Pusdiena

«Rīgas konferences» uzmanības lokā: NATO un Krievijas attiecības, kā arī ES attīstība

Pusdiena

Antarktikā veidos pasaulē lielāko jūras rezervātu

Valsts slimnīcām maksās vairāk par dzemdību un radioloģiju pakalpojumiem

Valsts slimnīcām maksās vairāk par dzemdību un rentgena pakalpojumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veselības ministrija (VM) plāno reformēt valsts tarifus veselības aprūpes pakalpojumiem un operācijām jau nākamgad, vispirms sākot ar dzemdniecības un radioloģijas jomu.

Pašlaik ārsti dzemdību, ginekoloģijas un rentgena pakalpojumus ir spiesti sniegt par tirgum neatbilstošām cenām un tā rezultātā ārstniecības iestādēm rodas zaudējumi. 

Lai gan VM iecere palielināt valsts samaksu par pakalpojumu ir atbalstāma, eksperti norāda, ka budžets ir ierobežots un pakalpojumu tarifu paaugstināšana varētu vēl vairāk ierobežot pakalpojumu pieejamību. Atbildīgā ministre gan to noliedz, tāpat solot, ka pacientu līdzmaksājumi līdz ar tarifu celšanu netiks pārskatīti.

Lai cena par pakalpojumu būtu adekvāta

VM nākamgad iecerējusi pārrēķināt tarifus par medicīnas pakalpojumiem un vienoties par augstāku cenu. Nacionālais veselības dienests (NVD) ik gadu slēdz līgumus ar valsts un privātām ārstniecības iestādēm, nosakot pakalpojumu skaitu pret valsts noteikto tarifu.

Pēdējo reizi izmaksas pārrēķinātas pirms 12 gadiem, un vēl krīzes laikā tās nedaudz sarukušas. Tarifus vispirms sāks pārskatīt dzemdniecībā un radioloģijā.

"Tas ir reformas pamatā, lai mēs izmainītu to, ka ir šīs neatbilstības pakalpojumam ar cenu, ir pretī jānoliek adekvāta cena. (..) Mēs sakām tarifs vai cena, savā būtībā tarifs sastāv no dažādiem elementiem, kas kopā veido to pakalpojuma cenu," sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Privātajās klīnikās pakalpojums dārgāks

Tarifā iekļauta samaksa ārstam par darbu, administratīvie izdevumi, pacientu uzturēšana, nauda inventāra iegādei un vēl citi. Piemēram, valsts apmaksātas ginekologa konsultācijas cena ir 4,47 eiro, un, ņemot vērā pieminēto formulu, ārsta samaksai no šiem četriem eiro paliek visai maz.

Tikmēr privātajās poliklīnikās ginekologa konsultācija maksā 35 eiro, bet 25 eiro jāmaksā par maksas apskati Stradiņa slimnīcā. Līdzīga situācija esot jau pieminētajā dzemdniecībā.

Rīgas Dzemdību namā atklāj, ka valsts tarifs par dzemdībām sedzot vien 65% no pakalpojuma pašizmaksas un segt zaudējumus var, piedāvājot maksas ģimenes palātas un citus labumus. 

"Tarifi pašlaik jau kļūst katastrofāli. Mēs esam pašlaik stipri dziļā krīzē. Algas ir tādas, kā valsts ir definējusi, kas varētu būt normālas medmāsu, vecmāšu algas, bet tādus darbiniekus praktiski šajā tirgū dabūt nevar.

Līdz ar to vienā brīdī mēs varam palikt tā, ka mūsu plikās sienas varēs arī pieņemt dzemdības," sacīja Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga.

Tarifs nekompensē teriņus par iekārtām

Radioloģijā, īpaši darbā ar rentgeniem, valsts noteiktās cenas esot ļoti zemas. Piemēram, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca iepirkusi jaunas tehnoloģijas, kuras piemērotie tarifi nekādi nekompensējot.

"Samaksa ir ļoti zema salīdzinoši ar tiešās digitalizācijas iekārtām, kuru cena nebūt nav tik maza. Tarifam ir ļoti daudz to sastāvdaļu. Protams, ka darba samaksa, kas tur ir ietverta, ir ārkārtīgi zema.

Un mēs nevaram piesaistīt ārstus par to darba samaksu, zinot intensitāti, darba apjomu un atbildību.

Vissvarīgākais jau ir atbildība, ļoti īsā laikā ir jāizdara secinājumi," teica Austrumu slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.

Lai ārstus noturētu valsts slimnīcās, tiem atļauj pieņemt pacientus arī par maksu un privāti. Neeksistē strikts nodalījums starp valsts apmaksātu pakalpojumu un maksas pakalpojumu.

Nav skaidrs, cik izmeklējumus varēs apmaksāt

Veselības politiku maģistrantūrā un tagad doktorantūrā Rīgas Stradiņa universitātē pēta Ieva Bikava. Viņa norāda, ka slimnīcas šādi notur ārstus darbā. Piedāvājums mainīt tarifus, cenas pielīdzinot tirgum, varētu radīt vēl garākas rindas.

"Ja mēs nosakām adekvātus tarifus, tādā gadījumā mums uzreiz mainās šis skaits, cik mēs varam apmaksāt izmeklējumus,

jo, ja kopējais veselības budžets ir 700 miljoni un mēs tarifus divkāršojam, tad beigās mēs iegūstam apmaksājamu šo pakalpojumu skaitu divreiz mazāku, kas nozīmē, rindas būs tikai vēl garākas," lēsa Bikava.

To noliedz veselības ministre, sakot, nākamgad papildus piešķirtie miljoni tiks daļēji tērēti gan tarifu pārskatīšanai, gan rindu mazināšanai vienlaikus. Tāpat ministre sola, ka pacientu līdzmaksājumi līdz ar tarifu maiņu nemainīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti