanu avārijas stāvokļa dēl bija pārsteigums.

Salas novada pašvaldības vadītāja Irēna Sproģe par situāciju ar peldbaseinu
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Eksperti atzinuši, ka Salas peldbaseina ēkai nepieciešama finansiāli ietilpīga renovācija. Jēkabpils laikraksts "Brīvā Daugava" rakstīja, ka šī gada sākumā bija iecerēts, ka līdz skolas sākumam tiks uzcelts jaunais SIA "Reāls" peldbaseins. No šī uzņēmuma dome turpmāk plāno īrēt peldbaseina telpas skolēnu treniņiem un apmācībām. Amatpersonas laikrakstā pauda savā īpašumā esošā peldbaseina priekšlaicīgu nāvi.

Salas novada sporta organizators, vidusskolas sporta skolotājs un peldēšanas treneris Pēteris Krastiņš ar lepnumu izrādīja Salas vidusskolas rekonstruēto sporta zāli un trenažieru zāli. Savukārt Salas baseinam nākamgad rudenī būtu 25 gadi - ne pirmā, ne pēdējā šāda veida būve, kas izdzīvojusi, un nepieciešamības gadījumā renovēta turpinātu kalpot iepriekšējām vajadzībām. Sporta skolas bērni, kam jau labi sasniegumi savā sporta veidā, šajā situācijā izmanto Kokneses baseinu.

Jēkabpils pašvaldība, reorganizējot Jēkabpils rajona padomi, pārņēma interešu izglītības iestādes — Sporta, Mūzikas un Mākslas skolu un Bērnu un jauniešu centru, ar novadu pašvaldībām tiek slēgti līgumi par savstarpējiem norēķiniem. Bērnu vecāki, maksājot par savu atvašu izglītību minētajās iestādēs, sedz tikai daļu no skolēna mācību izmaksām, pārējo finansē Jēkabpils dome un tās pašvaldības, kurās deklarētie bērni mācās šajās interešu izglītības iestādēs. Par to arī tiek slēgti līgumi ar novadu pašvaldībām. 

Vērtētie ienākumi uz vienu Jēkabpils iedzīvotāju ir tikai 480 eiro, bet Salas novadā — 530 eiro. Tātad ir pamats runāt par to, ka Jēkabpils savā ziņā ir trūcīgāka.

Salas novada pašvaldības vadītāja Irēna Sproģe vispirms norādīja un nesakārtoto likumdošanu. Taču neviens aptaujātais tieši neatbildēja uz jautājumu, kādēļ tāda steiga, ka vispirms dota zaļā gaisam jaunajam peldbaseinam, apsolīta dotācija arī peldētapmācībai bērniem. Alegorijās runājot, vispirms jāapglabā vecais, jo pilsēta nevar pabarot divas mutes.

Līdzšinējais peldbaseina direktors Antons Sproģis, kurš nav radinieks Salas pagasta priekšsēdētājai, izrādīja strīdus objektu un ieskicēja  tā vēsturi. Pēc ilgas vilcināšanās un solītās ekspertīzes šovasar ieradās arhitekts-eksperts, kas, vizuāli uzmetot acis griestu konstrukcijai, parakstījis baseinam nāves spriedumu. 

Antons Sproģis par Salas peldbaseina ekspertīzi
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

Rajona padome negribēja nedz maksāt, nedz baseinu dotēt turpmāk. Pirms 14 gadiem Jēkabpils padome un Jēkabpils pilsētas dome sadalīja Salas peldbaseinu divās domājamās daļās un nodeva Jēkabpils Sporta centram. Darbs normāli ritējis 10 gadu, līdz gadu vēlāk domes deputāts nācis klajā ar jauno priekšlikumu, stāstīja Sproģis.

Neoficiāli gaisā virmo informācija, ka pēc jaunā baseina nodošanas ekspluatācijā pašvaldība to īrēs no privātā biznesmeņa un dotēs bērnu apmācību. Sliktākais scenārijs, - ja privātais bizness nepavilks un banka atņems kredītu, pašvaldība glābs situāciju, pārņems funkcijas un tiks pie sava baseina.

Salas baseinam gadā vajag apmēram 112 tūktošus eiro, bet SIA "Reāls" dotācijai tikai 40 tūkstošu. Līdzīgas runas no deputātu mutes skanēja jau 2012. gadā, kad SIA "Reāls" jau pirmo reizi nāca klajā ar ideju par baseina un viesnīcas celtniecību. Jau tad dome bijusi gatava atteikties no Salas peldbaseina.

Nav gan skaidrs vai pietiks ar šobrīd no domes atvēlētajiem 40 tūkstošiem, vai būs vēl citas izmaksas. Vai tā ir nejaušība, ka jaunā peldbaseina radīšanai vecais kļuvis par traucēkli, jo dotācijas abiem vairs nesanāktu...

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti