Slimnīcā smagā stāvoklī nonāk ar difteriju slims, nevakcinēts bērns

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Smagā stāvoklī un novēloti Bērnu slimnīcā nonākusi kāda nepilnus trīs gadus veca meitene, kurai ārsti diagnosticēja difteriju. Vecāki apzināti bija nolēmuši bērnu vispār nevakcinēt. Šī slimība daudzviet Eiropā jau ir aizmirsta, taču Latvijā pēdējos gados tā ir pat ļoti aktuāla, uzsver ārsti un epidemiologi. Tāpēc mediķi aicina sabiedrību īpaši atbildīgi pārdomāt izvēles un nekaitēt bērnu dzīvībai un veselībai.

„Jau kārtējais gadījums, un šī nav pirmā izglābtā dzīvība Bērnu slimnīcā bērniem ar vakcīnkontrolējamām slimībām, infekcijām. Mēs ilgu brīdi esam klusējuši…" saka bērnu infektoloģe Dace Zavadska. Viena no viņas pacientiem ir nepilnus trīs gadus vecās meitene, kurai atklāta difterija.  Ārste stāsta, ka bērns nebija vispār potēts un ar difteriju inficējās no pieauguša cilvēka. Lēmumu nevakcinēt bērnu vecāki bija pieņēmuši, smeļoties informāciju internetā un arī konsultējoties.

„Meitenītes vecāki bija apzināti pieņēmuši lēmumu bērnu nevakcinēt, konsultējoties ar homeopātu. Meitenīte ir saslimusi ar difteriju un viņai draudēja nopietnas veselības un dzīvības briesmas,” saka Zavadska.

Viņa uzsver, ka arī meitenes nonākšana slimnīcā nebija viegla, jo netradicionālā medicīna, kur padomus smēlās vecāki, šādu soli neatbalstīja. Līdz ar to bērns slimnīcā nonāca novēloti.

Tagad meitene jūtas labāk, viņa ir pārvesta uz infekciju nodaļu, taču, vai viņai attīstīsies tā dēvētās vēlīnās komplikācijas, ārsti pagaidām vēl nevarot spriest. Jo tās varot parādīties pat desmit nedēļu laikā. Vēlīnās komplikācijas galvenokārt ir saistītas ar dažādiem nervu sistēmas bojājumiem, norāda Zavadska. „(..) kustību traucējumi, dažreiz arī citi traucējumi (..),” saka Zavadska.

Ārste arī norāda, ka vēlīnās komplikācijas un dzīvības briesmas attīstās nevakcinētajiem pacientiem. Arī vakcinētie pacienti varot saslimt ar difteriju, tiesa ne bieži, taču tad slimība izpaužas vieglā formā un nav šo smago seku.

Lai arī daudzās Eiropas valstīs difterija jau ir aizmirsta slimība, Latvijā tā nebūt nav. „Latvijā difterija ir aktuāla no 1993.gada, (..) no 2000.gada saslimstība pakāpeniski samazinājās, taču, sākot no 2010.gada, saslimstība pieaug,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra epdiemioloģe Irina Lucenko.

Lucenko pieļauj, ka tas varētu būt skaidrojams vispirms jau ar nepietiekamo vakcinācijas aptveri, sevišķi jau pieaugušu cilvēku vidū. Bērnu vidū aptvere neesot ideāla, bet salīdzinoši augsta, taču pieaugušie par potēšanos mēdz aizmirst.

Tiesa, lai arī bērnu vakcinācijas aptvere ir vidēji 90% līdz 95% robežās, arī to vajadzētu uzlabot, uzskata epidemiologi. Piemēram, dati pērnā gada nogalē atklāj, ka gandrīz 1000 gadu un divu gadu vecu bērnu vecāku ir atteikušies no savu atvašu potēšanas.

Savukārt ārste Dace Zavadska aicina vecākus izvēlēties tā, lai nekaitētu saviem bērniem, un, ja ir jautājumi, viņa lūdz vērsties pie profesionāļiem pēc padoma un informācijas, kas balstīta zinātniskos faktos. Statistika ir skarba - ik gadu viens vai divi bērni Latvijā mirst no vakcīnu kontrolējamām slimībām, vēl vairāk bērnu smagi saslimst un iegūst smagas komplikācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti