Zolitūdes eksperiments turpinās: konstrukciju deformācija kļūst redzamāka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Policijas un būvniecības ekspertu eksperiments Zolitūdes traģēdijas vietā turpinās – speciālisti novēro sagruvušā veikala atlikušās jumta konstrukcijas, kuras noslogo baseini ar ūdeni, un trešdien pusdienlaikā deformācijas kļuva redzamākas. Būvinžinieru savienības vadītājs Mārtiņš Straume Latvijas Radio pieļāva – pirms traģēdijas ēkas jumta sijas deformējās ilgu laiku, iespējams, arī izraisot signalizācijas trauksmes.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) docents, būvniecības eksperts Aigars Ūdris Latvijas Radio sacīja, ka eksperiments turpinās un deformācijas procesi novērojami.

„Mūsu uzdevums novērtēt deformācijas procesus un atbildēt uz policijas jautājumiem,” pauda RTU eksperts.

Šobrīd speciālisti nevar konkrēti prognozēt, cik ilgi turpināsies deformācija, bet viņiem „savi apsvērumi ir”, atzina Ūdris.

RTU docents Aigars Ūdris par Zolitūdes eksperimentu: Eksperti tuprina novērot deformāciju
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Savukārt Straume atzīmēja, ka eksperiments ir profesionāli sagatavots un ir laba sadarbība ar policiju.

Viņš arī atzina, ka „bija priekšnojauta, ka [kopnēm jeb sijām] vajadzētu ātrāk padoties”.

Taču, kad metāla konstrukcijas „nogurst”, līdz iegrūšanai var paiet ilgāks laiks. Skaidrs, ka arī „Maxima” ēkā deformācijas sākās krietni pirms traģēdijas un, iespējams, bija iemesls trauksmes signalizācijām, pieļāva Straume.

Būvinžinieru savienības vadītājs Mārtiņš Straume par Zolitūdes eksperimentu: Deformācija sākās ilgi pirms traģēdijas
00:00 / 00:38
Lejuplādēt


Jau ziņots, ka  Zolitūdes traģēdijas vietā otrdien uzsāktajā eksperimentā atlikušās sagruvušā veikala „Maxima” ēkas jumta konstrukcijas ir noslogotas atbilstoši paredzētajai slodzei un sākusies kopņu deformācija, kas attīstās lēni, tāpēc nevar prognozēt, cik ilgi turpināsies  eksperiments, taču skaidrs, ka „nāves ēna” virs cilvēku galvām bijusi ilgāku laiku.

Otrdien pulksten 23.30 eksperti pārtrauca uzpildīt ar ūdeni baseinus uz atlikušās ēkas daļas jumta, jo bija sasniegta maksimāla slodze, kas norādīta būvobjekta specifikācijā. Lai gan nesošās konstrukcijas nav iebrukušas, sākusies deformācija, kas lēni attīstās.

Kontrolētajā jumtas sabrucināšanā paredzēts pārbaudīt „būvnieku piekopto noteiktu būvniecības kultūru”. Šis eksperiments ir tikai viena no ekspertīžu sastāvdaļām.

Vēlāk policija arī plāno pārbaudīt jumta konstrukcijas ar uguni, izraisot un nodzēšot ugunsgrēku, jo ēkas būvniecības procesā bija izcēlies ugunsgrēks. Policija plāno pārbaudīt ugunsgrēka ietekmi un būvmateriālu izturību.

Tāpat policija plāno izņemt pierādījumus, kuri joprojām ir apglabāti zem trešā jumtas nogruvuma gruvešiem. Objektu policija pametīs maija beigās, kad to varēs nodot īpašniekiem.

Pērn novembrī veikala „Maxima” jumta iebrukšana laupīja 54 cilvēku dzīvības, daudzi cilvēki tika ievainoti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti