Veselības ministrija apliecina gatavību saskarsmei ar Ebolas vīrusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ja Latvijā rastos aizdomās par kāda pacienta inficēšanos ar Ebolas vīrusu, atbildīgie dienesti būtu gatavi šādai situācijai. Tā pirmdien žurnālistiem apliecināja Veselības ministrijā.

Gan slimnīcās, gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā izstrādās rīcības algoritms, ja kādam pacientam ir aizdomas par saslimšanu ar Ebolas vīrusu. Pie šādiem pacientiem dosies mediķu brigāde speciālajos aizsargtērpos.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna uzsver, ka Latvijā slimnīcās ir speciālisti, kuru uzdevums ir tieši neļaut infekcijām izplatīties slimnīcā: „Vēl vairāk es gribu teikt, ka lielajās slimnīcās ir speciālisti, kuri ir specializējušies infektoloģijas jomā intrahospitālās infekcijas. Tas nozīmē, lai infekcijas neizplatītos hospitāļa, stacionāra, medicīnas iestādes iekšpusē. Līdz ar to es uzskatu, ka mēs esam šajā ziņā pietiekami labi nodrošināti.”

Tā kā Ebolas vīrusa un gripas saslimšanas simptomi ir līdzīgi, tad sākoties gripas straujākai izplatībai, ārsti pacientus iztaujās arī par ceļojumiem un saskarsmi ar cilvēkiem no riska reģioniem.

Pasaules veselības organizācija prognozē, ka Ebolas vīrusa uzliesmojums Āfrikas valstīs varētu tikt ierobežots 6-9 mēnešos. Atsevišķi inficēšanās gadījumi neizbēgami būs arī Eiropas valstīs, taču ne slimības uzliesmojums. Eksperti Ebolas uzliesmoju saista ar veselības organizāciju attīstības pakāpi Āfrikā, savukārt Eiropā veselības aprūpe ir krietni pilnveidotāka.

Turklāt Ebolas vīruss, salīdzinājumā ar citām infekcijas slimībām, izplatās ļoti lēni. Ja ar citiem vīrusiem viens cilvēks var inficēt 18 apkārtējos, tad ar Ebolu sirgstošais var aplipināt divus cilvēkus, informēja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Eiropas Savienības dalībvalstu veselības ministri sanāksmē ir lēmuši pastiprināt veselības pārbaudes Ebolas vīrusa skarto valstu lidostās. Tikmēr Latvijā ienākošo pasažieru pārbaudes nav plānotas, jo slimības izplatīšanās risks Eiropā ir zems.

Tomēr veselības aprūpes dienesti šobrīd gatavojas Ebolas vīrusa gadījumiem Latvijā. „Rīgas Austrumu klīniskajā slimnīcā ir notikušas mācības, kur vēlreiz ir iziets cauri visiem algoritmiem, tajā skaitā arī drošu šo spectērpu uzvilkšana, novilkšana, kas ir ļoti būtiski, tātad atsvaidzināt zināšanas. Un arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vēl veiks savas apmācības, kā rīkoties gadījumos, ja šāds pacients parādās,” stāsta Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

Pagaidām neviens tūrists nav inficējies ar Ebolas vīrusu. Tas neceļo pa gaisu, un vienīgais inficēšanās veids ir tiešs kontakts ar ķermeņa šķidrumiem. Pasaules Veselības organizācijas pārstāve Latvijā Aiga Rūrāne stāsta, ka pagaidām ārpus Rietumāfrikas Ebolas vīrusa uzliesmojums nav gaidāms: „Faktiski šie atsevišķie gadījumi, acīmredzot, mēs tos redzēsim. No tiem nav iespējams izvairīties pilnībā tā iemesla dēļ, ka šī kustība, mobilitāte pasaulē ir ārprātīgi spēcīga, ceļošana notiek. Bet mēs, kā eksperti, neredzam iespēju, ka varētu būt Ebolas vīrusa uzliesmojums ārpus Āfrikas rietumu kontinenta.”

Pēc organizācijas aplēsēm, starptautiskajai sabiedrībai situācijas uzlabošanai būtu jāatvēl vairāk nekā 700 miljoni eiro. Latvija šim mērķim plāno atvēlēt 40 tūkstošus eiro. Par naudas piešķiršanu rīt lems valdība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti