PAREIZAIS VIEDOKLIS par pensiju indeksiem 2

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vācot informāciju par iespējamo pensiju indeksāciju, PAREIZAIS VIEDOKLIS konstatēja, ka tas ir kaut kas Latvijā pilnīgi jauns un negaidīts. Nav zināmas ne formulas, ne modeļi.

Fakts: Šīs nedēļas laikā Labklājības ministrija (LM) iesniegs Saeimā Senioru konsultatīvās padomes lēmumu indeksēt pensijas līdz 200 latiem ar indeksu 1,04. © Delfi

PAREIZAIS VIEDOKLIS jau aprīļa vidū bija norādījis, ka pensiju indeksāciju būtu pareizi atlikt līdz aptuveni 2020.gadam. Tādēļ zināmu satraukumu izraisa doma, ka pensijas varētu sākt indeksēt jau šogad. Protams, tā ir nesaprātība. Tomēr, ja tā, kā mēdz teikt, ir KONCEPTUĀLI lemts, tad PAREIZAIS VIEDOKLIS ir būt lojāliem un tolerantiem un visādīgi palīdzēt atrast labāko veidu, kā to izdarīt.

Arī pensionāru priekšnieks Siliņa kungs ir izteicies – mazs esot, bet sataustīt vēl varot – tas par indeksāciju domājot.

Būt lojāliem un tolerantiem pret valdības politiku nav paša PAREIZĀ VIEDOKĻA izdomājums. Arī pensionāru federācijas šefs ir augstākā tolerancē norādījis – prasot jau vairāk, bet, ja naudas nebūšot, atgriezīšoties pie lētākā varianta. Grūti izsekot visam aktīvo pensionāru prasību mikslism, bet izskatās apmēram tā – no sākuma prasīja indeksēt pensijas līdz 300 latiem, tad līgani pārgāja pie prasības par 250 un tagad jau tā šķelmīgi liek manīt, ka ar diviem simtiem arī var to joku sarunāt. Valstij grūti laiki. Tātad /© V.Dombrovskis/ jāsaprot to /© A.Šlesers/, ka jāsāk iekrāt laimes dienām – tām dienām, kad mūsu valsts prezidentēs Eiropas Savienībā. Tad mēs parādīsim visādiem vāciešiem un sprančiem, kurš ir komandieris!

Atpakaļ pie pensijām. Uzplaukuma ministre ir pierādījusi, ka nav vis tikai sirmo ļaužu kaitinātāja. Tādi NEJĒDZĪGI VIEDOKĻI radušies dēļ stingra un tieša rakstura. Un arī tādēļ, ka masu mediji vienmēr visu sagroza. Lai briesmīgāk. Lūk, tagad ministre stingri saka: Indeksācija būs. Punkts. Jāizdomā vēl tie labākie modeļi.

Ja jādomā – domāsim. PAREIZAIS VIEDOKLIS piedāvā vairākus modeļus izvērtēšanai.

Vispirms – santīma modelis (SM). Attīstām tālāk Siliņa kunga ideju, ka jābūt mazam, bet lai var sataustīt. Vismazākais, ko tomēr var sataustīt, ir viens santīms. Var pieņemt, ka pensionāri to var un prot sataustīt pat sevišķi labi.

Un kopumā daudz cietusī valsts to tiešām var finansiāli pacelt. Te arī ir lielas iespējas izrādīt pretimnākšanu un labo gribu. Proti, ja nu galīgi nav mierā ar vienu, nu…eh, lai tad iet arī divi santīmi. Ja tādas pavisam nopietnas sarunas, var pat līdz trim santīmiem izkaulēt. Padomājiet, tas ir 300% pret sākotnējo piedāvājumu! Kur vēl lielāku pretimnākšanu.

Tomēr ir bīstami, jo Finanšu ministrija var izdomāt, ka varbūt tad vispār nemaz. Aprēķini ļoti sarežģīti, jāindeksē tur ar santīmu daļām un jāpērk jauna, jaudīga programmatūra. Un vēl Nacionālā apvienība, kā parasti neatbalstītu. ZZS teiktu, ka atbalsta bet „jūs jau mūs neņemat”...

Rezumējot - no ekonomijas un taustīšanas viedokļa SM noder, bet risks ir.

Aplūkojam citu modeli. IM (iztikas minimums) modeli. Redz, iztikas minimums tomēr ir 177 lati. Nu, tādos gadījumos parasti mēdz apaļot uz leju, tātad – 170 lati. Tas tad būtu tas racionālais skaitlis, līdz kuram indeksēt pensijas.

Minimālā alga (200 lati) atskaites punktam neder. Alga ir alga, un pensija ir pensija. Tad jau sāks pieprasīt pensiju algas lielumā.

Var sanākt ziepes, jo pa to laiku pietuvosies vēlēšanas. Modelis derīgs tālākai apspriešanai.

Mazliet radikālāks bet arī apskatāms ir MM modelis – maksimāli minimālais. Būtība – indeksēt lielās pensijas. Lielo pensiju nav daudz. Prezidents Bērziņš atteiksies, tātad paliek vēl mazāk. Tātad līdzekļus vajag minimāli un var maksimāli izsekot, vai katrs biezais pensionārs prātīgi izlieto. Un cienījamā paaudze tad vairāk būs aizņemta ar savstarpējo rēķinu kārtošanu, nejaucoties iekšā nopietnās valsts lietās.

Aplūkojams arī EM – Eiropas mirāžas modelis. Šogad lemt, ka pieliks kādu nieku. Ja sākas sirmgalvju kurnēšana, tad (te vajadzīgas labas iemaņas) klusi un uzticīgi iečukstēt, ka… žēl, ka nevar čukstus uzrakstīt, mēģināsim šādi: Tas tikai ir viltīgs manevrs, kamēr tiekam iekšā eiro zonā. Pēc tam atlaižam brīvi un liekam indeksu vismaz divi. Un to tad arī tikai sevišķi neklausīgiem un izlaidīgiem pensionāriem. Klausīgajiem vairāk.

Nākamais modelis ļauj paskatīties uz problēmu no citas puses. Tas ir vēlēšanu modelis (VM). Ļauj īpaši neiespringt par santīmiem un latiem, bet norāda uz netaisnību, ka vēlēšanu tiesības pilsoņiem nepiekrīt tūlīt pēc dzimšanas, bet tikai pēc ļoti ilga laika.

Ja aplūkojam šo no loģikas viedokļa, tad pensijas iestāšanās brīdi varētu saistīt ar vēlēšanu tiesību… kā lai precīzāk pasaka… nevis atņemšanu, bet atbrīvošanu no vēlēšanu tiesību sloga.

Nu labi, pašvaldības vēl divus gadus varētu. VM modeļa pielietošana pensiju indeksēšanā padarītu šo procesu ievērojami vienkāršāku. Pazustu nīstais populisms. Un, protams, pazustu arī šantāža, kuru laicīgi pamanījusi Uzplaukuma ministrīte.

Nu mums ir SM, IM, MM, EM un VM modeļi. Bet PAREIZAIS VIEDOKLIS ir, ka vislabākais protams, būtu BUMMM! modelis – briesmīgās un mežonīgās muldēšanas modelis. Proti, pensionāru pārstāvji tik ilgi tiek tirpināti un apmuldēti darba grupu, koncepciju, formulu, modeļu uc. sēdēs, ka beigās psiholoģiski gatavi piekrist jebkam. Pat viena santīma (SM) modelim. Un vēlāk brīnās, kā varējuši kaut ko tādu…

Ja atgriežamies pie iepriekšējās PAREIZĀ VIEDOKĻA konsultācijas aprīļa vidū, tad progress ir nopietns. Toreiz meklēja pensiju indeksācijas formulu, tagad – modeli.

Ak, jā, un toreiz vēl runāja par tādām ļoti korektām un tolerantām, bet tomēr pensionāru protesta akcijām rudenī. Acīmredzot, papīra trūkuma dēļ interneta portālos par to vairāk nav dzirdēts. Vai arī nav skaidrs, par kuru rudeni ir runa.

Ar cieņu

Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pareizais viedoklis

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti