Trīs Saeimas deputāti un viena darbiniece par 9500 eiro nedēļu uzturas Vjetnamā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Agrā ceturtdienas rītā tieši pirms Saeimas plenārsēdes –  tā bija pagājušā gada pēdējā sēde un notika nedēļu pirms Ziemassvētkiem – Saeimas prezidijs apstiprināja deviņas dienas ilgu komandējumu Vjetnamas galvaspilsētā Hanojā trim deputātiem un vienai Saeimas darbiniecei. 

Nepilnus 10 tūkstošus eiro izmaksājušajā braucienā jau kopš ceturtdienas ir devušies Gundars Daudze (ZZS), Sergejs Mirskis (“Saskaņa” ) un Solvita Āboltiņa (“Vienotība”), kā arī regulārā šādu braucienu dalībniece, Starpparlamentu attiecību biroja vadītāja Sandra Paura.

Saeimas Prezidija lēmums 18.12.2014.:

Apstiprināt komandējumu Saeimas priekšsēdētājas biedram, Starpparlamentu Savienības Latvijas nacionālās grupas vadītājam Gundaram Daudzem, grupas locekļiem Solvitai Āboltiņai, Sergejam Mirskim un grupas sekretārei Sandrai Paurai no 2015.gada 26.marta līdz 3.aprīlim pēc Starpparlamentu Savienības ielūguma uz Hanoju (Vjetnama), kur notiks Starpparlamentu Savienības 132. asambleja, 196. Vadošās Padomes sesija un Eiropas reģionālās grupas “Twelve +” sēde. No Saeimas līdzekļiem apmaksāt dienas naudu, ceļa, transporta, viesnīcas, vakcinācijas un apdrošināšanas izdevumus, Gundaram Daudzem — arī reprezentācijas izdevumus, kā arī piešķirt Gundaram Daudzem piemaksu dienas naudai 20 procentu apmērā atbilstoši Saeimas kārtības rullim un Saeimas Prezidija 2007.gada 5.februāra lēmumam “Noteikumi par Saeimas deputātu un darbinieku komandējumiem, Saeimas komisiju un deputātu grupu ārpolitiskajai darbībai nepieciešamo finanšu līdzekļu piešķiršanas un izmantošanas kārtību”.

Saeimas priekšsēdētājas biedrs Gundars Daudze lēmuma pieņemšanā nepiedalījās.

Hanojā notiek Starpparlamentu Savienības (SPS) 132.asambleja, kurā piedalās arī Latvijas delegācija. Jautājums par šo komandējumu tika iekļauts prezidija darba kārtībā pēdējā brīdī, un Saeimas mājaslapā neparādījās. Ziņas par to bija atrodamas tikai Saeimas iekštīklā.

Arī tagad par vicespīkera un vēl divu deputātu braucienu uz Vjetnamu Saeimas preses relīzi meklēt būtu velti. Saeimas prezidija locekļu vizītes Eiropā gan tiek atspoguļotas regulāri. Arī pirms gada, kad SPS pavasara sesija notika Ženēvā, Saeimas preses dienests ziņoja gan par toreizējās Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas došanos uz pasākumu un darba kārtības plāniem, gan vēstīja par viņas uzrunu sesijā.

Šoreiz tikai pēc Latvijas Radio intereses Saeimas preses dienests pavēstīja: „Latvijas delegācijas vadītājs Daudze ar uzrunu uzstāsies vispārējās debatēs. Tāpat Latvijas parlamentārieši iesaistīties pastāvīgo komiteju darbā, kā arī 196. Vadošās Padomes sesija un Eiropas reģionālās grupas “Twelve +” sēdē. Šī parlamentāriešu grupa nolēmusi pieņemt rezolūciju Ukrainas jautājumā. Savukārt Āboltiņa piedalīsies sieviešu parlamentāriešu grupas sanāksmē.” Mirskis diskutēšot par kiberkaru, Daudze – par ūdens pieejamības jautājumiem, savukārt Āboltiņas grupā diskusiju tēma saucas „Starptautiskās tiesības, ciktāl tās attiecas uz valsts suverenitāti un nav iejaukšanās valsts iekšējās lietās un cilvēktiesībās.”

Dokumenti

Saeimas informācija par komandējumu uz Vjetnamu

Lejuplādēt

20.76 KB

Deputātu komandējumi uz Starpparlamentu savienības asambleju kopš 2009.gada

Lejuplādēt

29.5 KB

Saeima vēsta, ka komandējuma kopējās provizoriskās izmaksas ir aptuveni 9500 eiro. Precīza summa būs zināma pēc atgriešanās un dokumentu iesniegšanas. To, kā izlemts, ka brauks tieši trīs un tieši šie deputāti, parlaments neskaidro.

Latvijas Radio noskaidroja, ka no Igaunijas uz Vjetnamu arī devušies trīs Rīgikogu deputāti, – nu jau bijušie, jo tieši šodien notiek parlamenta jaunā sasaukuma pirmā sēde. Arī viņus pavada viena parlamenta darbiniece, informēja Rīgikogu preses dienestā. Komandējuma izmaksas būšot zināmas pēc tā beigām.

Savukārt no Lietuvas Seima uz Hanoju devušies divi deputāti – SPS delegācijas vadītājs Vitauts Gapšis un Gedimins Kirkils, kurš ir arī parlamenta vicespīkers un Eiropas lietu komitejas priekšsēdētājs. Deputātu komandējums izmaksājis 3527 eiro un 71 centu, ļoti precīzs ir Seima preses dienests. Komandējumā devušās arī divas darbinieces – delegācijas sekretāre no starptautiskās nodaļas un Seima ģenerālsekretāre. Darbinieču komandējuma precīzās izmaksas vēl nav zināmas, taču tās būšot mazākas nekā deputātiem, skaidro Seima preses dienestā. Piemēram, ģenerālsekretāre atgriezīsies Lietuvā ātrāk – viņas vizītes mērķis ir SPS ģenerālsekretāru konference.

Jāatzīst, ka Latvijā prakse noklusēt deputātu došanos uz SPS sesijām tālās vai eksotiskās zemēs gan ir bijusi jau iepriekš. Līdz šim publiski nav izskanējušas ziņas par 2013.gada braucienu uz Ekvadoru, kurā piedalījās Mirskis, Raimonds Vējonis (ZZS) un Jānis Ozoliņš (Reformu partija). Arī par abiem 2012.gada braucieniem uz SPS asamblejām ziņas nav atrodamas – ne par Mirska un Ozoliņa došanos uz Ugandu pavasarī, ne par Mirska, Vējoņa, Romāna Naudiņa (VL-TB/LNNK) došanos rudenī uz Kvebeku Kanādā, kur kā sieviešu tiesību eksperte piedalījās arī Ina Druviete ("Vienotība").

Pēdējo reizi mediji bija pievērsušies 2011.gada braucienam uz Panamu, kurā bija devušies Daudze, Mirskis un Paura. Laikrakstam „Diena” rakstā „Daudze Panamā spriež par palīdzību Japānai” viņa palīdze tolaik skaidrojusi, ka tā esot „iespēja popularizēt savu valsti un nodot savu demokratizācijas pieredzi attīstības valstīm”.

Daudzes parakstītajā komandējuma atskaitē minēts, ka viņš Panamā piedalījies debatēs par tēmu „Parlamentārās atbildības stiprināšana, lai attaisnotu tautas cerības”. „Latvijas runa bija ļoti pieprasīta savas konkrētības dēļ, jo pretstatā citiem, kas runāja par vispārējām teorijām, par saspīlēto starptautisko situāciju, korupciju un citām sasāpējušām problēmām, kam maz sakara ar debašu tēmu, Latvija reāli parādīja, ko Saeima dara, lai uzlabotu sadarbību ar sabiedrību,” rakstīja Daudze par 10.Saeimu, kas pēc dažiem mēnešiem tika atlaista.

Savukārt 2009.gadā Ina Druviete „Dienai” par 5200 latu izmaksājušo braucienu uz Etiopiju pauda, ka „būtu skumji, ja Latvijas delegācijai paredzētās vietas starp Keniju un Lesoto paliktu tukšas”. Tolaik politoloģe Žaneta Ozoliņa pauda, ka nauda būtu iztērēta lietderīgāk, ja Āfrikas valstī Latviju pārstāvētu, piemēram, Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs. Savukārt Daudze, kas tolaik bija Saeimas priekšsēdētājs, akcentēja, ka "neaizbraukt nevar", jo tas esot valsts prestiža jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti