Labrīt

Medikamentu viltošana ES dalībvalstu ekonomikai rada ievērojamus zaudējumus

Labrīt

Analītiķi: Deutsche Bank grūtības ir pārvaramas

Laikraksta "Auseklis" redaktore Regīna Tamane par mazo pašvaldību sēžu protokoliem

Vidzemes žurnāliste: Vietvaru izklāsti par sēdēm – publiskoti, bet sausi un noslēpumaini

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Likums nosaka, kam būtu jāatrodas pašvaldību mājaslapās - jābūt domes sēžu lēmumiem ne tikai rakstveidā, bet arī audioierakstā, tāpat jāpublicē amatpersonu algas. Tomēr sausie domes izklāsti un audio ieraksti, kur nevar atšķirt runātājus, cilvēkus neinteresē, Latvijas Radio atzina laikraksta „Auseklis” redaktore Regīna Tamane.

Visās Alojas, Krimuldas, Salacgrīvas, arī Limbažu novada mājaslapās ir pieejami domes sēžu protokoli, kā arī to audioieraksti. Šie materiāli atrodami samērā viegli.

„Lai gan - ja pieņemu, ka es būtu ierindas novada iedzīvotājs, kurš gribētu palasīt šos protokolus, es teiktu - tie būtu man par sausiem. Pie tam lēmums nereti izskatās visai slepens,” atzina Tamane.

Piemēram, Krimuldas novada lēmumos cilvēki, kuriem kaut kas piešķirts, tiek dēvēti par personām, Salacgrīvas novada dokumentos daudzviet ir daudzpunkte, Limbažu novada lēmumos ir iedzīvotāja vārda un uzvārda pirmie burti.

Pašvaldībā tas tiek skaidrots ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu.

„Manuprāt, ir visai grūti saprast, kāpēc būtu jāslēpj to cilvēku vārdi, kas piedalās pašvaldības rīkotā konkursā un kuriem no mūsu kopējā budžeta sniedz finansiālu atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Vai arī kam tiek piešķirti līdzekļi, lai viņu īpašumam pievilktu kanalizācijas caurules vai lai sakārtotu ēku fasādes vecpilsētā? Manuprāt, tā nav sensitīva informācija par fiziskas personas privāto dzīvi, bet drīzāk ir informācija par budžeta izlietojumu. Un, kad zem A un B slēpjas pašu deputātu bērni, tad ir sajūta, ka  no sabiedrības kaut kas tiek slēpts,” Latvijas Radio stāstīja redaktore.

Ja gribas ne tik sausu domes sēdes izklāstu, tad varot klausīties audioierakstus. Paklausoties visus četrus novadu ierakstus, Tamane atzina, ka deputātus varot dzirdēt, jo uz viņu galda atrodas mikrofoni, bet speciālistu atbildes reizēm nedzird. Tāpat cilvēkiem varētu būt sarežģīti klausīties šos audioierakstus, jo viņi, visdrīzāk, pēc balss nepazīst runātāju.

Tāpēc jau ir iespēja pašiem būt klāt gan komiteju, gan domes sēdēs. Redaktore novērojusi, ka tas tomēr notiekot visai reti, vien gadījumos, kad kāds izskatāmais jautājums skar pašus iedzīvotājus.

Redaktore novadu mājaslapu uzturētājiem apjautājās, kādas sadaļas lapās cilvēki visvairāk apmeklē. Visvairāk cilvēkus interesē kontakti, informācijas par iepirkumiem, vakances, arī pasākumu kalendārs.

No aptuveni miljons skatījumiem Limbažu novada mājaslapā sadaļas, ko paģēr likums, pēdējo 12 mēnešu laikā skatītas visai maz. Amatpersonu atalgojums un domes sēžu protokoli pāris tūkstoši, bet sēžu audioierakstus vien 452 gadījumos. Novada Informācijas tehnoloģiju vadītājs Raimonds Straume skaidroja, ka cilvēki visai maz iesaistās pašvaldības dzīvē. Arī Salacgrīvas novada mājaslapā šī informācija nav iedzīvotājiem aktuālākā. Salacgrīvas novada informācijas aprites speciālists Kaspars Neimanis sprieda, ka

nelielā interese par domes sēdēs lemto varētu būt saistīta ar to, ka domē nav opozīcijas, tādēļ arī nav īpašu domstarpību vai strīdu, kas daļai cilvēku varētu būt saistoši.

Savukārt Alojas novadā skatītāko piecniekā ir domes sēžu lēmumu sadaļas skatījums. Alojas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Liāna Lilenbalte-Sipko atzina, ka tas, iespējams, tādēļ, ka deputātu viedokļi atšķiras un tiek šūpota, pat mainīta novada vadība. Tikko arī tika nomainīts novada domes vadītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti