Streikā piedalās simtiem skolotāju arī novados

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai pievērstu atbildīgo valsts amatpersonu un sabiedrības uzmanību kritiskajai nevienlīdzības situācijai izglītības nozarē Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības 27.novembra  vienas dienas brīdinājuma streikā piedalās arī simtiem skolotāju novados. 

Prasot pilnveidot pedagogu darba samaksas jauno modeli, lielākajā daļā arī Rēzeknes pilsētas izglītības iestāžu mācības šodien nenotiek un vecāki aicināti bērnus uz skolām un bērnudārziem nevest. Kā noskaidrojusi Renāte Lazdiņa, streiku atbalstījuši lielākā daļa pilsētas skolotāju – ap 550 skolotāju uz darbu ies, bet bērnus nemācīs. Arī bērnudārza vecuma bērnus vecāki, atbalstot izglītības darbinieku vienas dienas brīdinājuma streiku, aicināti šodien atstāt mājās.

“Informācija, ka bērni 27.novembrī netiks mācīti, bija jau aptuveni pusotru nedēļu atpakaļ,” stāsta Lolita - Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas 2. klases skolnieces mamma. Lai šodien meita tiktu pieskatīta un nodarbināta, tēvs paņēmis darbā brīvu dienu. “Tās ir sava veida neērtības, tajā pašā laikā mēs ģimenē saprotam, ka skola ir tikai kā papildu instruments un tomēr vecāki nes šo atbildību. Un, ja skolotāji ir pieņēmuši šādu lēmumu, mēs solidarizējamies ar viņiem.”

Par skolotājus streiku dzirdējis arī vakar kāds uz Rēzeknes sākumskolu pēc bērniem atbraukušais tēvs, problēmu ar bērnu nodarbināšanu viņu ģimenē šodien nebūšot, jo pats esot atvaļinājumā. Lai arī skolotāju streiku viņš nenopeļ, tomēr nesaredz, ka no tā nākotnē kaut kas varētu būtiski mainīties.

Rēzeknes sākumskola ir viena no kopumā 20 pilsētas izglītības iestādēm, kas šodien streikā piedalīsies. “Visi mūsu skolas skolotāji atbalsta šo streiku, jo tiešām algas nav samērojamas ar to darbu, kas jāveic,” iemeslus dalībai streikā skaidro Rēzeknes sākumskolas dabaszinātņu skolotāja, arī arodbiedrības pārstāve Zaiga Bogdanova, skaidrodama, ka neviens no vecākiem īpašu sašutumu šobrīd par to, ka bērni šodien nav jāved uz skolu, izrādījis neesot. “Ja gadījumā kāds no bērniem tomēr skolā būs ieradies, šiem bērniem būs nodrošināta pieskatīšana, un ar viņiem kāds nodarbosies, lai nebūtu tā, ka viņi paliek savā vaļā,” skaidro Bogdanova.

Streikā aktīvi piedalīsies arī Rēzeknes 2.vidusskola - streikam piekrituši lielākā daļa skolotāju. “Mums bija sapulce, sapulcē piedalījās visi darbinieki. Visas mūsu problēmas bija izrunātas, un mēs aizklāti balsojām. Daži bija pret, bet lielākā daļa, aptuveni 70 procenti bija par streiku,” stāsta vēstures skolotāja un arī skolas arodbiedrības pārstāve Regīna Solovjova. Arī šīs skolas skolotāji šodien darbā būs un nepieciešamības gadījumā uz skolu atnākušos skolēnus nodarbinās. Līdz šim šādu aktivitāti skolēnu vecāki uztvēruši atsaucīgi, atbalstu izrādījuši arī paši bērni, lūdzot izskaidrot, kas tieši nav tā, kā vajag.

''Man ir 12. klase audzināšanā, es viņiem atbildēju. Arī tehniskie darbinieki pārsvarā atbalsta streiku, bet viņi piektdien strādās,'' stāsta Solovjova.

No visām Rēzeknes pilsētas izglītības iestādēm streikā nepiedalīsies tikai viena vidusskola. Streikojošos pedagogus un bērnudārzu darbiniekus atbalstījusi arī Rēzeknes pilsētas pašvaldība, streika dienā darba algu saglabājot.

Rīgā streiko katrs otrais bērnudārzs, Latvijā kopumā - 270

Latvijas Televīzijas žurnāliste Aija Kinca raidījumā "Rīta Panorāma" stāstīja, ka Rīgā streiko katrs otrais bērnudārzs un visā Latvijā tie ir vairāk nekā 270 bērnudārzi.

Rīgas 233.pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Ruta Garoza “Rīta Panorāmai” pastāstīja, ka streikam bērnudārzs pievienojās, jo “ir pilna sirds, sasāpējis, ka neviens negrib mūs uzklausīt”.

Bērnudārza pedagogi strādā “par tādām naudām, kas ir viszemākajām kvalifikācijām, [..] bet mums strādā cilvēki ar augstākām izglītībām”, un viņi saņem 290 – 380 eiro mēnesī.  Bet bērnudārzs ir pamats, kas sagatavo bērnus skolām, un šis darbs ir jānovērtē," uzskata Garoza.

Limbažu pusē ir arī neskaidrības par darba samaksu streika dienā

Pedagogu brīdinājuma streikā piedalās gandrīz visas bijušā Limbažu rajona izglītības iestādes no Alojas, Limbažu un Salacgrīvas novada. Latvijas Izglītības un zinātnieku arodbiedrības Limbažu starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Edīte Kaimiņa pastāstīja, ka streikā piedalīsies 682 pedagogi no 28 iestādēm - ne tikai no vispārizglītojošām, bet arī no mūzikas un mākslas skolām, bērnudārziem, tāpat Bērnu un jauniešu centrs, arī Konsultatīvais bērnu centrs, Limbažu un Salacgrīvas novada sporta skola.

Nepiedalās vien pāris skolu no Limbažu novada - Umurgas un Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskola. Abu izglītības iestāžu direktori stāsta, ka viņu skolās izputējusi vai pat nekad nav bijusi arodorganizācija, tāpēc nav kas arī organizē pedagogus streikam.

Skolotāju streiku atbalsta visas Limbažu puses novadu pašvaldības. Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs uzskata, ka streiks ir normāla demokrātijas izpausme. Alojas novada vadītājs Valdis Bārda spriež, ka pedagogiem ir iemesls šādai rīcībai, jo reformas izglītībā un sarunas par tām nevedas, problēmas tiek noliktas malā un netiek risinātas. Arī Limbažu novada domes vadība atbalsta pedagogu centienus.  

Edīte Kaimiņa par Limbažu pašvaldības atbalstu gan sākusi šaubīties. Pāris dienu pirms streika pašvaldības no Izglītības un zinātnes ministrijas saņēma Izglītības kvalitātes valsts dienesta sagatavotās atbildes par streiku, kur cita starpā bija norādīts, ka tā dalībnieki nedrīkst saņemt algu par šo dienu. Alojas un Salacgrīvas novada pašvaldību vadītāji tomēr paziņojuši, ka pedagogi streikošanas dēļ finansiāli necietīs. Savukārt Limbažu novada dome nevienojās, ka streikotājiem vajadzētu par šo dienu saņemt algu.  

Kaimiņa Izglītības ministrijas vēstuli vērtē kā spiedienu uz pašvaldībām. Streika organizētāji uzskata, ka ministrijai nav tiesības norādīt pašvaldībām, ka tās nedrīkst maksāt streikotājiem, darba devējas ir pašvaldības, nevis ministrija, un tām arī jālemj. Viņa uzskata, ka algas nemaksāšana par šo dienu neietekmēs dalību streikā, tomēr tas ir radījis saspīlētu gaisotni.

Sabiedrības attieksme streikam Limbažu pusē ir atbalstoša. Nav dzirdēts, ka bērnu un skolēnu vecāki izteiktu kādas pretenzijas pret brīdinājuma streika rīkošanu. Laikraksta “Auseklis” mājaslapā aktuāls jautājums, vai respondenti atbalsta skolotāju streiku - 38% uzskata, ka streikotāju prasības ir pamatotas, tikpat neatbalsta streiku, jo domā, ka pedagogi cīnās par savām algām, nevis reformu izglītības jomā. 7% izvēlētos citu protesta formu, bet 14% spriež, ka budžetniekiem ir labi, viņi var iziet ielās un pieprasīt lielāku algu, 3% - vienalga.  

LIZDA Jēkabpils starpnovadu arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Ermansone LTV  “Rīta Panorāmai” pastāstīja, ka Jēkabpils pusē streikā piedalīsies 706 skolotāji un 29 izglītības iestādes. Viņa atklāja, ka atsevišķu iestāžu un pašvaldību vadītāji sākumā norādīja, ka skolotājiem gan nevajadzētu piedalīties streikā, bet problēma atrisināta, tāpēc konkrētus vārdus arodbiedrība nesauks. 

LIZDA Rēzeknes un Viļānu novadu pārstāve Vija Dikule LTV “Rīta Panorāmā” informēja, ka kopumā Rēzeknē un Viļānos streikos 734 skolotāji un 80 skolas un 10 bērnudārzi. Viņa aicināja vecākus atbalstīt skolotājus un nevest bērnus uz skolu, ja šāda iespēja ir.  Dikule arī uzskata, ka skolotāju algu problēmas jārisina atsevišķi no visas izglītības sistēmas problēmām. “Ar skolotāju algu sistēmu nevar atrisināt visas problēmas, jārisina atsevišķi,” sacīja Dikule.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti