Panorāma

Pasažieru prāmjus un ostu sargā kā ierasts

Panorāma

Sāksies klimata samits Parīzē

Treneris bez sertifikāta

Sporta trenera sertifikāts - Latvijā masveidā neievērots noteikums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Darba devēji ne vienmēr potenciālajiem darbiniekiem obligāti prasa izglītības diplomus. Taču ir darbs, kur bez diploma iztikt nevar. Viena no tādām profesijām ir sporta treneris – valsts prasa, ka trenēt citus var tikai cilvēks ar attiecīgu trenera sertifikātu. Izrādās, ka šobrīd Latvijā šis likums masveidā tiek pārkāpts. Nesen plašas diskusijas izraisīja Latvijas Ārstu biedrības veselības balvu pasniegšanas ceremonija, kur izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile par tautas sporta organizēšanu pasniedza balvu Viesturam Saldavam. Cilvēkam, kuram nav attiecīgā sertifikāta un kuram strādāt par treneri liedz likums.

Latvijas sporta likumdošana ir strikta – strādāt par sporta treneri Latvijā drīkst vien cilvēks, kurš saņēmis attiecīgo sertifikātu. Taču Latvijas Ārstu biedrības Veselības balvu pasniegšanas ceremonijā izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile kā trenerim pasniedza balvu cilvēkam, kuram šāda sertifikāta nav – Viesturam Saldavam.

IZM Sporta departamenta vadītājs Edgars Severs norāda, ka Saldavam trenera sertifikāts būtu vajadzīgs. Savukārt Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece trenēšanu pielīdzina kopā sanākšanai, uz ko visiem ir tiesības. Pats Viesturs Saldavs kameras priekšā savu viedokli stāstīt nevēlējās, sarakstē ar LTV minot:

"Es noteikti neiesaistos šajā politikā. Vienīgais mans viedoklis ir tas, ka latvietim garšīgākais ēdiens ir otrs latvietis. Un, ja pats neko nespēj, tad tev neliek mieru, ka citi to spēj. Es par to nesatraucos, esmu gudrāks un stiprāks."

Šis noteikti nav vienīgais gadījums, kad cilvēks bez izglītības vada treniņgrupas. Tas viss, neskatoties uz to, ka pirmā līmeņa sertifikātu, kas atļautu oficiāli trenēt cilvēkus, var iegūt, izejot C kategorijas kursus. Gribētājam jāpavada 360 mācībstundas un jānoliek eksāmens. Taču māc jautājums, vai šādi iegūts dokuments potenciālo treneri padara zinošāku.

Fiziskās sagatavotības treneris Viktors Lācis uzskata, ka tas ir atkarīgs no tā, kā to uztver tas, kurš apmeklē šos kursus, savukārt Edgars Severs uzsver, ka trenerim ir vajadzīgs kas vairāk par 360 stundām kursos. Ar šādu apmācību cilvēks varētu būt trenera palīgs vai instruktors, uzskata Severs.

Augstas intensitātes treniņi kļūst arvien populārāki – taču tie var kļūt arī bīstami veselībai. It sevišķi, ja grupas vadītājam nav pietiekamu zināšanu. Katra cilvēka fiziskā gatavība, vecums, traumu vēsture, svars, veselības stāvoklis un dzimums ir atšķirīgi, taču cilvēki bez sertifikātiem un elementārām zināšanām anatomijā, bieži visai treniņgrupai uzliek vienādas slodzes un liek izdarīt vienādus vingrinājumus. Šādos gadījumos traumas ir neizbēgamas, turklāt tās var atstāt nopietnu ietekmi uz visu atlikušo cilvēka dzīvi.

Prasība pēc sertifikāta nav tikai tukša skaņa, jo treneris, vadot treniņgrupu, uzņemas atbildību par tās dalībniekiem. Taču bez attiecīgām zināšanām to izdarīt nav iespējams un rezultātā var sanākt, ka cilvēks sportojot savu veselību nevis uzlabo, bet tieši otrādi – sabeidz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti