Saeimas komisija rosina noraidīt kolektīvo iniciatīvu par vēlēšanām internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija aicinās Saeimu noraidīt Latvijas pilsoņu iesniegto kolektīvo iniciatīvu „Vēlēšanas internetā”, informēja Saeimas Preses dienests.

Lēmums pieņemts, balstoties uz komisijā uzklausītajiem Satiksmes ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas ekspertu viedokļiem. Tie iepriekš komisijas sēdēs uzsvēra – šobrīd vēlēšanu internetā ieviešanai nav pieejami tehnoloģiski risinājumi, kas būtu droši un tajā pašā laikā nodrošinātu Satversmē nostiprināto aizklātuma principu.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas biedrs Māris Alberts norāda, ka elektronisko vēlēšanu ieguvumi ir niecīgi salīdzinot ar potenciālajiem riskiem.

Šī gada 21.augustā Saeimā tika iesniegta 10 896 pilsoņu parakstīta iniciatīva „Vēlēšanas internetā”. Tajā Saeima aicināta veikt grozījumus likumos, kas ļautu referendumos, pašvaldību un parlamenta vēlēšanās Latvijas pilsoņiem piedalīties, balsojot internetā.

Kolektīvais iesniegums „Vēlēšanas internetā” ir astotā manabalss.lv pilsoņu iniciatīva, kas iesniegta parlamentā, izmantojot Saeimas kārtības rullī paredzēto iespēju vērsties parlamentā ar vismaz 10 000 pilsoņu parakstītu iesniegumu.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus. Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Tas nedrīkst pārkāpt vērtības, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas biedrs Māris Alberts norāda, ka elektronisko vēlēšanu ieguvumi ir niecīgi, salīdzinot ar potenciālajiem riskiem.

Māris Alberts: Elektronisko vēlēšanu ieguvumi ir niecīgi, salīdzinot ar potenciālajiem riskiem
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

Viņš norādīja, ka Satiksmes ministrija joprojām pieprasa 300 000 eiro priekšizpētei, taču jau tagad skaidrs, ka nekāda priekšizpēte nav vajadzīga, jo teorētiskie datorzinātņu rezultāti jau tagad liecina, ka nav tādu algoritmu, kas nodrošinātu reizē aizklātu balsojumu un aizsardzību pret rezultātu viltošanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti