Zolitūdes traģēdijas galaziņojuma liktenis izšķirsies nākamnedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirmdien Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija sanāks, lai balsotu par tās galaziņojumu. Šonedēļ diskusijas izraisīja tas, ka ziņojumā kā atbildīgās minētas 16 personas, tāpēc komisija ceturtdien sanāca uz pēkšņu sēdi, kurā sarakstu saīsināja līdz septiņām personām. Taču izskan arī viedokļi, ka morāli un politiski atbildīgo vārdi nebūtu jāmēģina nosaukt vispār, un tas raisa bažas par galaziņojuma likteni.

 "Tas bija komisijas priekšlikums izsvītrot liekos uzvārdus, jo būtībā, vēloties hronoloģiski fiksēt atbildīgās personas, mēs iebalsojām personas uzvārdus, kam ir visai attāla, pat ļoti attāla saistība ar Zolitūdes traģēdiju. Tie bija tie atbildīgie komisijas locekļi - gan Tautsaimniecības, gan Budžeta komisijas locekļi un vadītāji no 2009.gada," teica stāsta komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis no frakcijas „No sirds Latvijai”, skaidrojot pēdējos labojumus galaziņojumā, kas tika apstiprināti ārkārtas sēdē.

Tādējādi galaziņojumā plānots atstāt vien septiņu par Zolitūdes traģēdiju morāli un politiski atbildīgo vārdus - ekspremjera Valda Dombrovska ("Vienotība"), bijušo ekonomikas ministru Arta Kampara ("Vienotība)" un Daniela Pavļuta, divu bijušo Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru - Jura Pūces un Anrija Matīsa, kā arī Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova ("Saskaņa") un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītāja Ingusa Vircava vārdu.

Balsojums par ziņojuma galīgo redakciju ir paredzēts pirmdien, 12.oktobrī. "Lielā mērā šis jautājums izšķirsies, kā "Saskaņa" reaģēs uz Nila Ušakova uzvārda palikšanu. Otrkārt - kā rīkosies "zaļie zemnieki". Vai nu viņi izvēlēsies principu "vārna vārnai acī neknābj" un aizstāvēs savus koalīcijas biedrus - "Vienotību", kuras cilvēki ir šajā sarakstā, un viss paliks pa vecam. Vai arī izšķirsies balsot par galaziņojumu tādu, kāds tas ir ar šiem septiņiem uzvārdiem".

Balodis uzskata: ja ziņojums netiks pieņemts, tad iemesls nebūs tā kvalitāte, bet gan tas, ka komisijas vairākumam pietrūkst drosmes atzīt atsevišķu personu politisko atbildību, jo daļa tās locekļu būs vēlējusies pasargāt savējos.

Vispirms komisijai gan būs jābalso par tās sekretāra Inta Dāldera ("Vienotība") iesniegto priekšlikumu. Viņš rosina no galaziņojuma teksta izslēgt visas norādes uz konkrētu fizisku personu vainu un atbildību. Dālderis uzskata, ka tas ir saprātīgs piedāvājums, kas ļautu izbeigt neauglīgās diskusijas.

"Situācija jau kļūst komiska - sākumā vienojāmies, ka vispār nevienu [uzvārdu galaziņojumā] neiekļausim. Tad vienojāmies, ka iekļausim vienu, tad atkal pagarinām sarakstu, tad atkal sašaurinām. Es neredzu galu šim procesam. Lai mēs varētu nonākt līdz kādiem kopējiem viedokļiem par to, kas tad ir darāms un nevilkt garumā komisijas darbu, mans piedāvājums ir vienkārši pabeigt šīs debates.

Pēc būtības tiesiskā valstī par katras fiziskas personas vainu un atbildību konkrētā nodarījumā var lemt tikai un vienīgi tiesa," teic Dālderis.

Cīņa par un ap uzvārdiem šķiet nebūtiska "Providus” pētniecei Agnesei Lešinskai, kas līdzdarbojusies komisijā, jo svarīgākas ir ziņojuma atziņas par būvniecību.

"Komisija ir izdarījusi milzīgu darbu. Komisijas uzdevums bija apzināt sistēmiskās kļūdas, kas varēja novest līdz Zolitūdes traģēdijai, un lielos vilcienos komisija to arī izdarīja. (..)

Ļoti negribētos, ka amatpersonu iekļaušana vai neiekļaušana šajā ziņojumā novedīs līdz tam, ka ziņojums netiek apstiprināts, jo, kā mēs zinām, komisijas uzdevumos un mandātā nav meklēt vainīgās personas," teica Lešinska.

"Providus" pētniece aicināja "politisko cīņu" vietā vairāk laika veltīt ziņojumā iekļauto risininājumu īstenošanai, kas būtu daudz vērtīgāk.

Komisijā ir 12 deputāti – pa diviem no katras Saeimas frakcijas. Nesen spēkā stājušās izmaiņas Parlamentārās izmeklēšanas komisiju likumā paredz, ka galaziņojuma apstiprināšanai ir nepieciešams komisijas locekļu balsu vairākums – tātad septiņi deputāti.

Jau ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija pirmdien, 5.oktobrī, publicējusi gala ziņojuma projekta jaunāko galīgo redakciju, kurā atspoguļotas pēdējās četrās komisijas sēdēs pieņemtās izmaiņas un nosaukti arī 16 politiski un morāli atbildīgo amatpersonu uzvārdi.

Tiesa, jau otrdienas rītā Balodis atzina, ka šis skaitlis ir par lielu un par atbildīgajiem sauca septiņas bijušās un esošās amatpersonas.

Zolitūdes jeb "Maximas" traģēdija notika 2013.gada 21.novembra vakarā  un tajā dzīvības zaudēja 54 cilvēki, bet vēl daudzi guva dažādas traumas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti