Varēs bargāk sodīt bankas par naudas atmazgāšanas nenovēršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeimas atbalstījusi grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas ļauj palielināt sankcijas kredītiestādēm par pārkāpumiem, kas saistīti ar finanšu sistēmas izmantošanu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai un terorisma finansēšanai.

Saeimas preses dienestā informēja, ka līdz ar grozījumiem kredītiestādēm maksimālā soda nauda būs 10% no kopējā gada apgrozījuma, nevis no iepriekšējā finanšu gada neto ienākuma, kā tas bija iepriekš. Ja 10% būs mazāk par pieciem miljoniem eiro, tad Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) būs tiesības uzlikt soda naudu līdz pieciem miljoniem eiro. 

Soda naudu līdz pieciem miljoniem eiro varēs uzlikt arī amatpersonai, darbiniekam vai personai, kura pārkāpuma izdarīšanās laikā ir atbildīga par noteiktas darbības veikšanu kredītiestādes uzdevumā vai interesēs. 

Sodu FKTK piemēros par darbībām, kuru rezultātā ir pārkāptas prasības:

  • naudas atmazgāšanas novēršanas jomā attiecībā uz klienta identifikāciju un izpēti,
  • ziņošanu par aizdomīgiem un neparastiem darījumiem,
  • informācijas sniegšanu Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam,
  • atturēšanos no darījuma veikšanas,
  • līdzekļu iesaldēšanu,
  • iekšējās kontroles sistēmas izveidi,
  • informācijas glabāšanu un dzēšanu.

Tāpat sodu piemēros, ja būs pārkāptas prasības attiecībā uz starptautiskajām vai nacionālajām sankcijām par finanšu ierobežojumiem. 

Grozījumi noteic, ka kredītiestādēm līdz nākamajam gadam būs jānosaka par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasību izpildi atbildīgā persona, un tai paredzēts izvirzīt tādas pašas prasības, kādas patlaban ir risku direktoram, iekšējā audita dienesta vadītājam un citām kredītiestāžu amatpersonām. Tāpat būs jāvērtē šo personu profesionālā pieredze un izglītības piemērotība uzticēto pienākumu veikšanai. 

Kredītiestāžu likums grozīts, ņemot vērā Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumu par Pretkorupcijas konvencijas ieviešanu Latvijā. Attiecīgas izmaiņas Saeima jau iepriekš veikusi arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā un Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti