«Tīri fakti»: Melīgi apgalvo, ka gaidāms jauns emigrācijas vilnis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Portālā, kuru nesauksim vārdā, publicēta virkne teju vienādu rakstu, kuros teikts, ka Latvijā ar jaunu sparu sācies emigrācijas vilnis: “Februāris tikai pusē, bet valsti šomēnes pametuši divas reizes vairāk cilvēku kā janvārī.”, rakstīts kādā ziņā. Tomēr visas šīs ziņas ir izdomātas. Turklāt, portālu „vipklubs” un „abiem.lv” īpašnieks Raivis Raspopovs, kurš citiem labāk zināms kā ballīšu zvērs vai jaunais biznesmenis, gada sākumā raidījumam „De facto” nemaz neslēpa, ka ar to pelna naudu.

„Mājaslapa ir izklaides portāls. Tā ir komēdija,” stāsta Raspopovs. „Skaties komēdiju, un tu jau saproti, ka tas viss nav pa īstam un nav reāli. Tāpat arī izklaides mājaslapā – tur viss nav reāli. Tur ir izdomātas lietiņas,” uzsver Raspopovs.

Tādas ir arī šīs - izdomātas. Turklāt ar tām dalījušies ap 7000 cilvēku, ja var ticēt skaitļiem, kas parādās pie rakstiem.

Latvijas Universitātes emigrācijas pētniece Aija Lulle rakstā minētos apgalvojumus sauc par pilnīgām muļķībām. Arī to, ka šogad valsti varētu pamest pat trīs reizes vairāk cilvēku.

„Trīs reizes lielāka emigrācija ir pilnīgs nonsenss. Jūs redzat muļķības. Šajā aprēķinā ir pilnīgas muļķības,” saka Lulle.

Tālāk rakstā teikts, ka šā gada janvārī bijis rekordlieliels aizbraukušo skaits, bet prognozes rāda, ka februārī aizbraukušo skaits būšot vēl lielāks. Tomēr šādu datu nemaz nav, atklāj Centrālajā statistikas pārvaldē. Lulle arī atklāj, ka tā pēkšņi cilvēki strauji emigrēt nemaz nesāk.

„Pie ļoti lieliem ekonomiskiem, militāriem vai politiskiem satricinājumiem ir iespējama liela izbraukšana. Ir pierādīts, ja notiek šādi lielāki satricinājumi, tad cilvēki mēģina rast stabilitāti,” pauž Lulle.

Tomēr šobrīd nekas tāds nenotiek. Tāpat Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka kopš emigrācijas viļņa 2009. un 2010. gadā, kad no valsts ik gadu izbrauca ap 40 000 cilvēku, šobrīd izbraukušo skaits ir uz pusi mazāks.

Raksta beigās gan ir minēts, ka - “Protams, informācijas patiesums līdz galam nav zināms, taču šī prognoze varētu īstenoties.” Tas skaidri norāda uz to, ka ziņa ir izdomāta. Bet šī norāde samazina paša autora atbildību par melīgo informāciju. 

Ja cilvēki līdz galam rakstus neizlasa, bet tic virsrakstiem, tad sanāk, ka 7000 cilvēku dalījušies ar nepatiesu informāciju.

To veicina tēma, kas pirms vairākiem gadiem aizskāra daudzus un radīja lielu ažiotāžu, jo lielā daļā Latvijas ģimeņu bija kāds, kurš emigrējis uz citām valstīm.  Tas, ka vienā rindkopā autors var norādīt, ka ziņas dati nav pārbaudīti, un līdzās arī aicināt dalīties ar rakstu, liecina, ka raksta mērķis nav nedz informēt, nedz arī izglītot. Spriežot pēc portāla īpašnieka teiktā, izklaidējoši ir spēlēties ar cilvēku jūtām un ar to pelnīt.

Bet šis ir tikai viens no rakstiem vienā portālā, kurā līdzīgi raksti parādās un izplatās sociālajos tīklos katru dienu. Tādu portālu latviešu valodā ir vairāki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti