«Tumšie gājēji» nav informēti par likuma prasībām un atstarojošās vestes velk nelabprāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kopš septembra vidus atstarojošā veste vai apģērbs ar labi redzamiem gaismu atstarojošiem elementiem gājējiem tumšajā laikā ir jānēsā obligāti, taču Latvijas Radio, piedaloties reidā ar policiju, pārliecinājās, ka gājēji nesteidzas likumu ievērot. Daudzi par to nav informēti, un daudzi vienkārši nevēlas to darīt.  

 „Redzams, tātad dzīvs!", ar šādu saukli sākusies jaunā Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) kampaņa, kuras mērķis ir aicināt cilvēkus nēsāt atstarojošās vestes. Tā rīkota, jo šogad pēc vairāku gadu pārtraukuma ir palielinājies bojā gājušo gājēju skaits.

Kampaņas „Redzams, tātad dzīvs" pamatā ir aicinājums gājējiem tumšajā laikā nēsāt atstarojošās vestes. Trešdien, pirmajā kampaņas dienā,  Latvijas Samariešu apvienība kopā ar Valsts policiju reidā „neredzamajiem gājējiem” vestes dalīja un atgādināja, ka no 12.septembra veste tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām un slikti izgaismotās ielās ir jānēsā obligāti. Cilvēki gan ne vienmēr tās bija ar mieru vilkt.

Stundas laikā Mārupes pusē tikai dažiem cilvēkiem bija labi redzami atstarojošie elementi apģērbā. Cilvēki aizbildinās ar vāji redzamiem atstarotājiem, bet par jauno normu nav zinājuši.

„Nu kā nav, man jau te spīd viss! Vai tad nav? Es jau muguru pagriezu, uz muguras nav. Priekšpusē jau vajag. Es jau pa pareizo pusi eju,” taisnojās kāds sataptas „neredzamais gājējs”.  

„Es eju tā, ka man brauc no aizmugures. Jā, es zinu, ka man priekšā nav. Es vispār nepārvietojos parasti šeit,” skaidroja cits, kurš gan atzina, ka nebija informēts par to, ka obligāti jānēsā veste.

Sods par vestes nenēsāšanu ir no 15 - 30 eiro. Kopš novembra vidū stājusies spēkā prasība par atstarojošajām vestēm, policija sastādījusi jau vairāk nekā 1500 protokolu. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs stāstīja, ka cilvēki neaizdomājas, ka veste var glābt viņu dzīvību.

„Cilvēku attieksme vairāk ir bijusi tāda, ka tas ir kārtējais kaut kāds valsts uzlikts apgrūtinājums, - nu jā, jums tur jāstāda protokols un tā tālāk, nu kāpēc man tā veste ir vajadzīga, - un mēs tomēr skaidrojam un skaidrojam, un liekam saprast, ka šī veste ir dzīvības cena, jo tik tiešām šie cilvēki nav redzami. Statistika ir statistika, bet gadījumi ir gadījumi, un gadījumi rāda, ka lielākā daļa no bojā gājušajiem nav bijuši ne vestē, ne pie sevis viņiem ir bijusi kāda atstarojošā veste,” sacīja Velšs.

Kopā šogad bojā gājis jau 51 gājējs. Tas ir par apmēram piektdaļu vairāk nekā pagājušajā gadā šajā laika periodā. Policiju uztrauc, ka statistika varētu kļūt vēl sliktāka, jo tumšie gada mēneši ir tikai sākušies. Tādēļ arī atstarojošās vestes tagad ir obligātas. Kampaņas „Redzams, tātad dzīvs" laikā plānots izdalīt vairāk nekā 20 000 atstarojošo vestu mazturīgajiem iedzīvotājiem. Vestes var iegādāties degvielas uzpildes stacijās, lielveikalos un interneta veikalos. Tās maksā sākot no trīs eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti