Dienas ziņas

Balvos notiek Baltijas čempionāts ūdens motocikliem

Dienas ziņas

Valkas novadā aptur divu lopkautuvju darbību

Cūku audzētāji gatavi cīnīties

Slimības skartajos rajonos cūkkopji vēl cer uz iespēju neizkaut visus dzīvniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Cūku audzētāji Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās pagaidām zemkopības ministra Jāņa Dūklava paziņojumu par nepieciešamību  izkaut visas cūkas uzņem rezervēti un domā, ka šo lēmumu vēl var apturēt. Vairums gatavi cīnīties par dzīvnieku veselību un neplāno dzīvniekus izkaut. 

Statistika ir nežēlīga, un tā ik dienas kļūst arvien dramatiskāka, tādēļ cūku audzētāji ir neziņā, ko darīt tālāk. Aulejas pagasta cūku audzētāja Rudīte Lipšāne, kurai novietnē z/s „Līva” ir vairāk nekā 700 cūkas, ar asarām acīs runā par pašreizējo situāciju

„Pēdējā laikā ir tā, ka visu laiku ir jāpieņem tādi lēmumi, ļoti ātri un uzreiz jāpasaka, un tas laikam arī tā sagrauj nedaudz. Saki vienu, atbrauc mājās un domā, vai es pareizi izlēmu.. Un it sevišķi par tām cūkām – nu ko darīt,” saka Lipšāne.

„Visi saka, nu likvidējies, cauri un viss, noskaņojos, nu likvidēšu, tad atbrauc mājās un domāju, nu kā tas ir, eju pa fermu, asaras tek. Nu jāsaņemas, kaut kas jādomā,  tad atkal mājās ar visiem pārrunājam, varbūt jāsamazinās, bet taču jāturas. Žēl jau, šitāda nauda ielikta, vēl jau neesmu izmaksājusies ar kredītiem, trīs gadi ir pagājuši kopš viss ir sabūvēts, sataisīts, samontēts un te pēkšņi – likvidējies!” stāsta zemniece.

Lai arī nav viegli, arī citi cūku audzētāji nenolaiž rokas.

Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidlatgales pārvaldes vecākais inspektors Dzintars Juškus atzīst, ka „cilvēki ir gatavi cīnīties”.

„Viņi saprot situācijas nopietnību un darīs visu, es pieņemu, lai saglabātu savus cūku ganāmpulkus un turpinātu savu nozari,” saka Juškus.

Ar aizdomām par Āfrikas cūku mēri, svētdien paņemti asins paraugi vēl piecās saimniecībās, bet pagaidām atbildes nav, tāpat brīvdienās tika atrastas vēl septiņas kritušas mežacūkas.

„Kā attīstīsies situācija - atkarīgs no iedzīvotājiem, cik viņi ātri, operatīvi likvidēs savas mājas cūkas, jo ātrāk mēs likvidēsim cūkas šajā teritorijā, jo ātrāk mēs varbūt tiksim galā ar Āfrikas cūku mēri,” norāda Juškus.

Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti nupat atgriezušies pārvaldē no Dagdas novada ar jauniem mežacūku asins paraugiem. Analīzes otrdien ņemtas nošautām, nevis kritušām mežacūkām, tādēļ šo dienu var uzskatīt par mierīgu.

PVD Dienvidlatgales pārvaldes veterinārā inspektore Vija Dimpere pastāstīja, ka mednieki Normunds Strazdiņš, Raitis Azins un Viktors Trofimovs ir nomedījuši Šķaunes pagastā, Bērziņu pagastā un Konstantinovas pagastā mežacūkas un ir noņemti paraugi uz klasisko un Āfrikas cūku mēris.

„Beigtās cūkas atrastas katru dienu, mežacūkas atrod mednieki, atrod privātpersonas un ziņo mums un mēs braucam ņemt paraugus,” saka Dimpere.

Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti sāks darbu arī saimniecībās, kur cilvēki kaus mājas cūkas pašpatēriņam. Inspektori apskatīs saimniecības pirms kaušanas un pēc kaušanas, noformēs dokumentus kompensācijas saņemšanai.


 Jau ziņots, ka visās Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās cūkas iznīcinās saimniecībās, kuras nepilda biodrošības prasības. Āfrikas cūku mēra ārkārtas zonā Latgalē un Vidzemē šobrīd saimniecībās kopj aptuveni 40 tūkstošus cūku.

Kopumā Āfrikas cūku mēris Latvijā līdz šim bija konstatēts 30 mežacūkām un 28 mājas cūkām 14 piemājas saimniecībās, savukārt iznīcinātas 198 mājas cūkas.

Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām netālu no Baltkrievijas robežas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti